Peaminister Kaja Kallas Reformierakonnast tunnistas, et enne augustis toimuvat järgmise aasta eelarve ja riigieelarve strateegia arutelu ei ole võimalik õpetajate palganõudmiste osas streigi mõjul lisaraha lubada.
“See ei too juurde lisaraha,” sõnas Kallas valitsuse pressikonverentsil, vastates küsimusele, kas õpetajate reedene hoiatusstreik ja võimalik pikaajaline streik võiksid valitsuse seisukohta muuta. “Kui nad streigi kõrvalt inimesi automaksu toetama või seda suuremas ulatuses vastu võtma veenavad, siis oleks võimalik õpetajate palkasid veelgi tõsta,” lisas peaminister.
Kallas tõi esile, et koalitsioonilepingus on küll eesmärk tõsta õpetajate palk 2027. aastaks 120 protsendini Eesti keskmisest, kuid selle saavutamine sõltub riigi rahanduse olukorrast. “See oleneb meie rahanduse seisust, maksutuludest ja prognoosidest,” märkis ta.
Kallas rõhutas, et kuigi riigieelarve strateegias (RES) ei ole palgatõuse alati kirjas, toimuvad need siiski. “Palgatõusud pole neljaks aastaks ette planeeritud, kuna tulevik on ettearvamatu. Kuid tavaliselt lisatakse need eelarveläbirääkimistel,” selgitas ta.
“Näiteks eelmisel aastal, kui RESis polnud palgatõusu ette nähtud, tõusid päästjate palgad 36% ja õpetajate omad 24%,” tõi Kallas näite.
Peaminister mainis ka, et 2025. aasta tulumaksuseaduse muudatuste tõttu tõusevad õpetajate ja teiste töötajate sissetulekud märkimisväärselt. Ta märkis, et õpetajad on ainsad riigipalgalised, kelle palgad järgmisel aastal 1,7% tõusevad.
Haridustöötajate liidu juht Voltri heitis Kallasele ette, et peaministril puudub arusaam õpetajate palgaprobleemi tõsidusest. Kallas kommenteeris: “Ma võin olla aus või populaarne, aga ei saa lubada midagi, mida ei suuda pidada. Streik võib toimuda, kuid me arutame neid teemasid augustis koos riigieelarve strateegiaga.”
Lisaks tõi peaminister välja, et õpetajate palgafond on 561,9 miljonit eurot, mis on suhtarvuna suurem kui enamikus Euroopa riikides. Kallas soovitas keskenduda koolivõrgu korrastamisele, mis vähendaks ülekoormust ja looks vahendeid palgatõusuks. “See eeldab koostööd kohalike omavalitsuste, koolide ja haridus- ja teadusministeeriumi vahel,” lisas ta.
Reede hommikul korraldab haridustöötajate liit tunniajase hoiatusstreigi koolides ja lasteaedades. Õpetajad nõuavad kollektiivlepingut, mis tagaks nende palgatõusu 120 protsendini Eesti keskmisest 2027. aastaks ja on ähvardanud pikema streigiga, kui nende nõudmisi eiratakse.