Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
valgusfoor
Traffic lights over urban intersection. Red light

Irja Lutsar: Eesti on suur valgusfoor ning praegu oleme seal nii nakatumis- kui suremusnäitajaga punases.

Valitsust koroonakriisis nõustav teadusnõukoda soovitab piirangutest väljumist planeerides lähtuda kahest näitajast: kogu rahvastiku nakatumisnäidust ja suremusnäitajast seitsme päeva lõikes, ütles ERR-ile nõukoja juht, Tartu Ülikooli mikrobioloogia professor Irja Lutsar.

 

 

Lutsari sõnul on otsustajate ees erinevatest indikaatoritest koosnev n-ö valgusfoor ning praegu oleme seal nii nakatumis- kui suremusnäitajaga punases.

 

Kui madalale näidud peaks langema, et mingeid järgmisi otsuseid teha, Lutsar täpsustada ei osanud, viidates, et valgusfoori numbreid polnud tal intervjuu ajal käepärast. Ta ütles siiski, et need on veidi teistsugused näitajad, kui 14 päeva nakatumisnäitaja 100 000 elaniku kohta. Peamine erinevus ongi seitsme päeva näitajast lähtumine.

 

 

Kui vaadata viimaste päevade nakatumisnumbreid, siis natuke allapoole on need juba tulnud ja Lutsar avaldas lootust, et ükskord peaks ka Eestis hakkama vaktsineerimine mõju avaldama, ent praegu pole võimalik veel piirangutes järele anda.

 

 

“Nakatumise langust on näha, aga võtmemaakondades – Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa, Tallinn ja Harjumaa –, seal on näitajad ikkagi väga kõrgel. Ja ka Põhja-Eestis asuvad haiglad on väga-väga täis. Positiivne on see, et nakatumine langeb, aga kindlasti pole me olukorras, kus saaksime ennast lõdvaks laskma,” ütles Lutsar.

 

Ta rõhutas ka vajadust jääda praeguse vaktsineerimissüsteemi juurde, kus põhirõhk on vanemate inimeste vaktsineerimisel, kuna mida kümnend edasi, seda suurem tõenäosus on inimesel koroonaviiruse tõttu haiglasse sattuda ja ka surra. Sestap tegigi teadusnõukoda ettepaneku, et ennekõike peaks olema vaktsineeritud vanemad põlvkonnad vanuses 80+, siis 70-79 jne. Kui 70-75 protsenti kõige vanemast vanuserühmast on vaktsineeritud, liigume astmeliselt allapoole.

Loe edasi SIIT

Allikas. Err.ee

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik