Thursday , 26 December 2024

Dr Heidi Alasepp: Ukraina õdedele on loodud võimalus Eestis erialasel tööl jätkata

Kolmapäeval  algas Eestis Ukraina sõjapõgenikest kutseharidusega õdedel rakenduskõrgharidusõpe õe õppekaval. Tervishoiu kõrgkoolide ja riigiasutuste koostöös spetsiaalselt Ukraina õdede jaoks loodud tasemeõppeprogramm annab neile võimaluse Eestis oma erialasel tööl jätkata, ütles sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler dr Heidi Alasepp Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis toimunud pidulikul aktusel.

 

Asekantsler dr Heidi Alasepp tänas Ukrainast tulnud õdesid, et nad on valmis ajutiselt või pikemalt siduma oma eluteed Eesti ja meie tervishoiuga.

„Eesti on alates sõja algusest 24. veebruaril aktiivselt panustanud Ukraina abistamisse, kuid meie toetus Ukrainale on tegelikult kestnud juba aastaid. Olen isiklikult olnud seotud Ukrainaga alates 2014. aastast, aidanud üles ehitada taastusravi, siinsamas koolis on õppinud Ukraina esimesed tegevusterapeudid, Tallinna Tervishoiu Kõrgkool on loonud Ukrainale tegevusteraapia õppekava ja Kiievi Ülikoolis on esimesed lennud juba lõpetanud,“ ütles dr Heidi Alasepp. „Olen tänulik, et väga suur soov aidata pani kõrgkoolid, tervishoiu tööandjad, sotsiaalministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi ühiselt mõtlema ja tegutsema ning täna alustab Ukraina õdede õppe esimene lend. See annab Ukraina õdedele võimaluse Eestis jätkata inimeste abistamist oma erialal, ühel maailma ilusamal erialal, milleks õendus on.“

Alates Ukraina sõja puhkemisest töötab sotsiaalministeerium koostöös terviseameti, haridus- ja teadusministeeriumi, keeleameti, Eesti ENIC/NARIC Keskuse, töötukassa ning tervishoiu kõrgkoolidega selle nimel, et aidata Eestisse saabunud Ukraina sõjapõgenikest tervishoiutöötajatel jõuda kiiremini oma erialasele tööle. Samuti on otsitud koostöös kõrgkoolidega võimalusi täiendavaks koolitamiseks ning nende pooleli jäänud tervishoiu- ja meditsiinihariduse jätkamise toetamiseks.

Eestis on õena töötamiseks vaja kõrgharidust. Välismaal saadud kvalifikatsioonide õige ja õiglase tunnustamisega tegeleva Eesti ENIC/NARIC keskuse andmeil on valdav osa Eestisse saabunud Ukraina õdedest kutseharidusega.

Juunis kuulutas Tallinna Tervishoiu Kõrgkool välja rakenduskõrgharidusõppe vastuvõtu Eestis ajutist kaitset saavatele Ukraina sõjapõgenikest kutseharidustasemega õdedele, kes nüüd saavad alustada õpingutega. Ukraina õdede õpperühma avamiseks oli tudengite miinimumarv 15, kuid suurema huvi tõttu alustab 23 esmakursuslast.

Kõik õpinguid alustavad tudengid on lõpetanud õe või velskri kutseõppe ning töötanud õena. Ukraina õed saavad õppekava lõpetamise järel Euroopa Liidu direktiividele vastava õe hariduse ja bakalaureusekraadi ja saavad taotleda tervishoiutöötajate registrisse kandmist võrdsetel alustel teiste meie kõrgkooli lõpetanud õdedega.

Õppekava õppeaeg kestab kaks aastat ning pikeneb kuni aasta eesti keele õpingute arvelt. Õpe toimub eesti keeles. Selleks alustavad tudengid esmalt eesti keele õppimist ja seejärel asuvad õppekava aineteni. Kogu õpingute perioodil on Ukraina tudengitele tagatud eesti keele tugi.

Vaata ka:

nastjaminuaeg

Nõid Nastja ennustus 2025 aastaks

Nõid Nastja ennustab, et 2025. aasta, mis Hiina kalendri järgi algab 29. jaanuaril ja on

Arnold Ruutel

Kolmapäeval viidi raskes seisus president Arnold Rüütel haiglasse

Postimehe andmetel viidi kolmapäeval haiglasse 96-aastane president Arnold Rüütel, kelle seisundit kirjeldatakse raskena. Endine riigipea