Hinnatõus Eestis: peamised põhjused, mõjud ja ootused
Eestis on hinnatõus viimastel kuudel aeglustunud, kuid jääb endiselt kõrgeks. Keskmine hinnatase on püsinud juunikuust alates enam-vähem samal tasemel. Aastaga on keskmine tarbimiskorv kallinenud 4% võrra.
Põhjused
Hinnatõusu peamised põhjused on järgmised:
- Rahvusvaheline energia- ja toidukriis. Venemaa sõda Ukrainas on põhjustanud energiahindade tõusu, mis on omakorda mõjutanud ka toiduainete hindu.
- Eesti majanduse kiire taastumine. Pärast COVID-19 pandeemiat on Eesti majandus kiiresti taastunud, mis on samuti mõjutanud hindu.
- Käibemaksu tõus. 2024. aasta alguses tõuseb Eestis käibemaks 20%-lt 25%-ni. See tõstab hindu kõigis sektorites.
Mõjud
Kõrgemad hinnad mõjutavad Eesti majandust mitmel viisil. Esiteks vähendavad need inimeste ostujõudu, mis võib mõjutada tarbimist ja investeeringuid. Teiseks võivad need mõjutada tööjõukulusid, mis võib mõjutada tööhõivet ja palku. Kolmandaks võivad need mõjutada eksporti, kui Eesti tooted muutuvad välisturgude jaoks kallimaks.
Ooted
Swedbanki prognoosi järgi tõusevad hinnad järgmisel aastal 4% võrra. Pool hinnatõusust tuleb käibemaksu ja aktsiisimaksude tõstmisest.
Tähelepanuväärsed detailid
- Toidu hind on viimastel kuudel kahanenud 3% võrra. Köögivilja ja kala hind on langenud, samas on piima, leiva ja liha hind jäänud samaks või veidi kasvanud. Toidu maksumus on viimastel kuudel kahanenud ka naaberriikides. Tooraine ja energia on odavnenud ja konkurents vähenenud ostujõuga tarbijate püüdmiseks tugev – see toob ka hinnad alla.
- Eesti toiduhinnad on Euroopas keskmisel tasemel, kuid võivad Soome ja Rootsiga võrdsustuda. Kõige kallim on toit Šveitsis, Islandil, Norras ja Taanis.
- Hinnatõusu ootused on kogu majanduses vähenenud. Tööstus- ja ehitusettevõtted ootavad müügihindade langust. Teeninduses ja kaubanduses oodatakse küll hindade tõusu, aga väiksemas ulatuses kui varasematel kuudel.
Soovitused
Kõrgemate hindade mõju vähendamiseks on oluline:
- Toetada madala sissetulekuga inimesi. Näiteks võiks suurendada toimetulekupiiri või maksta välja toetusi.
- Aidata ettevõtjatel vähendada kulusid. Näiteks võiks vähendada makse või pakkuda muid toetusi.
- Suurendada konkurentsi. See aitab hoida hindu madalamana.
Kokkuvõte
Hinnatõus on Eesti majandusele oluline väljakutse. Selle mõju vähendamiseks on vaja võtta meetmeid, mis toetaksid madala sissetulekuga inimesi, aitaksid ettevõtjatel vähendada kulusid ja suurendaksid konkurentsi.