Riigikogu maaelukomisjon kohtus tänasel istungil piimandussektori esindajatega, et arutada piima madala hinna ja piimakarjade jätkusuutlikkuse üle ning püüda leida võimalusi olukorra parandamiseks.
Maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm märkis, et Eesti piimatootjad on Euroopa ja maailma mastaabis edukad, mis näitab sektori võimekust ja potentsiaali. „Me ei tohiks neid võimalusi maha mängida ja peame edaspidigi püsima turu konkurentsis,“ sõnas Tamm. Ta lisas, et piimatooted on hea ekspordiartikkel. „Me ei saa aga leppida sellega, et veerand kogu toodetavast piimast viiakse teistesse riikidesse. Peame suutma toorpiima ise väärindada ja raha Eestisse jätta. Eesti tööstusel on valmidus piima rohkem ümber töödelda olemas.“
Tamm toonitas, et ei saa leppida ka sellega, et piima hind poes on tunduvalt alla omahinna, kuna see ei anna võimalust jätkusuutlikuks tootmiseks. „Tekib küsimus, miks peaks piima müüma odavamalt kui vett ja miks jääme piima hinna osas alla oma naabritele,“ ütles Tamm. Esimees osutas, et arutelu eesmärk oli algatada diskussioon, mille tulemusel võiks jõuda selleni, et nii piima tootjad kui ka tööstused saaksid õiglase hinna ja oma töö eest väärika tasu.
„Meie kõigi eesmärk on, et Eesti piimakari ei väheneks. Praegu on Eestis üle 80 000 lehma ja nagu täna kuulsime, siis kaaluvad nii mõnedki talud piimakarja pidamise lõpetamist, samas kui Eestil on potentsiaali palju suuremaks lehmakarjaks,“ sõnas Tamm. Ta lisas, et komisjon sai tänaselt istungilt palju mõtteainet ja tuleb selle teema juurde kindlasti tagasi.
Komisjoni liige Ivari Padar ütles, et olukorra parandamiseks tuleb üle vaadata toetused piimatootjatele ning piima hind peab sektori püsimiseks ja arenemiseks tõusma, jäädes seejuures vastuvõetavaks tarbijale. „Eesti piimandussektori säilimiseks on vajalik, et piima hind ei jääks alla naaberriikidele. See aitaks ühtlasi kaasa sellele, et eksport ja siseturg oleks tasakaalus ning väärindaksime ka oma toorpiima Eestis, mitte välismaal,“ lausus Padar.
Istungil toodi välja, et tarbijale ei tohi jätta muljet, et piim peabki olema odav. Märgiti, et piima ja juustu hind on olnud pea 15 aastat samal tasemel ning peab tulema mingi murdumine. Kõlama jäi ettepanek, et poed ei tohiks tooteid müüa alla omahinna, kui selleks pole tarnijalt saadud eraldi luba. Veel toodi välja vajadus sisetarbimist suurendada ning lähenemine, et piimanduses peavad eksport ja siseturg olema tasakaalus. Korduvalt toonitati, et riiklikud toetused peaksid olema naaberriikidega vähemalt võrdsel tasemel.
Istungil osalesid Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) piimatoimkonna esimees Pillerin Puskar, EPKK nõukogu aseesimehed Jaanus Murakas ja Tanel-Taavi Bulitko ning liige Margus Muld, EPKK juhatuse liige Meeli Lindsaar, AS Selver ostudirektor Katrin Riisalu ning Maaeluministeeriumi kantsler Tiina Saron.