Kas sul on nutikael? Vaatad liiga palju telefoni või oled terve päeva arvuti taga? Kas teed korduvaid liigutusi, kannad raskeid kotte, tõstad raskusi või tegeled muu sportliku tegevusega? Võib-olla oled sa suure stressi all ja pinges, pingutades ka oma kaelalihaseid. Või magad lihtsalt ebasobival padjal, mis põhjustab une ajal pingeid?
Viisid, mis aitavad vabaneda kaela pingetest
• Kaela pingeid aitavad leevendada erinevad harjutused või venitused, seega tasuks neid kindlasti proovida. Näiteks istuvas asendis tehtavad kaela venitused või lõua- ja rindkere venitused. Võid proovida ka joogat.
• Muude kaelavalu ravimeetodite hulka kuuluvad kõige sagedamini nõelravi, massaaž, kuuma või jää kasutamine, soolases vees või soojas vannis olemine, mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite võtmine ja meditatsioon.
Ennetamine on parim valik
Kuigi sul ei pruugi praegu kaelapingeid esineda, peaksid siiski mõtlema, kuidas seda täielikult vältida. Proovi neid nõuandeid.
1. Kohanda oma padi vastavalt oma magamisasendile ja madratsi jäikusele
Magamise ajal peaks sinu keha olema õige toetusega, et vältida kaela ja õlgade liigset sirutamist ja soovimatuid pingeid. Kui magad selili või kõhuli, proovi madalamat patja. Kui magad külili, veendu, et sinu õlgade laiust täidaks toetav, eelistatavalt jäigem anatoomiline padi. Nii on sinu õlad õigesti kohandatud, mis vähendab kaela- ja õlgade valu.
2. Kohanda oma töökohta
Kui istud arvuti taga, siis jälgi, et monitor oleks silmade kõrgusel. Reguleeri oma tooli ja laua kõrgust, proovi kasutada ka seisulauda. Veendu, et seaded on õiged.
3. Pööra tähelepanu oma kehahoiakule
Nii istudes kui ka seistes hoia puusad, õlad ja kõrvad sirgelt. Ole eriti tähelepanelik mobiiltelefoni käes hoides, ajalehte lugedes ja muul sarnasel ajal, sest just siis küürutame me kõige rohkem.
4. Ära kanna raskusi oma õlgadel
Proovi poodi minnes kasutada reisikotti, et sa ei peaks kandma raskeid kotte üle õlgade. Samuti püüa minimeerida oma laste, lemmikloomade või muude raskete esemete pikemaajalist kandmist. Kasuta abivahendeid, näiteks lapsevankreid, kärusid,…
5. Treeni regulaarselt, et lihased oleksid tugevad
Proovi mõõdukat treeningut vähemalt 5 korda nädalas pool tundi, et hoida oma keha vormis. Tugevate lihastega on vähem tõenäoline, et sul tekivad valud halva kehahoiaku tõttu.
6. Vabasta oma stressi jooga ja meditatsiooniga.
Need, kellel on palju kohustusi ja kes on ülekoormatud, on eriti ohustatud kaela- ja õlavalude tekkeks. Ära unusta, et kui me oleme stressis, kipuvad meie lihased pingesse minema. Et stressitase liiga kõrgeks ei tõuseks, kasuta regulaarselt lõdvestustehnikaid, nagu näiteks joogat ja meditatsiooni.
dormeo.ee