Täna sai Kalamaja Põhikoolis alguse järjekorras seitsmes hooaeg projektil „Peakokad koolis“, mille eesmärk on tuua Eesti kooliõpilased lähemale kohaliku toidu ja toiduvalmistamise väärtustele. Oktoobrist detsembrini külastavad 19 peakokka umbes 40 kooli üle Eesti ning projektis osaleb ligikaudu 1000 õpilast.
Hooaja esimeses „Peakokad koolis“ kodundustunnis osalesid regionaal- ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terras, Eesti Peakokkade Ühenduse liige ja peakokk Inga Paenurm ning Kalamaja Põhikooli õpilased, kellega koos valmistati maitsvaid ja lihtsaid roogasid kodumaisest toorainest.
Minister Terras rõhutas, et kohaliku toidu väärtustamine algab juba koolipingist. „Ise toitu valmistades õpivad lapsed mõistma, kust meie toit tuleb ja miks on oluline eelistada hooajalisi ja värskeid toiduaineid. Projekt „Peakokad koolis“ aitab kasvatada lisaks tulevastele kokkadele ka teadlikke tarbijaid, kes väärtustavad Eesti põllumehe ja toidutootja tööd,“ sõnas Terras.
Projekti üks eestvedaja ja Eesti Peakokkade Ühenduse president Taigo Lepik tõi välja, et peakokad tunnevad suurt rõõmu võimalusest oma oskusi noortega jagada. „Peame väga oluliseks, et lapsed õpiksid juba noores eas toitu valmistama ja oskaksid hinnata kodumaiseid maitseid ja tooraineid. Meie eesmärk on näidata, et kodune toit võib olla nii lihtne kui ka eriline. „Peakokad koolis“ annab peakokkade inspireerimisel noortele sageli esimese kogemuse toidutegemise rõõmust ja loovusest. Me ei õpeta ainult toidutegemist, vaid kujundame toitumisharjumusi kogu eluks.“
Üks projekti algatajaid ja eestvedajaid, peakokk Inga Paenurm lisas: „Igal aastal kohtame koolides lapsi, kelle silmad löövad särama, kui nad saavad midagi ise valmistada. Me ei õpeta lapsi pelgalt retsepte järgima, vaid näitame neile, kuidas mõelda toidust teadlikumalt. Kui laps saab aru, kust toit tuleb ja kuidas seda ise valmistada, tekib tal oma toidulauaga hoopis teine suhe.“
„Peakokad koolis“ on Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi ning Eesti Peakokkade Ühenduse koostööprojekt, mida viiakse ellu alates 2019. aastast. Igal sügisel külastavad Eesti peakokad kõigis maakondades üldhariduskoole ja viivad läbi kodundustunde 6.–8. klasside õpilastele. Tundides räägitakse muu hulgas Eesti toidu loost ja õigetest toiduvalmistamisvõtetest ning valmistatakse vähemalt kaks rooga, mille retseptid on loonud peakokad ise. Retseptid on kättesaadavad veebilehel eestitoit.ee.
Foto: Regionaal- ja Põllumajandusministeerium