Wednesday , 22 January 2025
string bean 3861864 1920

Kas sina sööd piisavalt kaunvilju?

Kaunviljad on ühed imelised toitainetest pakatavad viljad, mida eestlased oma toidulaual kahjuks unustama kipuvad.

Kuna kaunviljad nagu herned, läätsed või oad on olemuselt taimeseemned, siis on nad väga mineraalainete-, vitamiinide- ja valgurikkad. Poes ringi käies on märgata mitmesuguseid sorte erinevaid kaunvilju, näiteks punased, rohelised ja Beluga läätsed, konserveeritud ja kuivatatud herned, türgi oad ja aedoad jne, neid võibki loetlemajääda. Miks aga peaks igaüks kaunviljad oma menüüsse lisama?

Kaunviljades sisalduvad vitamiinid, mineraalained ja makrotoitained

Kaunviljad on rikkalikult varustatud vitamiinide, mineraalainete, valgu ning süsivesikutega. Magneesium, kaalium ning kiudained teevad nendest vererõhku toetavad toiduained ning kiudained üksi on hädavajalikud soolestiku headele bakteritele, kes aitavad üles ehitada ning hoida tugevana Sinu vaimset ja füüsilist tervist. Vitamiinidest on esindatud B-grupi vitamiinid, mis aitavad kaasa närvisüsteemi normaalsele toimimisele. Kõige suurem B1-vitamiini tase on värsketes kaunviljades, veidi vähem juba külmutatud kaunviljades ning kõige vähem konserveeritud toodetes. Kaunviljade söömine tuleb kasuks ka tervisliku kaalu hoidmisel ning kaalu langetamisel, kus kiudained hoiavad kauem kõhtu täis, aeglaselt imenduvad süsivesikud ei lase veresuhkrul äkitselt tõusta ning valk tuleb taimsest allikast. Lisaks kõigele muule on kaunviljades esindatud ka raud, vask, tsink ja folaadid.

Kaunviljade kasvatamine on jätkusuutlik!

Süües kaunvilju järjepidevalt, ei panusta Sa ainult enda heaollu kuid ka keskkonna omasse. Imelisel kombel on kaunviljade kasvatamine maailmale vägagi keskkonnasõbralik ning jätkusuutlik! Lisaks sellele, et kaunvili ei ole eriti nõudlik kasvutingimuste suhtes, ei vaja ta ka kasvamiseks lämmastikväetiste olemasolu. Läbimõeldud põllunduses on vaja ainult kombineerida õige rohuliik kaunviljaga ning koostööna kannab kaunvili hästi ka ilma lisatud väetiseta. Oma kasvamisel rikastab kaunvili põllumaa mulda ning ei muuda seda elutuks ega toitainevaeseks. Vilja kasutamine panustab ka kasvuhoonegaaside vähendamisse- kui toita karjaloomi kaunviljadega, siis nendes esinevad bioaktiivsed ühendid alandavad loomade päevast metaanitootmist ilma, et toit nende soolestiku baktereid rikuks.

Millega koos süüa kaunvilju?

Ubasid (nt konserveeritult) ja herneid on lihtne ja maitsev lisada erinevatele pajaroogadele, suppidele ning salatitele. Läätsedest saab samuti valmistada koduseid ja külmadele ilmadele sobilikke padasid. Kui valid oma einesse konserveeritud kaunviljad, siis pööra tähelepanu lisatud soola hulgale! Üks olulisimaid toitumisnõuandeid, mida võiksid jälgida just taimetoitlased, veganid ning ka inimesed, kes soovivad liha osakaalu oma toidulaual vähendada on see, et kui kombineerida kaunviljad täisteraviljadega, siis saab organism sealt kätte kõik asendamatud aminohapped. Näiteks süüa koos täisterariisi ning läätsesid, täisteramakarone ja musti ube. Kombinatsioone on lõputult. Kaunviljaroogade maitse toob välja värske sidrunimahl, jogurt ja kõiksugused maitseained.

Kõige lihtsam on oma toidulauale ning roogadesse lisada kaunvilju just siis, kui Sul on alati kapis mõni vili olemas. Muretse oma köögikappi kas värskeid kaunvilju, või pikema säilimisaja soovi korral külmutatud või konserveeritud vilju.

rimi.ee

Vaata ka:

kadunud

Politsei otsib Tallinnas kadunud 7-aastast Johannes Amadeust

Politseid teavitas 7-aastase Johannes Amadeuse ema, et poiss ei ole senini koolist koju jõudnud, kuigi

465279393 545812488406325 4516844972230047662 n

POLITSEI OTSIB: Tallinnas kadunud 17-aastast Lianat

Politsei palub abi Tallinnas kadunud 17-aastase Liana leidmisel. Liana lahkus reedel, 11. oktoobril Kastre vallas