Hea on teada, et süües päevas paar head õuna, aitab see hoida seedimise korras, toetab närvisüsteemi, südame tervist ja veresuhkru tasakaalu ning tõhusat toitainete imendumist.
Õun on legendaarne. Kreeka kultuuris peeti õuna viljakuse ja erootika sümboliks ent Piiblis tehakse sellest juttu kui hukatusse viijast. Tänapäeval nähakse õuna ilmselt rohkem tervise sümbolina, sest õunad peidavad endas palju väärt toitaineid – süsivesikuid nagu kiudained ning suhkrutest nii glükoosi, fruktoosi kui ka sahharoosi. Vitamiinidest on õunas palju C-vitamiini ja kui sööd ära ka õuna seemned saad ka E- ja A-vitamiine.
Õun sisaldab vähe kaloreid ja on seega sobiv vili söömiseks neile, kes soovivad saleneda. Õunad sisaldavad vajalikke mineraalaineid – enim kaaliumi ja magneesiumi aga ka rauda, vaske, mangaani, joodi, vähemal määral fosforit.
☞ Hea on teada, et just õunte koore all on kõige rohkem mineraale.
Õun sisaldab heas koguses kaaliumi
Meie keha vajab kaaliumi, et kanda edasi närviimpulsse, tagada vere happe-aluse tasakaal ning normaalne süsivesikute ainevahetus. Kaalium on üks olulisemaid südame tervise mõjutajaid, olles ka elektrolüüt, mis reguleerib südame rütmi. Samuti on kaalium vajalik lihaste ning närvide korralikuks funktsioneerimiseks. Kaalium stimuleerib mürgiste ülejääkide eraldumist ja mõjub hästi naha tervisele.
Õun on rikkalik kiudainete poolest
Õun on meie toidulaual oluline vili, sest ta on hea kiudainete allikas – siin leidub pektiini, glükaani, hemitselluloosi ja tselluloosi. Pektiin on vees lahustuv kiudaine, mis aitab aeglustada glükoosi imendumist maos ja peensooles. See mõjub hästi veresuhkrule ning on kasulik diabeetikutele. Pektiinil on võime vähendada veres ringleva kolesterooli hulka, viia kehast välja raskemetalle ning mikroobseid toksiine. Samuti on pektiin abimees kõhukinnisuse korral.
Õun sisaldab C-vitamiini, mis ei vähene eriti ka kuumtöötlemisel
Inimese keha ei suuda C-vitamiini ise sünteesida, seetõttu on oluline jälgida, et meie igapäevases toidumenüüs oleks seda vitamiini piisavalt. C-vitamiin on efektiivne antioksüdant, mis aitab võidelda vabade radikaalide põhjustatud oksüdatiivse stressi vastu. Teaduslikud uuringud on tõestanud, et C-vitamiini igapäevane tarvitamine langetab märkimisväärselt südameinfarkti ja insuldi riski, kolesteroolitaset ning vererõhku. Samuti mängib C-vitamiin rolli kollageeni sünteesimisel, mis aitab hoida naha, koed ja veresooned terved ja toonuses.
Laias laastus võib öelda, et üks õun annab sulle keskmiselt 10% päevasest C-vitamiini vajadusest. Seejuures sisaldab õunas leiduv C-vitamiin ka toetavaid fütokemikaale, mis muudab vitamiini kehale omasemaks ja tagab võrreldes tablettidega selle efektiivsema imendumise.
allikas: rimi.ee