Transpordiamet ja Infortari ettevõtete gruppi kuuluv INF Infra OÜ sõlmisid lepingu Pärnu linnas asuva Sindi-Lodja silla projekteerimiseks ja ehitamiseks. Esmakordselt Eestis on planeeritud töid teostada Soomes levinud allianssmudelit kasutades.
Alliansshanke põhiliseks erisuseks, võrreldes traditsiooniliste ehitushangetega, on lepingu täitmiseks vajalike osapoolte varasem valimine, kaasamine, ühine leping, projektiorganisatsioon, otsuste langetamine, äriloogika ning riskide ja kasude jagamine tellijaga. Tegemist on uudse ja põhjaliku hanke meetodiga, kus kõigis etappides tehakse igapäevaselt ühiselt tööd projekti parima realiseerimise nimel.
„Põhjamaade näitel on taolised hanked suureks ehitussektori innovatsiooni ja efektiivsuse kasvu katalüsaatoriks. Sindi-Lodja silla projekt on taolise hankemudeli katsetamiseks ideaalne, kuna kõik lahendused saame välja töötada koos välja valitud partneritega,” ütles Transpordiameti ida osakonna juhataja Anti Palmi.
Alliansshanke tulemusena on Sindi-Lodja silla projekteerimise ja ehitushanke peatöövõtja INF Infra OÜ ning lepingu täitmisel kaasatud projekteerimise võtmeisikud on ettevõtetest Roadplan OÜ ja Stricto Project OÜ. Hankemenetluse tulemusena tellijaga moodustatud alliansil on vastutus nii projekti ettevalmistamisel kui ka elluviimisel.
„Alliansshanked on töötav ja mujal maailmas end tõestanud mudel. Transpordiamet astub uue põlvkonna hankemeetodi toomisega Eestis pika sammu edasi ja näitab sellega nii avalikule kui ka erasektorile eeskuju, tõenäoliselt hakkab suur osa hangetest tulevikus just nii välja nägema,” ütles INF Infra OÜ juhatuse liige Robert Sinikas.
Sõlmitud lepingu eeldatavaks maksumuseks on kuni 10 miljonit eurot ilma käibemaksuta ning ehitustööde tähtaeg selgub projekteerimise käigus, kuid optimistliku stsenaariumi korral saab see toimuda 2025. aasta lõpus.