Perfektsionism võib olla kahe teraga mõõk. Kuigi täiuslikkuse poole püüdlemine võib viia tähelepanuväärsete saavutusteni, on perfektsionistidel sageli raske tunda rahulolu või täitumust. Kui kellelgi on need kuus harjumust, võib ta olla perfektsionist ja teda võib olla keeruline rahuldada.
1. Ülemõtlemine Kõige Üle
Perfektsionistid kipuvad kinnisideeliselt analüüsima isegi kõige väiksemaid detaile, et tagada iga otsuse täiuslikkus. See harjumus võib muuta nad otsustusvõimetuks või liiga kriitiliseks, kuna nad otsivad alati “parimat” valikut.
Peamine Tunnus: Nad ei suuda pisivigadest üle olla ja võivad korduvalt oma otsuseid kahtluse alla seada.
2. Ebareaalselt Kõrgete Standardite Seadmine
Perfektsionistid kipuvad seadma endale ja teistele ülimalt kõrgeid ootusi. Kuigi see võib innustada neid suurepäraselt esinema, tunnevad nad sageli pettumust, kui tegelikkus nende ideaalidest erineb.
Peamine Tunnus: Nad tähistavad harva oma saavutusi, sest tunnevad alati, et oleks saanud paremini teha.
3. Raskused Ülesannete Delegeerimisel
Perfektsionistidel on keeruline usaldada teisi, et nad teeksid tööd korralikult. Nad usuvad sageli, et kui nad ise ei tee, siis ei saa seda õigesti tehtud. See harjumus võib viia läbipõlemiseni ja pingeteni suhetes.
Peamine Tunnus: Nad võtavad kõik kohustused enda peale, vältides riski, et teised teevad midagi ebatäiuslikult.
4. Ebaõnnestumise Hirm
Perfektsionistide jaoks ei ole ebaõnnestumine lihtsalt tagasilöök – see on isiklik katastroof. See hirm võib neid halvata, muutes riskide võtmise ja uute asjade proovimise keeruliseks.
Peamine Tunnus: Nad väldivad olukordi, kus on võimalus läbi kukkuda või ebaõnnestuda.
5. Liigne Enesekriitika
Keegi ei ole perfektsionisti suhtes karmim kui tema ise. Nad ketravad oma peas vigu, kritiseerides iga oma tegevust. See enesekriitika võib viia madala enesehinnanguni ja ebapiisavuse tundeni.
Peamine Tunnus: Nad keskenduvad oma puudustele ja ei suuda endale tehtud vigade eest andeks anda.
6. Kogu Aeg Heakskiidu Otsimine
Perfektsionistid otsivad tihti kinnitust teistelt, kuna nad hindavad oma väärtust välistunnustuse kaudu. See muudab nad liiga sõltuvaks kiitusest ja kriitika ees kartlikuks.
Peamine Tunnus: Nad tunnevad ärevust või rahulolematust, kui nende pingutusi ei märgata või tunnustata.
Tasakaalu Leidmine Perfektsionismis
Nende harjumuste teadvustamine on esimene samm tasakaalu leidmise poole. Kuigi perfektsionism võib olla võimas motivaator, on oluline võtta omaks ebatäiuslikkus kui elu loomulik osa. Õppides väärtustama edusamme täiuslikkuse asemel, on võimalik saavutada suuremat õnne ja rahulolu.