Haridus- ja Teadusministeerium saatis partneritele arvamuse avaldamiseks uue teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni korralduse seaduse (TAIKS) eelnõu, millega täpsustatakse osapoolte rolle ja ülesandeid, lihtsustatakse rahastusmehhanisme ning reguleeritakse teaduseetika küsimusi.
Minister Kristina Kallas märkis, et eelnõuga uuendatakse teaduse korraldamise aluspõhimõtteid – kuidas riik teadus- ja arendustegevust rahastab ja selle kvaliteeti hindab. „Tahame, et teadusasutustes loodavad teadmised jõuaksid rohkem ühiskonna teenistusse ning et ülikoolid ja ka rakenduskõrgkoolid panustaksid rohkem ühiskonda ja majandusse. Kui riik eraõiguslikke teadus- ja arendusasutusi toetab, peaks sellest sündima laiem avalik hüve, mida saavad kasutada ka teised ettevõtted, teadusasutused ja ühiskond tervikuna.“
Seaduse mõistes loetakse teadus- ja arendusasutuseks edaspidi vaid asutused, mis on positiivselt evalveeritud. Esimest korda sätestatakse seaduse tasemel teaduseetika üldised põhimõtted ja kohustused ning Eesti Teadusagentuuri ülesanded selle korraldamisel. Teaduseetika reguleerimine seaduse tasemel kindlustab selle, et teadusuuringud viiakse Eestis läbi vastutustundlikult ja eetiliselt.
Eelnõuga korrastatakse teaduse riigipoolset rahastamist. Senine baasfinantseerimine kujundatakse ümber tegevustoetuseks, mis annab riigile rohkem võimalusi rääkida läbi ootused teadus- ja arendusasutuste tegevusele ning tagab asutustele stabiilsema pikaajalise rahastuse.
Riigi ja avalik-õiguslikele teadus- ja arendusasutuste, ülikoolide ja evalveeritud rakenduskõrgkoolide tegevustoetust eraldab ka edaspidi Haridus- ja Teadusministeerium, eraõiguslike teadus- ja arendusasutuste tegevustoetuse maksmise võtab üle Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Kõik teadus- ja arendusasutused peavad tegevustoetuse ja riiklike uurimistoetuste saamiseks olema positiivselt evalveeritud. Kõrgkoolides tehtava teadus- ja arendustegevuse hindamine seotakse samas tihedamalt õppetöö hindamisega, et vähendada erinevate hindamistega seotud bürokraatiat.
Teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni juhtimine korraldatakse esmakordselt ühise seadusega, mis toetab sidusamat valdkonna koordineerimist ministeeriumite üleselt. Senised teaduspoliitika ja innovatsioonipoliitika komisjonid liidetakse ühtseks koostöökoguks. Täpsustatakse ka erinevate institutsioonide rolli ja vastutust teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni korraldamisel.
Eelnõuga ei reguleerita nende asutuste tegevust, kes tegelevad teadus- ja arendustööga üksnes oma põhitegevuse toetuseks, välja arvatud üldpõhimõtted nagu teaduseetika, mille järgimine on Eestis kohustuslik kõigile.
Ministeerium jätkab partneritega arutelusid seaduse rakendusaktide üle, näiteks kuidas täpselt sätestada määrustes tegevustoetuste ja uurimistoetuste eraldamine, evalveerimise läbiviimine jms.