Ligikaudu 17 000 eestlasel on diagnoositud C-hepatiit. Testi ennast tasuta augusti lõpuni, kui kuulud riskirühma. C-hepatiidi riskirühma kuuluvad inimesed, kes on lasknud ennast tätoveerida või augustada sertifitseerimata salongides, saanud vereülekannet enne 1994. a, puutunud kokku teise inimese verega ja/või jaganud süstalt (sh meditsiinilistel põhjustel). Rohkem infot ja riskigruppi kuulumist testiva ankeedi leiad www.chepatiit.ee.C-hepatiidi viirus võib põhjustada tõsiseid maksakahjustusi, kuid sellel on sageli pikk ja sümptomiteta peiteaeg. Telli siit tasuta C-hepatiidi analüüs ja anna vereproov augusti lõpuni Sulle sobivas SYNLABi verevõtukohas. Aega verevõtuks broneerima ei pea.
Kui analüüsi tulemus osutub positiivseks (esinevad C-hepatiidi viirusele viitavad antikehad), saavad ravikindlustusega inimesed küsida meilt ka e-mailiga saatekirja gastroenteroloogi või infektsionisti vastuvõtule Tallinnas, Tartus, Ida-Virumaal või Pärnus.
Tasuta testimine on võimalik tänu Abbvie ja SYNLAB Eesti koostööle.
Tasuta testimine on võimalik tänu Abbvie ja SYNLAB Eesti koostööle.
C-hepatiidi viirus (HCV) põhjustab C-hepatiiti ehk maksapõletikku. Viirus levib peamiselt nakatunud vere ja kehavedelike kaudu, harvem seksuaalsel teel. Paljudel nakatunud inimestel ei pruugi sümptomeid ega kaebusi esineda aastaid või üldse mitte. Kuni 70% kroonilise viirushepatiidi juhtudest on põhjustanud C-hepatiidi viirus. Viirusega nakatumise tagajärjel võivad tekkida fibroos, maksatsirroos, maksakoe armistumine, lõppstaadiumis ka maksapuudulikkus, samuti maksavähk. See kõik toimub tavaliselt väga pika aja jooksul. C-hepatiiti nakatumise vastu vaktsiini ei ole.