Ametlikult tehakse Soomes koroonatesti ainult sümptomite esinemisel ja koroonahaigega kokkupuutunud inimestele, mitte pelgalt reisile minnes või tööle asudes. Paljudes haiglapiirkondades ei anta koroonaviiruse testi kohta mingisugust tõendit.
Yle andmetel müüs Helsingi kesklinnas tegutsev ettevõte võltsitud sertifikaate, ilma, et kõikidele klientidele oleks eelnevalt koroonatest tehtud. Valetõendeid müüdi erameditsiiniasutustest tunduvalt soodsamalt ning nõudlust on olnud palju, kuna lisaks välismaareisidele läheb negatiivset koroonaproovi tarvis ka osade tööandjate juures, iseäranis kui tegemist on mujalt riigist saabunud töötajaga. Ettevõtte esindajad ise eitasid, et tegemist oleks võltsitud testitulemusega.
Ametlikult tehakse Soomes koroonatesti ainult sümptomite esinemisel ja koroonahaigega kokkupuutunud inimestele, mitte pelgalt reisile minnes või tööle asudes. Paljudes haiglapiirkondades ei anta koroonaviiruse testi kohta mingisugust tõendit. Helsingi ja Uusimaa (HUS) haiglapiirkonnas tehtud koroonatesti tulemust on võimalik elektroonilisel kujul saada alles alates veebruari lõpust. Enne seda oli ainus seaduslik võimalus tõendi saamiseks maksta koroonaanalüüsi ja sertifikaadi eest eraettevõttele kuni 300 eurot. Võrreldes teiste Euroopa riikidega on see väga soolane hind.
Yle ei avalikustanud ettevõtte ega selle esindajate nimesid, kuna juhtumi osapooled ei ole praegu kriminaaluurimise all ja neid pole milleski süüdi mõistetud. Ettevõte näol ei ole tegemist varemalt tuntud koroonatesti sertifikaatide pakkujaga, vaid uue ja väikese firmaga, kes reklaamis testitõendeid ingliskeelsel veebilehel: “Kas oled reisimas riiki, kus nõutakse negatiivset koroonatestitulemust?” Netilehel sai täita ankeedi ja sel moel ettevõttega ühendust võtta. Yle ajakirjaniku telefonikõne peale veebileht suleti.
Äriregistri andmetel ei olnud antud ettevõttel meditsiiniasutuse tegutsemisluba, mis on nõutav koroonaanalüüsi sertifikaatide väljastamiseks. “Juhul kui ettevõte tellib testimist alltöövõtu korras mõnelt teiselt firmalt, peab mõlemal olema asjakohane litsents, vastasel juhul on tegemist kuritegevusega,” märkis Lõuna-Soome regionaalse haldusameti peaarst Mikko Valkonen.
Soomes on esinenud teisigi koroonaanalüüsi tulemuste võltsingukahtlusi. Ametnike sõnul on võltsitud sertifikaadid reeglina koopiad mõne tunnustatud ettevõtte väljaantud sertifikaadist. Koroonatesti sertifikaate müüv Terveystalo on teadlik üksikutest juhtumitest, kus nende arstide poolt väljastatud sertifikaate on järele tehtud. Ka Finnair on kokku puutunud üksikjuhtumitega, milles inimene on üritanud reisile suunduda võltsitud koroonaanalüüsi tõendiga. Kahtlusaluste võltsimisjuhtumite uurimisjuhi Jukka Tekokoski sõnul on mujal Euroopas võltsitud sertifikaatide taga organiseeritud kuritegevus, kuid Soomes ei ole midagi sellist siiski avastatud.
Allikas: Yle