Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
nathan dumlao zUNs99PGDg0 unsplash

Kuidas kohvi joomine mõjutab keha

Varasemad infokillud näitavad, et kohvi joodi juba 15. sajandil Araabias, kuid Euroopas jõudis see alles 17. sajandil. Esialgu peeti kohvi “meditsiiniliseks toitaineks”, mis aitas näiteks seedimist ja kõhukinnisust stimuleerida.

Tänapäeval soovitatakse aga inimestel eelistada vee- ja kiudainerohket toitumist, kui nad soovivad oma seedimist parandada. Kuigi kohvi tarbimise mõju kehale on teema, mida on teadlaste ja arstide seas laialdaselt käsitletud, jätkavad miljonid inimesed selle joomist hommikul esimese asjana. Kas see on aga tervislik valik?

Kohvi kui sõltuvus

Kas teadsid, et kohvis sisalduv kofeiin on üks maailma enim kasutatavaid stimulante, mis mõjutab inimese kesknärvisüsteemi? Lisaks kofeiinile kuuluvad selliste stimulantide hulka ka nikotiin, kokaiin ja amfetamiin, mis kõik võivad tekitada sõltuvust. Regulaarne kohvitarbimine võib põhjustada väsimust, keskendumisraskusi, meeleolumuutusi või isegi peavalu, kui hommikul tavalist kohvikogust tarbida ei saa. Lisaks tekib kehal tolerantsus kofeiini suhtes, mistõttu jõuda soovitud efektini, on vaja tarbida üha suuremaid koguseid.

Kohvi ja viljakus

Suur kohvitarbimine võib mõjutada organismi veresuhkrut ja neerupealisi, kus toodetakse hormoone nagu kortisool, aldosteroon ja testosteroon. Sellised hormonaalsed kõrvalekalded võivad põhjustada viljakusprobleeme nii naistel kui ka meestel. Näiteks võib naistel, kes tarbivad suures koguses kohvi, olla raskem rasestuda võrreldes nende, kes ei tarbi seda jooki. Sama tulemus leiti ka meeste puhul seoses tavalise viljastumisega. Rasedad naised peaksid olema eriti ettevaatlikud kohvi tarbimisel, sest teaduslikud uuringud näitavad seost kohvi või kofeiini tarbimise ning raseduse katkemise vahel. Lisaks võib mõjutatud hormoonide tõttu luude tugevus ja tihedus väheneda, mis suurendab luumurdude riski.

Kohvi mõju organismile

Kohv võib mõjutada vererõhku, tõstes seda veidi. Kuigi muutus ei pruugi olla suur, võib see olla väga oluline kõrge vererõhuga inimeste jaoks. Samuti sisaldab espressokohv ja “pätikohv” rasvlahustuvat ainet nimega kafestool, mis on uuringutes tõestatud tõstvat kolesteroolitaset. Filterpaberiga valmistatud kohvis ei ole seda ühendit, kuna paberile jäävad aine molekulid kinni.

Kofeiini tarbimine võib vähendada mõnede vitamiinide ja mineraalide imendumist organismis. Näiteks kaltsiumi ja D-vitamiini, mis mängivad olulist rolli luude tervises; rauda, mille imendumine koos kofeiiniga väheneb peaaegu 80%; samuti B-vitamiinide, kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, tsingi ja vase imendumist. Seetõttu ei ole soovitatav tarbida kohvi koos hommikuste toidulisanditega.

Kohvi joomine enne söömist võib vähendada maitsetaju. Näiteks, kui jood enne hommikusööki tassi kohvi, võib see vähendada magusa maitse tajumist ning toit ei pruugi olla nii meeldiv kui tavaliselt.

Kindlasti ei tee tassike või kaks head kohvi kellelgi liiga, seega ei peaks olema eesmärk kohvi tarbimine lõpetada, vaid juua seda mõõdukalt ja ikka nautides!

Autor: Katri Merisalu Toitumisnõustaja

Allikas. Rimi.ee

Vaata ka:

love 2331486 960 720 576x560 1

Armastuse horoskoop – Reede, 24. jaanuar 2025

♈ JäärTäna võid tunda tugevat tõmmet kellegi uue või juba tuttava inimese vastu. Julge teha

a person sitting in front of a group of cards

Taroskoop – Reede, 24. jaanuar 2025

♈ Jäär – TornTäna võib elu sulle ootamatult midagi muuta või vanu struktuure purustada. Ära