Maailma terviseorganisatsioon (WHO) värskendas ravimite nimekirja, mida varuda „radioloogiliste või tuumahädaolukordade” jaoks, seda vaid mõni tund pärast seda, kui EL hoiatas, et Venemaa on sõjas Läänega.
Ülemaailmne tervishoiuasutus andis täna värskes aruandes välja juhised tuumakatastroofi üleelamiseks, hoiatades „radioaktiivsete materjalide tahtliku kasutamise eest pahatahtlikul eesmärgil”, vahendab Daily Mail.
Raport avaldati ajal, kui tuumasõja tont ähvardab maailma pärast seda, kui Lääs lubas Vladimir Putini raevu saatel tarnida Ukrainale tipptasemel tanke.
Kreml süüdistas NATO-d „räiges provokatsioonis” ja ähvardas vastuseks tanki-kokkuleppele „ülemaailmse katastroofiga”.
Täna ütles Euroopa Liidu Euroopa välisteenistuse peasekretär Stefano Sannino, et Putin on „erioperatsiooni kontseptsioonilt liikunud NATO ja Lääne vastu võitlemise kontseptsioonile”.
Sannino ütles, et EL ei püüa vaenutegevust eskaleerida, vaid „lihtsalt annab võimaluse päästa elusid ja lubab ukrainlastel end kaitsta nende barbaarsete rünnakute eest”.
WHO peadirektori asetäitja dr Maria Neira hoiatas, et paljud valitsused ei ole praegu tuuma- või kiirguskatastroofideks valmis.
Ta ütles: „Kiirgushädaolukorras võivad inimesed kokku puutuda kiirgusdoosidega, mis ulatuvad tühisest kuni eluohtlikuni. Valitsused peavad tegema abivajajatele ravi kättesaadavaks – kiiresti.
„On oluline, et valitsused oleksid valmis kaitsma elanike tervist ja reageerima viivitamatult hädaolukordadele. See hõlmab elupäästvate ravimite valmisvarusid, mis vähendavad riske ja ravivad kiirgusest tulenevaid vigastusi.”
WHO kirjeldab, et riiklik varu sisaldab tavaliselt isikukaitsevahendeid, traumakomplekte, vedelikke, antibiootikume ja valuvaigisteid.
Kuid tervishoiuasutus teatas: „Paljudel riikidel puuduvad siiski olulised elemendid kiirgushädaolukordadeks valmisolekuks.”
Samal ajal teatas Kreml täna, et USA käes on Ukraina sõja lõpetamise võti, kuid ta keeldub seda kasutamast.
Pressiesindaja Dmitri Peskov süüdistas Joe Bidenit „Ukrainasse relvade pumpamises”, kui too võiks hoopis relvarahu õhutada.
Saksamaa ja USA teatasid kolmapäeval, et saadavad Ukrainasse täiustatud lahingutanke, pakkudes välja ühe eksperdi sõnul „soomustatud löögijõudu”, et aidata Kiievil lahingutegevuse ummikseisust välja tulla, kuna Venemaa sissetung on varsti käimas 12 kuud.
allikas: eestinen.fi