Lapsepuhkus on riigi tagatud võimalus veeta rohkem aega lastega. Õigus lapsepuhkusele on töötaval vanemal, kellel on kuni 14-aastane laps või puudega lapse puhkuse puhul kuni 18-aastane puudega laps. Puhkuse planeerimisel tekib aga sageli praktilisi küsimusi, mis vajavad täpsustamist.
Sotsiaalkindlustusameti perehüvitiste ekspert Artur Panov vastab levinud küsimustele.
Miks ei saa lapsepuhkust planeerida rohkem kui kaks kuud ette?
Süsteem võimaldab lapsepuhkust planeerida etteulatuvalt maksimaalselt kaks kuud, et tagada andmete asjakohasus ja paindlikkus. Kuna lapsepuhkust on võimalik kasutada vaid töölepingu või avaliku teenistuse lepingu alusel töötavatel vanematel, siis puhkuse välja võtmisel peab Sotsiaalkindlustusamet kontrollima inimese töötamist kui ka sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu suurust, et välja arvutada puhkusetasu. Kuna tuleviku tulusid ei ole teada, siis ei ole võimalik ka ette pikemalt planeerida.
Samuti võib elus juhtuda ettearvamatuid olukordi nagu haigestumine, koondamised või töötaja otsustab ise töölt lahkuda ning seetõttu unustatakse pikalt ette planeeritud puhkus tühistada.
Kui soovite lapsepuhkust kasutada hiljem kui lähima kahe kuu jooksul, siis võite selle kokku leppida oma tööandjaga juba varem ning kui iseteeninduses avaneb võimalus lapsepuhkuseid planeerida, siis saate selle ka seal ära vormistada.
Miks ei välista süsteem nädalavahetusi automaatselt ja miks tuleb teha eraldi planeeringud tööpäevade kaupa?
Lapsepuhkused on seaduse alusel ettenähtud kasutamiseks ainult tööpäevadel. Seega ei kuulu tööst vabad päevad lapsepuhkuste hulka. Lapsepuhkuste eesmärk on anda töötajale tööst vaba aega, et kasutada seda lapsega koosolemiseks. Lapsepuhkuse planeerimisel on aga tähtis meeles pidada, et tööpäevad ei ole üksnes esmaspäev kuni reede, vaid need päevad, millal inimene peab reaalselt tööl olema. Süsteem ei välista nädalavahetusi automaatselt, et säilitada paindlikkus eri töökorralduste jaoks, näiteks neile, kes töötavad graafiku alusel ka nädalavahetustel.
Kui te töötate esmaspäevast reedeni ja soovite võtta näiteks kaks nädalat järjest puhkust, tuleb süsteemis sisestada kaks eraldi planeeringut tööpäevade (esmaspäevast reedeni) kaupa. Selline lähenemine tagab, et hüvitise arvutamisel võetakse arvesse ainult teie tegelikud tööpäevad.
Kuidas saab teada, kas tööandja on lapsepuhkuse kinnitanud?
Tööandja ei pea sotsiaalkindlustusametile eraldi puhkuse kasutamise kinnitust andma, kuid tal on õigus sellest keelduda. Kui tööandja ei ole viie kalendripäeva jooksul puhkuse taotluse osas vastuväited esitanud, loetakse puhkus automaatselt kinnitatuks. Seega eraldi kinnitust ei ole vaja oodata. Juhul kui tööandja esitab vastuväite, anname sellest ka puhkuse kasutajale teada.
Kuidas leida lapsepuhkuse planeerimise vaade?
Puhkusepäevi saab planeerida sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses jaotises „Minu toetused ja teenused“ – “Perehüvitised”.
Miks ei näe hüvitise summat enne, kui lapsepuhkust planeerin?
Lapsepuhkuse hüvitise suurus sõltub teie varasematest sissetulekutest ja planeeritud puhkuse ajast. Hüvitise arvutamiseks võetakse aluseks periood, mis määratakse kindlaks teie valitud puhkuse alguskuupäeva järgi. Seetõttu saab täpse hüvitise summa arvutada alles pärast seda, kui olete puhkuse kuupäevad süsteemi sisestanud.
Lapsepuhkuse kohta loe täpsemalt siit.