Thursday , 21 November 2024
Erakorralised uudised
Maarja Maria Aljas SEB

Ettevõtete 2024 innovatsioonitrendid: toote- ja teenusearendus on esiplaanil

SEB poolt Baltikumi ettevõtete seas läbi viidud uuringus selgub, et ettevõtted valmistusid konkurentsivõimeliseks aastaks ja panevad suurt rõhku innovatsioonile. Uuringus, mis hõlmas Leedu, Läti ja Eesti ettevõtteid, küsiti muuhulgas, milliseid uuenduslikke strateegiaid plaanitakse järgmisel aastal ellu viia.

Selgub, et ettevõtete jaoks on toote- ja teenuseinnovatsioon esiplaanil, aga automatiseerimise trendid erinevad riigiti.

Ligikaudu 25% Eesti, Läti ja Leedu vastanutest märkisid, et nende peamine fookus 2024. aastal on toote- või teenuseinnovatsioon. See ühtne rõhuasetus toob välja vajadust täiustada oma pakkumisi, et säilitada turul konkurentsivõime.

Ettevõtted tõid välja, et enim planeeritakse panustada toote ja teenuse arendusse, vastavalt Eestis  25%, Lätis 21% ja Leedus 24%. Samas pea iga viies Läti (18%) ja Leedu (20%) ettevõtetest plaanib automatiseerida tootmis- või haldusprotsesse. „Suund automatiseerimise poole peegeldab strateegilist jõupingutust tõhususe suurendamiseks ja tegevuskulude vähendamiseks. Üllataval kombel teatasid võrreldes Läti ja Leeduga tunduvalt vähem Eesti ettevõtteid (9%) plaanidest investeerida automatiseerimisse. See viitab võimalikule erinevusele strateegilistes prioriteetides või olemasolevates automatiseerimistasemetes,“ kommenteeris SEB ärisegmendi juht Maarja-Maria Aljas.

Investeerimisplaanid aastaks 2024

Teine oluline tegur, mis määrab ettevõtte pikaajalise edu, on investeerimisvõime, kuid ebakindel ärikeskkond on toonud kaasa märkimisväärse ebaselguse ettevõtete investeerimisplaanides.

Kolmandik vastanutest Lätis ja Leedus ning 40% Eestis olid ebakindlad, kas nad üldse plaanivad sel aastal oma ettevõttesse investeerida. Ligikaudu veerand vastanutest olid kindlad, et nad ei tee 2024. aastal mingeid investeeringuid, mis on viimaste aastate kõrgeim osakaal.

Investeerimist plaanivatest ettevõtetest enamik kavatseb teha väikesemahulisi investeeringuid, mis jäävad alla 10 000 euro. Kuid Lätis ja Leedus oli ka märkimisväärne arv ettevõtteid, kes plaanisid investeerida rohkem kui 100 000 eurot.

„Uuringu tulemused näitavad selgelt, et konkurentsivõimeliseks jäämiseks panevad Baltikumi ettevõtted rõhku innovatsioonile, eriti toodete ja teenuste osas. Kui kõigi Balti riikide ettevõtted seavad esikohale toote ja teenuse arenduse, siis erinevalt Eestist plaanivad Leedu ja Läti ettevõtted ka märkimisväärselt suurendada oma protsesside automatiseerimist.  Automatiseerimisele keskendumise erinevused kolmes riigis annavad väärtuslikku ülevaadet piirkondlikest strateegilistest erinevustest ja tulevastest ärimaastikest. Lisaks toob investeerimisplaanide ebakindlus esile ettevaatliku lähenemise ettevõtete seas praeguse majandusolukorra taustal,“ kommenteeris Aljas.

Uuring viidi läbi SEB väike- ja keskmise suurusega ettevõtete seas 2024 aasta jaanuaris.
Allikas: SEB

Vaata ka:

Seminar Almatos

Almatõs arutati multilateralismi väljakutseid

Eile, 20. novembril toimus Almatõs välisministeeriumi, Eesti suursaatkonna Kasahstanis ja mõttekoja CAPS Unlock korraldatud rahvusvaheline

talv minuaeg.com 1

Transpordiamet: Teeolud muutuvad lume ja libeduse tõttu keeruliseks

Täna päeval liigub keset Eestit tihe lumesajuvöönd, mistõttu teeolud on Tallinna–Tartu ja Tallinna–Pärnu maanteedel sajupiirkonnas