Ühendkuningriigi mitme ülikooli teadlaste koostöös on valminud kaks Covid-19sse nakatumise, haiguse raskuse riski kalkulaatorit, vahendab Eesti Arst.
QCOVID2 abil saab hinnata vaktsineerimata täiskasvanud isikute riski ja kalkulaator QCOVID3 on mõeldud vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud ja lõpetatud vaktsineerimiskuuriga täiskasvanud isikute riski hindamiseks.
Vaktsineeritutest oli surma ja hospitaliseerimisvajaduse risk suurem vanemaealistel, meestel ning India ja Pakistani päritolu isikutel. Samuti oli risk suurem erinevaid kaasuvaid haigusi põdevatel isikutel – kuni kaks korda suurem risk oli kroonilist neeruhaigust, arteriaalset hüpertensiooni, epilepsiat, kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust, südamepuudulikust, 2. tüüpi diabeeti ja parkinsonismi põdevatel ning dementsetel haigetel. Kuni 12 korda suurem risk ilmnes Downi sündroomiga, kakeksa korda suurem risk siiratud elunditega ja sirprakulise aneemiaga patsientidel ning neli korda suurem risk hooldekodude elanikel.
QCOVID3 põhineb ajavahemikul 8. detsember 2020 kuni 15. juuni 2021 kuue miljoni 1–2 doosiga vaktsineeritud isiku meditsiiniregistris olevate andmete töötlusel. Neist viiel miljonil oli kuur kahe doosiga lõpetatud. Kalkuleeriti vaktsineeritud isikute surma ja hospitaliseerimise riski, kui nad olid nakatunud 14 või enama päeva möödumisel viimasest vaktsiinisüstist.
Riski hindamisel arvestati isiku sugu, vanust, etnilist kuuluvust, füüsilise ja sotsiaalse hapruse taset, kaasuvate haiguste olemasolu ja infektsiooni leviku ulatust. Kõigist kuuest miljonist vaktsineeritust 2031 patsienti suri ja 1929 vajas haiglaravi. Samas moodustasid kahe doosiga vaktsineeritud vaid neli protsenti surnud ja 3,7 protsenti hospitaliseeritud patsientidest.
Teadustöö ilmus ajakirjas BMJ.