Päevad lähevad aina lühemaks ja jahedamaks ning varsti saabub aeg, kus valget aega jääb väga väheks. Et pime talveaeg üle elada, võiks juba praegu hakata võtma vitamiine. Rääkisime Benu veebiapteekri Triin Hirvlaanega, milliseid vitamiine võib sügisel võtta ja miks on see vajalik.
Loomulikke vitamiiniallikaid jääb vähemaks
See tähendab ka, et vähemaks jääb vitamiinide allikaid. “Vitamiinid toetavad inimese organismi normaalset toimimist ning immuunsüsteemi ja see on eriti oluline viirusterohkel sügisperioodil,” nentis Hirvlaan.
Vajadus vitamiinide järele sõltub toitumisest
Kui inimene sööb ka sügisel ja talvel värvilisi köögivilju, marju, puuvilju ning täistera- ja piimatooteid, liha, kala ning muna, siis on vitamiinivajadus väiksem. “Erandiks on aga D-vitamiin, seda peaks võtma nii sügisel kui talvel, teatud juhtudel ka läbi aasta, sest erinevad uuringud on näidanud, et eestlastel D-vitamiini tase on normist madalam,” tõi Hirvlaan välja.
“Vitamiine on palju, neil on mitmeid ülesandeid ja nad on olulised nii rakutasandil kui kogu kehale üldiselt,” sõnas Hirvlaan. Vitamiinid on kasulikud nahale, juustele, luudele, silmadele ja mineraalainete imendumise toetamiseks ning immuunsüsteemile. “See, kas võtta vitamiine kuurina või pikemat aega, sõltub samuti toitumisest ja vitamiinide tasemest vereseerumis.”
Igal vitamiinil on oma ülesanne
A-vitamiin toetab aga nahka, nägemist ning aitab kaasa immuunsüsteemi tööle. E-vitamiin on samuti võimas antioksüdant. B-grupi vitamiinid toetavad närvisüsteemi tööd, on kasulikud silmanägemisele, punaste vererakkude moodustamisele ning aitavad kehal energiat saada.
“Siiski tasub pidada meeles, et vitamiine tuleks võtta soovitatud koguses, ja mitte rohkem, eriti kui on tegemist rasvlahustuvate vitamiinidega, näiteks A-, E,- K-vitamiinid,” rõhutas Hirvlaan. Erandiks on inimesed, kellel on juba vitamiinivaegus, ja sel puhul paneb vitamiinivajaduse paika arst.
Allikas: Benu apteek