Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
Galielo ohuteavitus

Häirekeskus testis uut satelliitidel põhinevat ohuteavituse süsteemi

14.–17. oktoobrini testis Häirekeskus koostöös Euroopa Liidu Kosmoseprogrammi Agentuuri, Prantsusmaa riikliku kosmoseuuringute keskuse (CNES) ning Siseministeeriumiga Galileo satelliitidel toimivat ohuteavituse süsteemi. Tegemist on Euroopa Komisjoni rahastatud projektiga, et luua täiendav ohuteavituse kanal, mida liikmesriigid saavad kasutama hakata praeguste plaanide kohaselt järgmisel aastal.

„Kriisides on oluline, et meil oleks mitmeid erinevaid võimalusi, kuidas inimesi ohust teavitada. Galileo satelliidi teenuse suureks plussiks on, et see toimib ka siis, kui näiteks mobiilside enam ei tööta. See tagab, et mistahes kriisiolukorras on meil erinevad viisid, kuidas inimesteni ohuteavitustega jõuda,” ütles Häirekeskuse kriisijuht Janek Murakas.

Siseministeeriumi nõuniku ja projektijuhi Kadi Luht-Kallase sõnul on väga oluline, et hoiatused jõuaksid ohustatud inimesteni kiiresti ja tõhusalt. “Selle saavutamiseks peavad ohtudest teavitavad asutused tegema tihedat koostööd ja kasutama ühtseid ohuteavituse süsteeme. Piloteeritud lahendus on oluline lisand kogu süsteemi töökindluse ja toimepidevuse tagamiseks.”

Selleks, et süsteem oleks võimalikult tõhus, saavad liikmesriigid enne kasutuselevõttu süsteemi testida ja tagasisidet anda. Eesti on Rumeenia järel teine riik Euroopa Liidus, kes selliseid teste läbi viis. Testide eesmärk oli tuvastada võimalikud tehnilised probleemid teavituse edastamisel ning hinnata, kui kiiresti ja täpselt sõnumid liiguvad.

Läbiviidud katsetused on pakkunud olulist infot, mida kasutatakse süsteemi edasisel arendamisel. „Esimene edukas ohuteavituse edastus Eestis toimus 14. oktoobril. Testimisperioodi jooksul viidi läbi kümneid katseid erinevates Eesti paikades, sealhulgas merealadel Hiiumaa ja mandri vahel ning Tallinna lahes, kus laevaliiklus võib hooajaliselt olla tihe. Üheks positiivseks avastuseks oli, et ohuteavitus toimib hästi ka merealadel, mis on oluline Eesti kui mereriigi jaoks. Ühtlasi on süsteem ülimalt täpne. Inimene saab teavituse kohe kui siseneb ohualasse. Samuti katsetati süsteemi toimimist Vene piiri lähistel ja erineva asustustihedusega piirkondades,“ lisas Murakas.

Galileo ohuteavituse süsteem on arendamisel olev teenus, mis saadab hoiatusteateid piirkondadesse, mida ähvardavad loodus- või inimtegevusest tingitud ohud. Satelliidid edastavad nutitelefonidele ja -seadmetele teavet ohuolukorra kohta, sealhulgas olukorra tõsidusaste, algus- ja kestusaeg ning juhised, mida järgida. Kui teenus ametlikult käivitatakse, on selle kasutamine Euroopa Liidu liikmesriikidele tasuta.

Eestis hakkab Galileo süsteemi kaudu ohuteavitusi välja saatma Häirekeskus. Ohuteavituse saatmisel käivitub alati ka info ja käitumisjuhiste jagamine riigiinfo telefonilt 1247.

Vaata ka:

woman g0c6d5a4ec 640

Kes Sa Päriselt Oled? Lugu Sinust ja Mitte-Sinust

See on lugu sellest, kes sa ei ole – ja ühtlasi ka sellest, kes sa

woman g33376c5a7 640

Kuidas Leida Vaikus Mõtete Kaoses?

Oled sa märganud, et su peas keerlevad pidevalt mõtted? Mälestused minevikust, plaanid tulevikuks, hinnangud, arvamused,