Hommikul lahkusid Venemaa mereväe laevad ja allveelaevad massiliselt Mustal merel asuvast Novorossiiski sadamast. See on väga ebatavaline ja võib viidata käimasolevatele operatsioonidele.
Väljaande Naval News allikad kinnitavad massiivset liikumist. Gruppi kuulub Projekt 11711 Ivan Greni klassi dessantlaev Pjotr Morgunov, mis Musta mere suurim dessantlaev.
Lisaks lahkusid ka kõik kolm baasis viibinud Projekt 636.3 täiustatud Kilo klassi allveelaeva. Analüüs viitab sellele, et välja sõitsid ka teised sõjalaevad, jättes sadamasse vaid üksikud sõjalaevad ja abilaevad.
See on tõenäoliselt kõige tühjem periood, mis Novorossiiskis on olnud paljude kuude jooksul.
Hiljuti on Pjotr Morgunov vedanud Venemaalt Sevastoopolisse kaupa pärast 8. oktoobril 2022 Ukraina rünnakut Kertši sillale. Kuigi Venemaa on remondiga osaliselt hakkama saanud, on silla läbilaskevõimsus piiratud. Seega on transpordivahenditena võetud kasutusele Vene mereväe dessantlaevad.
Allveelaevade samaaegne väljumine viitab aga sellele, et see võib olla midagi enamat kui abimissioon.
Üks seletus võib olla see, et massiline väljumine võib olla harjutus meeskondade valmisoleku testimiseks. Või võib-olla ettevaatusabinõu sissetuleva ohu vastu.
Baas ei ole seni olnud Ukraina õhudroonide ulatuses. Teisest küljest, hoolimata kaugusest Ukraina kontrollitavast rannikust, on see Ukraina meredroonide ulatuses.
Meredroonid on väikesed mehitamata paadid, mis on täis lõhkeainet. Neid tuntakse eelkõige oma dramaatilise rünnaku poolest Sevastoopolile 29. oktoobril. Üks droonidest tabas Novorossiiskit 18. novembril. See tekitas piiratud kahju, kuid saatis sõnumi, et baas on käeulatuses.
Venemaa rakendas oma mereväebaasides juba tõhustatud kaitset ning sõjalaevu ja allveelaevu kaitsevad nüüd mitmed ujuvad poomid. Poomid peaksid pakkuma kaitset meredroonide rünnakute eest. Nii et see seletus tundub vähem veenev.
Võimalik seletus on see, et Vene merevägi on seotud käimasoleva sõjalise operatsiooniga. Viimati teatati ebatavalisest Venemaa mereväe aktiivsuse tõusust siis, kui toimus ulatuslik raketirünnak Ukrainale.
Täiustatud Kilo klassi allveelaevu on kasutatud Ukrainale suunatud tiibrakettide Kalibr rünnakute käivitamiseks. Suures osas viidi nad Krimmi Sevastoopolist välja 2022. aasta septembris pärast Ukraina droonirünnakuid sadamalinnale. Nad naasevad endiselt Sevastoopolisse Kalibr rakette laadima. Aga kolm viiest (neli täiustatud Kilo ja üks tava-Kilo klass) olid Novorossiiskis olnud nädalaid.
See ei seleta massilist väljumist, sest oleks ainulaadne, kui kõik kolm osaleksid ühes rünnakus. Ja nende seilamist Sevastoopolisse relvade laadimiseks tõenäoliselt sellisel viisil läbi ei viidaks. Veelgi enam, dessantlaevade ja allveelaevade kombinatsioon viitab ka sellele, et tegemist ei ole raketirünnakutega.
Üks seletus, mis analüüsides on välja toodud, on amfiibmaabumine. See võib olla suunatud Edela-Ukrainale, et rajada maasild Transnistriasse. See Venemaa toetatud tunnustamata riik on osa Moldovast ja piirneb Ukrainaga. Alati on spekuleeritud, et Venemaa laiemate sõjaliste eesmärkide sees on selle ühinedamine.
Allveelaevad osaleksid laiemas luuretegevuses või dessantlaevu ümbritsevates missioonides.
Dessant tundub ebareaalne, arvestades Venemaa olukorda sõja alguses. Kuigi sageli ähvardati, ei tulnud selliseid maabumisi kunagi. Samal ajal viidi sisemaale sarnaselt dessantväelastega merejalavägi. Need on paljuski ammendunud ja merejalaväe laiendamise plaanide täitmine võtab kuid või aastaid. Vaatamata kõigele sellele ei saa välistada mingit amfiiboperatsiooni vormi.
Ukraina analüütikud ja komandörid jälgivad seda arengut tähelepanelikult. Rahuajal poleks selline väljumine uudisväärtuslik. Kuid käimasolevas sõjas omandab see lisamõõtme.
Eestinen.fi