Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
woman g0c6d5a4ec 640

Kes Sa Päriselt Oled? Lugu Sinust ja Mitte-Sinust

See on lugu sellest, kes sa ei ole – ja ühtlasi ka sellest, kes sa päriselt oled. Oled ilmselt isegi mõelnud ja nõustunud, et sa ei ole oma keha, välimus, töö, lapsed, omandatud asjad, saavutused, kodu, arvamused või tõekspidamised. Sa koged neid, aga need ei defineeri sind. Võib-olla oled juba märganud, et sa ei ole ka oma mõtted ja tunded. Need ilmuvad sinus ja liiguvad läbi sinu, kuid nad ei ole sina. Ometi kipume sageli oma olemust siduma kõige sellega, mida kogeme või omame. See samastumine – enda pidamine millekski, mida me tegelikult ei ole – tekitab palju kannatusi. Aga kui suudame sellest mustrist läbi näha, võime hakata kogema, kes me tegelikult oleme.

Selle loo eesmärk on aidata sul kas või hetkeks kontakti saada oma tõelise olemusega ja mõista, et suur osa igapäevastest muredest ei ole tegelikult üldse muret väärt.

Kuidas Samastumine Tekitab Kannatusi

Kui ma küsiksin sinult, kas sa oled oma käekott, vastaksid ilmselt eitavalt. Ja ometi võib kaunis käekott panna sind tundma, nagu oleksid teistest parem. Või vastupidi – vana ja kulunud kott võib tekitada alaväärsust. Kui see nii on, oled sel juhul käekotiga samastunud. Sama lugu võib olla autoga, tööga, laste saavutustega või isegi su keha välimusega.

  • Kas oled oma töö? Kui keegi kritiseerib su tööd, tunned end puudutatuna – nagu see oleks otsene kriitika sinu enda kohta.
  • Kas oled oma keha? Kui võrdled end teistega ja tunned end ilusamana või koledamana, oled oma välimusega samastunud.
  • Kas oled oma saavutused? Kui räägid oma edulugudest, tunned end uhkena ja väärtuslikuna. Aga kui sinu saavutusi ei tunnustata, tunned end justkui väärtusetuna.
  • Kas oled oma minevik? Kui ketrad oma peas läbi olnut ja ehitad oma identiteeti selle peale, oled minevikuga samastunud.

Kui samastume, hakkame oma väärtust mõõtma nende asjade järgi, mis polegi meie tõeline olemus. Samastumine toob kaasa hirmu – hirmu kaotada oma töö, maine, asjad, suhted või füüsiline välimus. Tegelikult aga ei kuulu meile midagi. Meil pole midagi kaotada. Kõik, mida me kogeme, tuleb ja läheb.

Kuidas Märgata Samastumist?

Samastumist saab märgata tunde kaudu. Kui miski – olgu see inimene, ese, kogemus või mõte – paneb sind tundma end paremana, väärtuslikumana või vastupidi halvemana ja alaväärsena, siis oled sellega samastunud. Hirm on samuti selge märk samastumisest – hirm kaotada midagi, mida sa arvad endale kuuluvat, olgu see vara, suhe, positsioon või mõni muu osa su elust.

Kui sa oled kontaktis oma tõelise olemusega, saad aru, et sulle ei kuulu midagi. Sa oled lihtsalt teadlikkuse ruum, mis kogeb elu hetke haaval. See tähendab, et midagi ei saa sinult ära võtta, sest midagi ei ole kunagi olnud “sinu oma”.

Kuidas Tajuda, Kes Sa Oled?

Selleks, et kogeda, kes sa päriselt oled, tuleb esmalt märgata, kes sa ei ole. Samastumismustrid on sügavalt juurdunud ja nende märkamine nõuab teadlikkust. Õnneks lõpeb samastumine automaatselt, kui sa sellest teadlikuks saad. Näiteks, kui märkad, et sa oled häiritud, sest keegi kritiseeris sinu tööd, saad mõista: “Ahhaa, see on samastumine.” Sa ei ole oma töö – see tunne lihtsalt ilmub sinus ja on ajutine.

Harjutus: Leia Kontakt Olemusega

Siin on üks lihtne harjutus, mis aitab sul ühenduda oma tõelise olemusega:

  1. Leia vaikne koht, kus saad olla segamatult.
  2. Keskendu oma hingamisele. Taju, kuidas kõht liigub sissehingamisel üles ja väljahingamisel alla.
  3. Aseta käsi kõhu peale, et tunda liikumist selgemini. Hinga rahulikult ja jälgi oma hingamist vähemalt kolm korda.
  4. Kui mõte ilmub, märka seda ja lase see lahti, tuues tähelepanu tagasi hingamisele.
  5. Kui suudad juba mõned hingamised järjest tähelepanu hingamisel hoida, märka ka vaikust, mis su peas tekib. See on mõttevaikus – ruum, kus mõtteid ei ole.
  6. Kui oled valmis, esita endale küsimus: “Kus ma olen?” See küsimus ei oota konkreetset vastust, vaid kutsub sind tajuma, kus sa tõeliselt oled.
  7. Ära mõtle ega analüüsi vastust – lihtsalt jälgi ja taju. Kas sa suudad panna näppu peale sellele, kes sa oled? Kas sa oled oma keha, mõtted, tunded? Või oled midagi enamat – teadlikkuse ruum, mis kogeb kõike seda?

Mis Siis, Kui Harjutus Ei Õnnestu?

Kui see harjutus tundub keeruline või ei õnnestu esimesel korral, on see täiesti normaalne. Teadlikkuse arendamine võtab aega. Jätka lihtsalt märkamist, kus sa oma elus samastud ja kuidas see sind mõjutab. Juba see on suur samm edasi.

Kui aga saad harjutuse abil kasvõi hetkeks aimu oma tõelisest olemusest, praktiseeri seda iga päev. Iga kord, kui koged, kes sa päriselt oled, vabaned aina enam koormast ja kannatustest, mida samastumine tekitab.

Teadmise ja Kogemise Vahe

Teoreetiline teadmine sellest, et sa ei ole oma mõtted, keha või saavutused, on hea algus. Aga tõeline muutus toimub alles siis, kui sa seda praktiliselt koged. Kui see teema sind kõnetab, proovi seda harjutust või leia oma viis, kuidas endaga ühendus leida. Kaotada ei ole midagi, aga võita on vabadus – vabadus olla see, kes sa päriselt oled.

Vaata ka:

ILM

3 päeva ilm, tulemas on +5°C sooja

Laupäev 25,01,2025Öösel: Pilves ilm. Öö hakul sajab kohati vähest vihma, pärast keskööd levib lörtsisadu saartelt

minevik

Julge Tunda: Kuidas Läbielatud Tunded Viivad Vabaduseni

Kindlasti oled kuulnud, et oma tundeid ei tohi alla suruda – need tuleb läbi elada,