Põskkoopapõletiku diagnoos tuleb pikalt nohuga võidelnud inimesele sageli ebameeldiva üllatusena. Mis viitab põskkoopapõletikule ning kuidas selle tekkimist ennetada ja ravida, räägib BENU apteegi proviisor Margot Lehari.
Sümptomid võivad, kuid ei pruugi ilmneda
Proviisori sõnul saab nohust põskkoopapõletik, kui nina limaskest on turses, otsmiku- või ülalõuaurke koobastesse tekib sekreet ja see enam sealt välja ei pääse. “Viirust sisaldavasse sekreeti tekib bakter ja hakkab seal paljunema. Nii tekib sinusiit ehk ülalõuaurkepõletik ehk rahvakeeli põskkoopapõletik,” selgitas ta.
“Põskkoopapõletikust annavad kõige sagedamini märku hommikused peavalud, ülemiste silmalaugude tursed, valud põskedes või otsmikus, ninakinnisus, aga ka näo ja põskede valu ettepoole kummardudes, hambavalud, lõhnataju vähenemine, ebameeldiv lõhn suust ja palavik üle 38 kraadi. Samuti on ninast erituv nohu enamasti rohekat värvi,” loetles Lehari.
Erand kinnitab aga reeglit: on juhtumeid, kus põskkoopapõletikul polegi ägedaid kaebusi. “Kui viirushaigus justkui peaks olema möödunud, aga pärast haiguse põdemist tekib pärast 10–14 päeva väsimus ja palavik ning üldine halb enesetunne, on see märk viirushaiguse tüsistusest. Sellisel juhul tasub arsti poole pöörduda,” rääkis proviisor.
Siiski on põskkoopapõletiku puhul tegemist pigem täiskasvanute probleemiga ning sellel on lihtne põhjus. “Väikelastel tekitab pikaleveninud nohu enamasti kõrvapõletikku, kuna nende siinused pole selliselt välja arenenud, et sinna tekiks põletik.”
Samas võib põskkoopapõletiku kutsuda esile ka pealtnäha süütu lennusõit. “Kui sel ajal on teil kerge nohu, võib õhkutõus ja maandumine põhjustada teile ägeda kõrvavalu või põskkoopapõletiku. Selle vältimiseks peaks võtma sisse pseudoefedriini sisaldavat ravimit või lasta ninna ksülometasoliini sisaldavat ravimit,” rääkis Lehari.
Sõltub inimesest ja viirusest
Sagedane nohu või põskkoopapõletik võib sõltuda ka inimese näokolju eripäradest nagu liiga kitsad käigud või ka sellest, millisesse viirusesse on inimene parasjagu nakatunud. Proviisori sõnul kulgebki mõni viirushaigus teisest raskemalt, mistõttu võib gripi tüsistuseks olla kopsu- või põskkoopapõletik, rinoviirus seevastu tekitab vähem tüsistusi.
“Oluline on oma nohuga tegeleda ja seda ravida: nina loputada, puhastada ning limaskesta turset alandada. Tänapäeval ikka armastatakse kasutada väljendit, et kui nohu ei ravi, kestab see 7 päeva, ja kui ravid, kestab see nädal aega. Kuid just pikaleveninud nohu ja tüsistuste vältimiseks peaks nina eest hoolitsema ning nohu ravima,” märkis ta.
Diagnoos selgub arsti juures
Põskkoopapõletikku saab diagnoosida ultraheliga ja/või röntgeniga ning kõige olulisem ravi on turse alandamine. “See on tähtis, et kinni jäänud sekreet saaks väljuda ning ka selleks, et antibiootikum saaks sinna siseneda,” selgitas proviisor.
Ent väga oluline ravi osa on ka põskkoobaste loputamine. “Ravitakse tavaliselt antibiootikumidega ja turset alandavate ning antihistamiinikumide kombinatsioonravimitega. Käsimüügis olevatest ravimitest on abi ka looduslikust preparaadist, mis sisaldab taimeekstrakte, mis omavad põletikuvastast ja lima vedeldavat toimet.”
Milline soolalahus sobib kõige paremini?
Väga palju saab ära teha ka põskkoopapõletiku ennetamisel. Proviisori sõnul on kõige tähtsam nina puhastada, milleks on apteegis saadaval erineva kontsentratsiooniga soolalahused. Seejuures tuleb tähele panna, kas tegemist on isotoonilise või hüpertoonilise lahusega.
“Nina niisutamiseks ja puhastamiseks on sobilik isotooniline (füsioloogiline ehk 0,9% soola sisaldusega) vesilahus, mis sobib ka tavalise viirusliku või kroonilise nohu korral, aga ka siis, kui töö- või eluruumid on kuivad või tolmused. Puhas nina toimib paremini, et eemaldada organismi sissetungijaid.”
Kui on äge ninakinnisus, paksu sekreediga värviline nohu või esineb kahtlus põskkoopapõletikule, siis peaks nina puhastamise lahus olema hüpertooniline ehk 2,6–2,7% soolasisaldusega. “Selline lahus vedeldab paksu sekreeti ja alandab nina limaskesta turset ning ninakinnisus väheneb,” rääkis ta.
Samuti leiab apteegist ka nohule mõeldud tablette, mis on loodusliku koostise ja põletikuvastase mõjuga, mis aitavad lima vedeldada. Ka need tabletid võivad Lehari sõnul aidata põskkoopapõletikku vältida.
“Taimseid nohutablette võib hakata tarvitama nii esimesest nohusest päevast alates või ka siis, kui nohu pole möödunud 7 päeva jooksul. Kui nohu kestab üle 2 nädala, olete tegelenud nii puhastamise kui loodusliku nohu ravimisega ning need pole aidanud, siis peaks perearsti poole pöörduma,” märkis ta.
Pseudoefedriini sisaldavad ravimid, mis on käsimüügis, aitavad efektiivselt alandada turset, kuid neid ei tohi tarvitada raseduse, glaukoomi ja eesnäärme healoomulise suurenemise, diabeedi ning südamehaiguste korral. “See aine alandab ainult turset ja ei oma põletikuvastast ega viirusevastast toimet, kuid tema turset alandav toime on loomulikult tugevam kui looduslikul vahendil,” ütles Margot Lehari.
allikas: benu.ee