Õnnehormoonid on aju kemikaalid, mis mõjutavad meie tuju, motivatsiooni ja üldist heaolu. Need aitavad meil tunda end õnnelikumana, rahulolevamana ja vähem stressis. Mõned peamised õnnehormoonid on järgmised:
- Serotoniin: Serotoniin on seotud meeleolu, une ja isu reguleerimisega. Serotonini taset tõstavad tegevused nagu päikesevalguse käes viibimine, füüsiline aktiivsus ja teatud toitude söömine (näiteks banaanid, munad, spinat) võivad aidata parandada tuju ja vähendada ärevust.
- Endorfiin: Endorfiin on looduslik valuvaigisti ja meeleolu tõstja. Endorfiini vabaneb füüsilise aktiivsuse ajal, naermise ajal ja stressirohketes olukordades.
- Dopamiin: Dopamiin mängib olulist rolli motivatsioonis, tasu saamisel ja rõõmu tundmises. Uute asjade proovimine, eesmärkide saavutamine ja meeldivate tegevustega tegelemisega suureneb dopamiini tase ajus.
- Oxytocin: Oxytotsini nimetatakse ka “armastuse hormooniks”. See aitab meil luua sidemeid teiste inimestega ja mängib olulist rolli sotsiaalsetes suhetes. Oxytotsini taset tõstavad füüsiline kontakt (kallistamine, kätehoidmine), teiste aitamine ja armastussuhted.
On oluline märgata, et õnnehormoonide taset mõjutavad paljud tegurid ja nende mõju inimesele võib olla erinev. Kui tunnete end pidevalt õnnetu või stressis, on oluline rääkida oma arstiga, et leida põhjus ja parim ravi.