Kõik täiskasvanud ravikindlustusega inimesed saavad kasutada aastas 60 eurot hambaravihüvitist, sealjuures tasub patsient ise vähemalt 50% arvest. Kui oled aga lapseootel või alla 1-aastase lapse ema, on Sul õigus suuremale hambaravitoetusele, mis on 105 eurot aastas, sealjuures pead ise tasuma vähemalt 12,5% arvest. Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele.
Hambaravi raseduse ajal – kuidas täiendavat hambaravihüvitist kasutada?
Kõik ravikindlustustatud lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad saavad kasutada hambaravihüvitist kuni 105 eurot aastas, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 12,5% arvest ise.
- Hüvitist saab kasutada ainult tervisekassaga lepingu sõlminud hambaraviasutustes.
- Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda täishinda vastavalt hambaarsti hinnakirjale. Lisaks on teenuseosutajal õigus patsiendilt küsida visiiditasu kuni 5 eurot (v.a rasedad).
- Soodustuse summa arvestatakse raviarvelt maha kohe maksmise hetkel ning tagantjärele ei pea esitama ühtegi avaldust ega dokumenti.
- Palun kontrolli hüvitise suurust ja jääki enne hambaarsti külastust riigiportaalist www.eesti.ee teenuse alt „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“. Juhul, kui Sulle ei ole lapseootele jäädes tekkinud õigust suurenenud hambaravihüvitisele, palume esitada tervisekassale rasedakaart või tõend hüvitise saamiseks suuremas määras.
Hambaarst kontrollib Sinu hüvitise summat tervisekassa andmebaasist. Suurenenud hüvitise õigus muutub hambaraviteenuse osutajale andmebaasis nähtavaks alates hetkest, mil günekoloog või ämmaemand on Sinu raseduse kinnitamise raviarve edastanud tervisekassale. Kui kasutad erakliiniku teenuseid, tuleb 105-eurose hüvitise saamiseks esitada tervisekassale rasedust kinnitav tõend.
Kuidas täiendavat hambaravihüvitist arvutatakse?
Selleks, et täiendava hambaravihüvitise kasutamisest paremini aru saada, vaata arvutuskäiku järgmistes näidetes ning selgitavat video.
Arve on suurem kui 105 eurot
Kui Sinu hambaravi arve on näiteks 120 eurot, siis tuleb Sul sellest ise tasuda 12,5% ehk 15 eurot ning tervisekassa hüvitab raviarvest 87,5% ehk 105 eurot. Samal kalendriaastal tervisekassa Sinu eest hambaraviteenuseid rohkem ei hüvita ehk järgmisel korral tuleb Sul hambaravi arve täies ulatuses ise tasuda.
Arve on väiksem kui 105 eurot
Kui Sinu hambaravi arve on näiteks 80 eurot, siis tuleb Sul sellest ise tasuda 12,5% ehk 10 eurot ja tervisekassa hüvitab 87,5% ehk 70 eurot. Kui lähed samal aastal veel hambaarsti juurde, hüvitab tervisekassa raviarvest 35 eurot ja sellega on Sinu aastane 105-eurone hüvitis kasutatud.
NB! Oluline on tähele panna, millisesse hüvitise sihtgruppi Sa kuulud. Kui Sul tekib kalendriaasta jooksul õigus erinevatele hüvitistele, on Sul õigus saada hüvitist kõige suurema summa ulatuses. Näiteks täiskasvanud ravikindlustatud naisel, kes on lapseootel või alla üheaastase lapse ema, on õigus saada hüvitist 105 eurot aastas. Kui aga teenuse osutamise päeval saab laps üheaastaseks, kehtib emale tavapärane 60-eurone hüvitis, sest teenuse saamise hetkel ei kuulu ta enam 105-eurose hüvitise sihtgruppi.
Hambaravihüvitist saab kasutada täies mahus ühe kalendriaasta jooksul ning selle kasutamata osa ei kandu üle järgmisesse aastasse. Kui aasta vahetub, algab uus hüvitise arvestus. Iga aasta on võimalik hüvitist saada kuni 105 eurot.
Millistele hambaraviteenustele hüvitis kehtib?
Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Eesti Tervisekassa on koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga koostanud patsientide jaoks esmavajalike hambaraviteenuste paketi, mille eest hüvitist tasutakse.
Esmavajalike hambaraviteenuste hulka kuuluvad:
- hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt;
- diagnostika (sh röntgenülesvõtted);
- ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine;
- püsiva täidise paigaldamine;
- hamba eemaldamine;
- mädakolde avamine ja ravimine;
- juureravi;
- igemealuse hambakivi eemaldamine kirurgiliselt;
- tuimestus.