Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised

Mida peaksid lapseootel emad koroonavaktsiinist teadma?

Eksperdid soovitavad lapseootel naistel vaktsineerida, eriti kui COVID-19 nakatumisrisk on kõrge või naine on oma tervise tõttu riskirühmas. Seniste teadmiste põhjal pole alust arvata, et vaktsiinid lapseootuse või imetamise ajal ohtlikud oleksid.

 

 

  • Vaktsineerimise kasuks võiks otsustada naine, kellel on mõni kaasuv haigus, mille tõttu võib olla suur risk COVID-19 haiguse raskeks kulgemiseks või keskmisest suurem nakatumisrisk, näiteks lapseootel tervishoiutöötaja. Ka Eestis on lapseootel tervishoiutöötajaid nende soovi korral koroonahaiguse vastu vaktsineeritud.

 

 

  • Seniste teadmiste põhjal pole alust arvata, et koroonavaktsiinid rasedatele ja nende loodetele kuidagi ohtlikud võiksid olla. Ka vaktsiinide loomkatsed (Moderna, Pfizer-BioNTech ja Janssen), kus rottidele süstiti mitmekordseid COVID-19 vaktsiinidoose, ei näidanud otsest või kaudset kahjulikku toimet tiinusele, loote arengule, sünnitusele ega sünnijärgsele perioodile.

 

 

 

  • Kliinilistesse uuringutesse rasedaid ei kaasatud, mistõttu ei ole veel jõutud koguda piisavalt tõendusmaterjali, et kindlalt soovitada kõikide rasedate vaktsineerimist, kuid ei ole ka selget põhjust, miks rasedaid ei tohiks vaktsineerida. Uuringutes juhuslikult osalenud rasedatelt saadud andmed lubavad oletada, et igasugune risk rasedusele ja lootele puudub.

 

 

  • Rahvusvaheline Naistearstide Föderatsioon (FIGO), mille liige on ka Eesti Naistearstide Selts, toetab lapseootel ja imetavate emade vaktsineerimist koroonahaiguse vastu, arvestades seejuures nakatumisriski, raseduse suurust, ema tervislikku seisundit jmt.

 

 

  • Kõrge nakatumis- või COVID-19 raske kulu riskiga naistele soovitavad vaktsineerimist nii Briti naistearstid kui ka WHOUSA naistearstid on öelnud, et raseduse tõttu ei tohiks naisi vaktsineerimise võimalusest ilma jätta.

 

 

 

  • Rasedate vaktsineerimist soovitatakse ka Iisraelis, kus esimesed teadusandmed näitavad võimalust, et ema kaudu saab antikehad ka beebi.

 

 

  • Kliinilist uuringut rasedatega on praeguseks USAs alustanud Pfizer, kel on kõrvale panna andmed ka Iisraelist. Pfizeri uuringusse kaasatakse ligi 4000 naist üle maailma ning lisaks neile hinnatakse seda, kas vaktsiini tekitatud kaitsvad antikehad jõuavad ka sündinud laste organismi. Aprillis peaks algama ka Jansseni uuring, kuhu kaasatakse 800 rasedat üle maailma.

 

 

  • Vaktsineerimine on isiklik otsus, mille tegemisel tuleb alati kaaluda individuaalseid kasusid ja riske. Konsulteerida tasub oma perearstiga või rasedust jälgiva naistearstiga, kes tunneb patsiendi terviselugu ja oskab naist tema isiklikke riske hinnates nõustada.

 

 

Rasedad on COVID-19 raske kulu riskigrupp, kellel tekib rohkem haiguse tüsistusi. Lapseootel COVID-19 haiged vajavad oluliselt suurema tõenäosusega intensiivravi kui samas vanuses mitterasedad naised. Ka on COVID-19 põdevatel rasedatel enneaegse sünnituse risk kõrgem kui ilma COVID-19 haiguseta rasedatel.

Loe ka: Oxfordi ülikool peatas AstraZeneca koroonavaktsiini katsetamise laste peal – põhjuseks võimalik oht tervisele. Kaja Kallas, ohtu ei näe.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus