Uurisime, kas kartuli erinevad muutused mõjutavad maitset või on mõni muu põhjus, miks kartulit mitte süüa.
Aeg-ajalt juhtub, et avatud kartulikott jääb pärast esimest toiduvalmistamist kapi seisma. Kui hiljem kotti kapis uuesti märgata, on kartul juba idanema hakanud.
Kas saate nendega siis süüa teha või on need rikutud?
- Idanemine ei ole kahjulik ja isegi maitset ei mõjuta kartulil.
Roheline kartul tuleks ära visata
Mis siis, kui märkate, et kartul on muutunud roheliseks, kas see on kahjulik?
Loe ka: Kartulimahla raviomadused.
Rohelised kartulid hakkavad arendama solaniini. Kui seda süüakse suurtes kogustes, on see tervisele kahjulik. Ka rohelisel kartulil on sageli kibe maitse.
- Peaksite rohelised osad ära lõikama. Kui kogu kartul on muutunud roheliseks, ei tohiks seda üldse süüa.
Tumedaid kohti saab ka lõigata ära.
Mõnikord on kartulitel ka tumedad laigud. Kui kartul muutub pärast keetmist tumedaks, tähendab see, et kartulis napib kaaliumi. Kartulil võivad tekkida ka oma haigused, mis ilmuvad pimedas ja hakkavad neid justkui sööma – kuid need haigused ei kujuta endast inimeste terviseriski.
- Tumedad laigud saab välja lõigata. Kui aga kartul on märgmädanikuga, hakkab see maitset mõjutama ja siis tuleks kartul prügikasti visata.
Kartulis on parimad süsivesikud
Kartuli suurus ei mõjuta tavaliselt kvaliteeti. Suurt kartulit on kõige lihtsam koorida, kui teed näiteks pudru.
Kokkuvõttes on kartul süsivesikute pakkujana tõesti kvaliteetne. Kartuli süsivesikud on pika ahelaga ja kvaliteetsed, võrreldes näiteks riisi või pastaga.
- Kartulitärklis on kasulik, kuna see liigub soolestikus kaugele ja toimib toiduallikana. Näiteks soovivad paljud sportlased just kartulist saada süsivesikuid, sest need toimivad sügavamal soolestikus.