Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
bloodtest
Blood Sample

Ma ei tea, et mul on suguhaigus!

Ma ei tea, et mul on suguhaigus!
Autor: Andrio Lahesaare, meditsiinilabori SYNLAB laborispetsialist
Seksuaalsuhetest ja käitumisest rääkimine pole tänapäeva avatud ühiskonnas enam ammu tabuteema, kuid teiselt poolt toovad avatum suhtumine ja arenenum maailm endaga kaasa ohtusid, millest tasub teadlik olla, et hoida enda ja oma partneri(te) heaolu ja tervist.

On teada, et seksuaalvahekorra ajal võivad ühelt inimeselt teisele edasi kanduda rohkem kui 30 erinevat bakterit, viirust ja parasiiti, kusjuures nakkused levivad nii vaginaal-, anaal- kui oraalse kontakti teel. Suurima esinemissagedusega sugulisel teel levivad haigustekitajad on mikroorganismid Chlamydia trachomatis (klamüüdia), Neisseria gonorrhoeae (gonorröa ehk tripper), Trichomonas vaginalis (trihhomoniaas), Mycoplasma genitalium. Nende poolt põhjustatud põletikega kaasneb ebamugavustunne suguteedes, häiritud on normaalne seksuaalelu. Samas võivad nakkused kulgeda ilma eriliste sümptomiteta ja inimene ei teagi, et tal on suguhaigus. Meditsiinilaboris kinnitatud andmetel ei esine ca 70-80%-l nakatunutel sümptomeid. Kuid partnerile edasi levivad nakkused sellest hoolimata.  Õigeaegselt ravimata jätmisel võivad tulemuseks olla kroonilised põletikud või viljatus, raseduse enneaegne katkemine. Nakkused võivad edasi kanduda ka emalt lapsele, põhjustades raskeid infektsioone vastsündinul. Lisaks loovad juba olemasolevad nakkused soodsama keskkonna ka teiste suguteede infektsioonide jaoks.
Õnneks on sugulisel teel levivate nakkuste tuvastamiseks tänapäeval kasutusel tõhusad molekulaarsed analüüsimeetodid, millega tuvastatakse haigustekitaja geneetilist materjali. Samuti on nii võimalik mitme mikroorganismi samaaegne tuvastamine ühest proovimaterjalist.




Enda või partneri testimiseks võib pöörduda kas perearsti või erialaarsti vastuvõtule, kes võtab vajalikud proovid ning saadab laborisse analüüsimiseks. Ennast võib aga kontrollida ka omal käel. Selleks on meditsiinilabor SYNLAB loonud anonüümsust hindavale inimesele mugavaks ja turvaliseks testimiseks Testikodus.ee portaali, kust on võimalik tellida testimiseks proovivõtukomplekt endale sobivasse pakiautomaati. Proovi võtmiseks saab mees uriinitopsi ja naine spetsiaalse tampooni tupeproovi võtmiseks koos proovivõtu juhendiga. Kahtlustades nakkust mujal kehapiirkonnas on vajalik küsida laborist eraldi sobivat testikomplekti.

Haigustekitaja leiu korral tuleb kindlasti pöörduda arsti poole enda ja partneri(te) jaoks sobiva ravi saamiseks.
Lisaks eelpool mainitud haigustekitajatele, levivad sugulisel teel ka HIV, C- ja B-hepatiit, mille suhtes saab SYNLABi Tallinna ja Tartu laboris end anonüümselt vereproovi alusel tasuta testida.

Allikas: https://minu.synlab.ee

Vaata ka:

sadness opportunity

Miks ma jäin…

Kui küsid, “Miks ma jäin?”, siis tundub, et see küsimus on sügavam ja emotsionaalselt laetud.

angry woman 1

15 veidrat märki, et inimene on emotsionaalselt ebastabiilne

Siin on 15 märki, mis võivad viidata emotsionaalsele ebastabiilsusele. Need pole alati lõplikud tõendid, vaid