Peaminister selgitas Riigikogu infotunnis, et Venemaa kodanikelt valimisõiguse ära võtmine võtab aega, sest selleks on vaja muuta põhiseadust.
Peaminister Kaja Kallas sõnas vastates Riigikogu liikme Riina Solmani küsimusele Venemaa ja Valgevene kodanikelt hääletusõiguse äravõtmise viibimise kohta, et koalitsiooni eesmärk oli nimetatud inimeste valimisõigus peatada kiiresti, ilma põhiseadust muutmata, et agressorriikide kodanikud ei saaks siin hääletada, kuniks Ukrainas kestab täiemahuline sõda.
Juriidiliselt oli algselt pakutud lahendus Kallase sõnul analoogne sellele, kuidas on peatatud vangide valimisõigus. „See oleks nii-öelda kiire lahendus, mis jõuaks jõustuda enne seda, kui kohalikud omavalitsuste valimised 2025. aastal on. Nüüd nii president kui ka õiguskantsler ütlevad, et seda ei ole võimalik teha ilma põhiseadust muutmata,“ selgitas Kallas.
„Mis meie järgmine samm on? Justiitsministeerium teeb uue analüüsi, uue variandi, kuidas saab seda teha põhiseadust muutes. Võib-olla tõepoolest siin Riigikogus on sellele ülekaalukas toetus. Põhiseadust teatavasti me saame muuta kas väga suure häälteenamusega või kahes järjestikuses koosseisus,“ märkis Kallas.
Infotunnis osalesid lisaks peaministrile ka haridus-ja teadusminister Kristina Kallas ning kaitseminister Hanno Pevkur.
Peaminister vastas Riigikogu liikmete küsimustele valitsuse otsuste, Pronkssõduri, õpetajate palkade, õpetajate streigi, majanduse konkurentsivõime, olukorra kohta Eesti vabariigis ja Rail Balticu kohta. Haridusminister vastas küsimustele eestikeelsele haridusele ülemineku kohta ja Eesti hariduse küsimuste kohta. Kaitseminister vastas küsimustele ohuhinnangute ja kaitseplaneerimise kooskõla ning idapiiri kaitsmise kohta.