Tallinna linnavalitsus esitab volikogule 2025. aasta linnaeelarve eelnõu kogumahuga 1,29 miljardit eurot, mis on 69,9 miljonit eurot ehk 5,7 protsenti enam kui 2024. aasta täpsustatud eelarves. Nii investeeringutest kui tegevuskuludest on suurima osakaaluga haridus- ja liikuvusvaldkond,
Linnapea Jevgeni Ossinovski sõnul on tegemist vastutustundliku, aga samas ambitsioonika eelarvega, mis investeerib tulevikku. „Selle fookuses on lapsed ja lastega pered. Tõstame õpetajate palka 100 euro võrra, langetame lasteaia kohatasu 50 euroni kuus ning tagame vaimse tervise abi parema kättesaadavuse. Lisaks sellele võimaldame igale kooli- ja lasteaialapsele tasuta õppekäigu loomaaeda, botaanikaaeda ja linnamuuseumisse. Asume vähendama klasside suurust, tagades, et järgmisest aastast ei ole üheski esimeses klassis üle 24 õpilase,“ ütles Ossinovski. „Uuest aastast saab iga Tallinna koolilaps lisaks tasuta koolilõunale ka tasuta hommikuputru.“
Investeeringuteks on 2025. aastal eelarve eelnõu järgi ette nähtud 250 miljonit eurot, mis kasvab võrreldes 2024. aasta täpsustatud eelarvega 24,9 protsenti. Investeeringutest 34,1 protsenti kaetakse linnakassa vahendite arvelt ja kuni 60 protsenti laenu arvelt. Investeeringutest on suurima osakaaluga haridusvaldkond 38,6 protsendi, liikuvusvaldkond 18,4 protsendi, linnamaastiku valdkond 10 protsendi ning linnavara valdkond 9 protsendiga. Ühtekokku moodustavad need 76 protsenti investeeringute kogumahust.
Tegevuskuludeks on Tallinna linna 2025. aasta eelarves kavandatud 1,03 miljardit eurot, mis on 2,7 protsenti enam kui 2024. aasta täpsustatud eelarves kavandatud. Tegevuskuludest on suurima osakaaluga haridusvaldkonna kulud 40,7 protsenti. Liikuvuse valdkonna kulud on 18,6 protsenti ning sotsiaalhoolekande ja tervishoiu valdkonna kulud 14,5 protsenti, mis kokku moodustavad üle 73 protsenti kulude kogumahust.
Tallinn plaanib 2025. aastal haridusvaldkonda panustada märkimisväärselt, keskendudes uute koolikohtade loomisele, eestikeelsele õppele üleminekule ning haridusasutuste arendamisele ja renoveerimisele. Kokku on haridusvaldkonna tegevuskuludeks planeeritud 418 miljonit eurot, mille abil toetatakse munitsipaalkoolide ja -lasteaedade kvaliteetset haridust ning huvitegevusi. Täiendavad vahendid nähakse ette haridusasutuste õpetajate, õpetajate abide ja tugispetsialistide töötasu alammäära tõusuks alates septembrist 2025.
Linnapea Ossinovski sõnul on eelarves pandud rõhku sellele, et tagada kõigile lastele võrdsed võimalused ja turvaline lapsepõlv. Kehtestatakse põhimõte, et mitte üheski järgmisel aastal alustavas esimeses klassis ei ole üle 24 õpilase. Selleks luuakse täiendavalt 7 klassikomplekti. Käivitatakse programmi, millega kõik Tallinna kooli- ja lasteaialapsed saavad kord aastas teha tasuta õppekäigu loomaaeda, botaanikaaeda ja linnamuuseumi. Uuest aastast saavad kõik Tallinna koolilapsed lisaks koolilõunale tasuta hommikuputru.
Laste ja noorte tervise toetamiseks suurendatakse 1. septembrist hüppeliselt sporditegevuse toetust klubidele (nn pearaha), mis parandab kvaliteeti ja langetab trennide hinda lapsevanemale. Toetus laiendatakse ka 5- ja 6-aastastele lastele. Selleks eraldatakse 1,7 miljonit ning toetus suureneb 80 protsenti. Vaimse tervise abi kättesaadavuse suurendamiseks käivitatakse ühisalgatus MTÜga Peaasjad, mille tulemusena toob Tallinna koolidesse 20 uut psühholoogi. Asutakse koostöös Tallinna Ülikooli teadlastega vähendama nutiseadmete kasutamist koolides.
Haridusvaldkonna investeeringuteks on kavandatud kokku 96,4 miljonit eurot. Olulisemad projektid on linna huvikoolide ja üldhariduskoolide renoveerimine ja arendamine ning lasteaedade tervikrenoveerimise jätkamine. Järgmisel aastal jätkub Jakob Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse ning Tallinna Heleni kooli projekteerimine. Jätkatakse Tallinna reaalkooli ja Pirita majandusgümnaasiumi juurdeehitusega ning Karjamaa 18 asuva maja koolihooneks rekonstrueerimisega. Uute projektidena alustatakse Hiiu kooli renoveerimise ja juurdeehitusega ning huvikeskus Kullo uue hoone ehitusega. Lasteaedadele on kavandatud 35,7 miljonit eurot. Renoveerimistöid viiakse läbi mitmetes lasteaedades: mitu lasteaeda saab valmis, ehitustöid alustatakse viies lasteaias, projekteerimisega alustatakse või jätkatakse kuues lasteaias. Nende hulgas on täiesti uus Manufaktuuri lasteaed Põhja-Tallinnas ning kavandatavad lasteaiad Haaberstisse Pikaliiva asumisse ja Pirital Lepiku tee 18 kinnistule.
Liikuvuse valdkonna tegevuskuludeks on planeeritud 191,2 miljonit ja investeeringuteks 45,9 miljonit eurot. Fookuses on ühistranspordi liinivõrgu arendamine ja kaasaajastamine, et tagada konkurentsivõimeline alternatiiv sõiduautoliiklusele. Jätkatakse Tallinna elanikele tasuta ühistranspordi kasutamise võimalust. Algust tehakse trollitaristu renoveerimisega.
Tänavaruumi ehitus- ja renoveerimistööde raames keskendutakse oluliste liiklussõlmede, magistraalteede ning viaduktide rekonstrueerimisele. Senisest rohkem pööratakse tähelepanu ristmike, ülekäiguradade ja ühissõidukipeatuste ohutumaks ning jalakäija- ja ratturisõbralikumaks muutmisele. Suurematest objektidest valmivad Lastekodu tänav ja Kadaka puiestee viadukt ning alustatakse Peterburi tee rekonstrueerimist. Lisaks arendatakse jalg- ja rattateid ning alustatakse uute trammiteede rajamise ettevalmistusi. Algab Liivalaia tänava ja Pelguranna trammitee projekteerimine, Tehnika tänava rattatee ehitamine ja Endla tänava tunneli rajamine.
Sotsiaalhoolekande- ja tervishoiu valdkonna tegevuskuludeks nähakse ette 149,5 miljonit ja investeeringuteks 16,3 miljonit eurot. Fookuses on sotsiaalvaldkonna juhtimisstruktuuri ajakohastamine ning teenuste digitaliseerimine ja lastekaitse- ja hoolekandemudeli väljatöötamine. Laste hoolekandes avatakse kaks uut Perepesa ning luuakse täiendavaid vahendeid suure abivajadus- ja hoolduskoormusega lastele osutavate tugiteenuste kättesaadavuse parendamiseks.
Puuetega inimeste hoolekandes moodustatakse erihoolekande- ja rehabilitatsiooniteenuste ühtne keskus ning suurendatakse eluruumide kohandamise toetust iseseisvuse edendamiseks. Alustatakse mitme sotsiaalhoolekandeasutuse renoveerimise ja laiendamisega, sealhulgas Tallinna Laste Turvakeskuse uue hoone ehitamisega. 2025. aasta lõpuks valmib uus sotsiaalmajutusüksus Punase tänaval.
Tervishoius on peamine rõhk laste ja noorte riskikäitumise vähendamisel ja vaimse tervise edendamisel. Koostatakse ka laste vaimse tervise tegevuskava ning uimastikahjude ennetusprogramm. Lisaks piloteeritakse Tallinna Lastehaiglas valvearstiteenust, et vähendada erakorralise meditsiini koormust. Kiirabiteenuse arendamiseks avatakse Lasnamäel uus tugijaam, mis võimaldab seal suurendada kiirabibrigaadide arvu kümneni.
Haiglavõrgu arenduse raames plaanitakse Tallinna haiglate ühendamist ja koostööd Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga. Samuti jätkatakse uue linnahaigla projekteerimist.
Linna 2025. aasta tulude üldmahuks kavandatakse 1,1 miljardit eurot, millest maksutulud moodustavad 72 protsenti. Linna suurim tuluallikas on üksikisiku tulumaks. 2025. aastaks planeeritakse tulumaksu 745,8 miljonit eurot, mis on 30,8 miljoni euro ehk 4,3 protsendi võrra rohkem kui 2024. aasta täpsustatud eelarves. Riigilt ja muudelt institutsioonidelt saadavaid toetusi prognoositakse 175,6 miljonit eurot, linna asutuste kaupade ja teenuste müügist saadavat tulu 112,3 miljonit eurot, maamaksu 34 miljonit eurot ja saadavat välisrahastust 9,3 miljonit eurot.
Investeeringute finantseerimiseks kavandab Tallinn 2025. aastal kaasata laenu mahus kuni 150 miljonit eurot, millega kujuneks linna arvestuslikuks netovõlakoormuseks 2025. aasta lõpuks 40 protsenti. Samuti suunatakse eelarve kulutuste katteks varasematel aastatel kogutud reservidest kuni 36 miljonit eurot.
Linnavalitsuses heakskiidu saanud 2025. aasta linnaeelarve saadetakse täna Tallinna linnavolikogule.