Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
autumn ge75f7ea81 640

Milliseid aiatöid tuleks sügisel teha?

Sibulad ja seemned mulda

Sügisel istutamiseks on mitmeid häid põhjuseid. Esiteks muudavad vahelduvad vihm ja päike mulla istutamiseks parajalt niiskeks ning aednik ei pea kastmisel liialt vaeva nägema. Lisaks ei ole ka päike praegu aktiivne.

Kindlasti tasub mulda pista ka erinevaid köögiviljaseemneid, et kevadel paar nädalat varajasemat saaki nautida. Talvitudes muutuvad seemned tugevamaks ning nendest kasvanud taimedel areneb ka seeläbi elujõulisem juurestik, mis väljendub ka taimede tugevas maapealses osas. Sügisel võib julgelt külvata peterselli, porgandit, pastinaaki, tilli, lehtsalatit, küüslauku ja koriandrit.

Rohi ja kobesta

Sügisene niiskus tiivustab lillede ja taimede kasvu ning ka umbrohi teeb nüüd viimast kasvuspurti. Et kevadine aed pakuks umbrohuvaba silmailu, tuleb enne talvepuhkusele neist vabaneda.

Kõige lihtsam on neist lahti saada kohe pärast vihma või kastmist. Lihtsalt tõmba umbrohud hoolikalt mullast välja, vii tuleasemele või kompostihunnikusse. Kui juurviljapeenrad on saagist koristatud ja umbrohi peenardel tantsu lööb, siis aseta mulla peale ajalehed ning pane sinna peale multši. Selline viis lämmatab umbrohu kiiresti ning takistab nende kasvu.

Kasvuhoone korda

Kasvuhoone korrastamist ei tasu kindlasti jätta kevadesse. Puhasta see mustusest ja taimejäänustest, kaeva muld läbi ning lisa looduslikku väetist, et taimed saaksid mullast rammu. Vaata üle võimalikud katkised kohad kiles, ühenduskohtades ning vaheta välja katkised klaasid.

Hekk kauniks

Kui aeda kaunistab kevadel õitsev hekk, siis just sügis on selle pügamiseks õige hetk – see tagab kevadel lopsaka õitemere. Okaspuuheki pügamiseks on praegu samuti hea aeg, kuid kindlasti tuleb noore heki puhul pigem tagasihoidlikult tegutseda. Vanema heki puhul võib pügamise julgemalt ette võtta. September ja oktoober on hea aeg näiteks viirpuuheki harvenduslõikuseks.

Puhasta ja paranda

Kui sügisesed aiatööd on tehtud, siis puhasta korralikult kõik tööriistad ja aiatarvikud – see pikendab nende eluiga. Kindlasti tuleb pärast pesemist ka korralikult kuivatada.

Puhasta õrnatoimelise pesuvahendi, harja ja veega ka kõik taimepotid ja karbid. Ole veendunud, et voolikud on veest tühjaks lastud.

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik