Eesti ühiskond on valinud oma vaktsineerituse taseme ja suurt edasiminekut pole siit loota – kui 35-40 protsenti inimestest jääbki vaktsineerimata, ei saa neid seetõttu ühiskonnast välja lülitada, rõhutas riigikogu esimees Jüri Ratas, vahendab BNS.
Keskerakonna esimees ütlus usutluses Lõuna-Eesti Postimehele nkoroonapassi kommenteerides, et ei ole mõtet hoida dokumenti, mis ei toimi. “Omal ajamomendil oli koroonapassidel sisu, praegu seda ei ole. Omikroniga nakatuvad nii vaktsineeritud kui vaktsineerimata inimesed. Haiglate koormus on olnud viimastel nädalatel – kui räägime sümptomaatilistest haigetest ehk nendest, kes lähevad haiglasse koroona tõttu – üsna stabiilne. Intensiivravi vajadus on langenud. Olukord vaimse tervisega on muutunud järjest keerulisemaks, stress on tõusnud. Ei ole mõtet ühiskonda, peresid, lapsi, sugulasi, sõpru lõhki lüüa,” ütles Ratas Lõuna-Eesti Postimehele.
Tema sõnul on vaktsineerimise taset keeruline oluliselt praegu ilma mingisuguse uue motivatsioonimeetmeta saavutada. “Teadusnõukoja endised liikmed, nii Irja Lutsar kui Andres Merits, on samuti öelnud, et koroonapass ei tööta. Seda on öelnud isegi endine sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse ja paljud selle valdkonna spetsialistid ütlevad, et sellega ei ole enam mõtet jätkata. Nii et kui siit midagi otsida, siis seda, mis on reaalne, sisuline seis. Meil on pass, mis ei toimi ja ühiskonnal on ootus, et koroonapassid võetaks maha,” rääkis Ratas.
Tema sõnul oleks Keskerakond võtnud need maha 7. veebruarist ja liikunud ambitsioonikama tempoga. “Praegu on kokkulepe [Reformierakonnaga] olemas, loen seda rahuldavaks kokkuleppeks. Kui nüüd rääkida teistest piirangutest – olgu see siis lõbustusasutuste sulgemine kell 23, maski kandmine või arv, kui palju tohib olla üritustel külastajaid – ka siin tuleb minu meelest liikuda edasi piirangute mahavõtmisega,” ütles Ratas.
Tema sõnul peaks ka haridussüsteemis olema lähenemine ühesugune. “Ei ole vahet, kas õpilane istub kaheksa tundi oma pinginaabriga või kaheksa tundi kodus oma õe-vennaga. Kui lapsel ei ole haigust, siis mingu kooli,” lisas Ratas.