Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised

OLULINE: Kinderi šokolaadi kaudu leviva salmonella tõttu on Euroopas haigestunud üle 130 lapse

Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse (ECDC) andmetel on üheksas Euroopa riigis tuvastatud šokolaadi söömise järel salmonelloosi juhtumeid.

“Ebatavaliselt palju lapsi on haiglaravil viibinud. Mõnel on tõsised sümptomid, sealhulgas verine kõhulahtisus,” ütles keskus uudisteagentuuri Reutersi andmetel.

Itaalia kondiitritoodete ettevõte Ferrero on võtnud tagasi mitu partiid Kinder Surprise’i šokolaadimune Hispaanias, Ühendkuningriigis ja Iirimaal. Ferrero ütleb, et meede on ennetav. Ettevõtte teatel ei olnud ükski Kinderi toode salmonella suhtes positiivne.

ECDC lisas, et uurimist jätkatakse koos Euroopa toiduohutusametiga (EFSA). Andmete kohaselt on hetkel üle Euroopa tuvastatud 134 salmonella juhtumit. Kõige rohkem juhtumeid on Ühendkuningriigis, kus 24 tunni jooksul kinnitati 63 kinnitatud juhtumit. Juhtumeid on tuvastatud ka Prantsusmaal, Iirimaal, Belgias, Saksamaal, Luksemburgis, Madalmaades, Rootsis ja Norras.

Loe edasi SIIT
Allikas. Delfi.ee

Salmonelloos

Sissejuhatus:

Salmonelloos on tüüpiline ja kõige sagedamini esinev bakteriaalne toidumürgitus, mis on levinud kogu maailmas.

Haigustekitaja:




Salmonelloosi tekitajaks on Salmonella bakter, millel on erinevatel andmetel üle 2500 serotüübi. Kõige sagedamini põhjustab haigestumist serotüüp Salmonella enteritidis.

Nakkusallikas:

Nakkusallikaks on inimene (haige, paranev haige, bakterikandja), kanad, kanapojad, kalkunid, veelinnud, sead, veised, närilised, lemmikloomad (kilpkonnad, sisalikud, roomajad, närilised), koerad ja kassid.

Levimine:

Salmonellad paljunevad nakatunud inimese, looma või linnu seedekulglas. Inimene nakatub haige või bakterikandja (eriti ohtlikud bakterikandjad on toidukäitlejad) inimese, looma või linnu roojaga saastunud toidu (liha, munade jm) söömisel või toorpiima, vee joomisel. Küllalt sageli levivad haigusetekitajad rist-saastumise teel, mil toores looma- või linnuliha puutub töötlemise käigus kokku valmistoiduga, näiteks salatiga, puu- ja köögiviljadega. Haigusetekitajad levivad inimeselt-inimesele fekaal-oraalsel teel.

Haige on nakatamisohtlik mõnest päevast mõne nädalani. Pärast haiguse põdemist eritab 1% täiskasvanutest ja 5% kuni viie aasta vanustest lastest salmonellasid >1 aasta. Haigusnähtudeta kulgev bakterikandlus võib kesta mitu kuud.

Peiteperiood:

Peiteperioodi pikkuseks on (6)12 kuni (36)72 tundi.




Haigusnähud:

Nakatumise tagajärjel tekib äge enterokoliit palaviku, kõhu- ja peavaluga, kõhulahtisusega, iivelduse ja vahel ka oksendamisega ning kujuneb vedelikukaotus. Nähud püsivad neli kuni seitse päeva. Rasketel haigusjuhtudel võib kujuneda septitseemia ja elundikahjustused (artriit, meningiit, endo- ja perikardiit, pneumoonia, püelonefriit jm). Immuunpuudulikkusega inimestel võib haigus kulgeda raskes vormis ja lõppeda surmaga.

Ennetamine:

Salmonelloosi ennetamiseks tuleb täita isikuhügieeni, toiduhügieeni ja ohutu toidukäitlemise nõudeid. Tegelik salmonelloosi ennetamine algab looma- ja linnufarmis, kus tuleb vältida toiduloomade ja -lindude nakatumist salmonelloosi. Looma- ja linnulihaga ning munadega toiduahelasse sattunud salmonellad põhjustavad lõpptulemusena inimeste nakatumise.

Isikuhügieeni nõuded seisnevad järgmises:
• Käte pesemine sooja vee ja seebiga vähemalt 20-30 sekundi jooksul enne ja pärast
a) toidu valmistamist,
b) tualetis käimist,
c) imiku mähkmete vahetamist ja
d) lemmikloomadega tegelemist;
• Pärast iga toidu valmistamist vahetage nõud ja töötlemisvahendid ning peske need puhtaks,
• Toiduvalmistamise käigus kasutage eelistatult paberist ühekordse kasutamise kuivatus- ja puhastuspaberit.




Salmonelladega ristsaastumise vältimiseks:
• Hoidke alati (ka külmkapis) looma-, linnu- ja kalaliha ning munad eraldi üksteisest,
• Kasutage võimalusel eraldi looma-, linnu- ja kalaliha lõikelaudu,
• Peske kõiki toiduvalmistamise vahendeid (nõusid, lõikelaudu, nuge jm) pärast seda, kui need on toore liha või munadega kokku puutunud,
• Ärge asetage valmistoitu nendele nõudele, kus enne seda on hoitud toorliha või -mune.

Pidage kinni liha- ja munatoitude kuumtöötlemise nõuetest (Allikas: USDA Food Safety and Inspection Service, 2012).

Alljärgnevaid temperatuure tuleb mõõta toidutermomeetriga toidu sisemuses.

• Igat liiki loomaliha vähemalt +71°C,
• Igat liiki linnuliha vähemalt +74°C,
• Täidetud lindude valmistamisel võivad salmonellad mitte hävida,
• Munasisaldusega road vähemalt  +71°C,
• Toormunad keeta valge ja rebu täieliku kalgendumiseni,
• Keedetud mune võib hoida toatemperatuuril kuni kaks tundi,
• Kalaliha vähemalt +63°C,
• Supi, kastme ja lihakastme korduvtarvitamisel kuumutada need keemiseni ning muud korduvtarvitamise toidud vähemalt +74°C-ni.

Vaata ka:

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus

Kivioli uus uhishoone 2023726

Ida päästekeskuse operatiivsündmused 21. – 22. november 2024

Ida-Virumaa 21. novembril kell 21.47 said päästjad väljakutse Kohtla-Järve Ahtme linnaossa Jaaniku tänavale, kus elanik