Välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostöö asekantsler Mariin Ratnik osales täna, 11. juunil Berliinis Ukraina ülesehituskonverentsi raames toimunud G7+ Ukraina energiataristu abistamise koordinatsioonigrupi kohtumisel, kus teatas, et Eesti eraldab Ukraina energiatoetusfondi (Ukraine Energy SupportFund) jaoks 400 000 eurot.
„Venemaa rünnakute eesmärk on ilmselge: energiataristu rivist välja löömisega üritatakse hävitada Ukraina majanduse ja ühiskonna toimimine. Venemaa energiaterror sunnib Ukraina ettevõtteid ja majapidamisi elektritarbimist piirama, kuna elektrisüsteem ei peaks muidu vastu,“ ütles asekantsler Ratnik.
„Niisuguses olukorras on ülioluline rahvusvahelise kogukonna kiire ja koordineeritud toetus Ukraina energiataristu taastamiseks. Arvestades Ukraina energiasektori drastiliselt halvenenud olukorda, on välisministeerium otsustanud anda Ukraina energiatoetusfondi jaoks 400 000 eurot,“ ütles Ratnik. „Selle abil on Ukrainal võimalik rahastada energiasüsteemi ülesehitamist ning olla paremini valmis järgmiseks talveks,“ ütles ta. Annetussumma eraldatakse välisministeeriumi arengukoostöö vahenditest.
Praeguseks on Ukraina kaotanud üle 50% oma elektritootmisvõimsusest ning tänavu on langenud Venemaa rünnakute tagajärjel rivist välja üle 9 gigavati jagu elektritootmist. Pea kõiki soojuselektrijaamu on kahjustatud ning osa neist täielikult hävitatud, tekitades energiasüsteemile kahju üle 1 miljardi euro. Eriti kriitiline on olukord Harkivis ja Kiievis.
Eesti on toetanud Ukraina energiataristut alates Venemaa rünnakute algusest energiaobjektide pihta 2022. aasta sügisel. Välisministeerium on nüüdseks koostöös Eesti energiaettevõtete ja kliimaministeeriumiga saatnud Ukrainasse generaatoreid, üle 60 erineva transformaatori, sealhulgas jõutrafosid, ning muid energiaseadmeid. Koostöö võimalike edasiste annetuste vallas jätkub.
Ukraina energiatoetusfond on loodud Euroopa Komisjoni ja Ukraina energiaministeeriumi koostöös ning seda haldab rahvusvaheline organisatsioon energiaühendus (Energy Community). Fondi eesmärk on rahastada Ukraina energiafirmade kiireloomulisi vajadusi, näiteks varuosade ostmine, kütusetarnete hankimine, parandusteenuste tellimine jms. Fondi on võimalik panustada valitsustel, rahvusvahelistel organisatsioonidel, ettevõtetel ja teistel. Koos 2023. aasta lõpus tehtud annetusega on välisministeerium praeguseks maksnud fondi 450 000 eurot.
Kuna Venemaa jätkab Ukraina energiaobjektide ründamist, rikkudes sellega muu hulgas ka rahvusvahelist õigust, kutsub Eesti üles kõiki riike ja organisatsioone samuti energiatoetusfondi rahaliselt toetama.