- aasta algusest saab Belgiast esimene Euroopa Liidu riik, kus ühekordsete e-sigarettide müük täielikult keelatakse. Eestis on kehtinud maitsestatud e-sigarettide vedelike müügikeeld ning kaugmüügi piirangud, kuid ühekordsete e-sigarettide täielikku müügikeeldu riiklikul tasandil seni ei kavandata.
Tervise Arengu Instituudi (TAI) uuringud näitavad, et tavasigarettide kasutamine on viimasel kümnendil vähenenud, kuid samaaegselt on kasvanud e-sigarettide ja huuletubaka populaarsus, eriti noorte seas.
“Noorte hulgas on e-sigarettide tarvitamine murettekitavalt levinud,” tõdes TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel.
- Tavaelanike seas: E-sigarettide tarvitajate osakaal on umbes 4,4%.
- Noorte seas: 16- kuni 24-aastaste hulgas on see näitaja ligi kolm korda suurem – 11–12%.
- Kooliõpilased: Kolmandik õpilastest on e-sigaretti proovinud, ja eriti teeb muret tüdrukute tervisekäitumine, kuna nende seas on tarvitamine kasvanud nii e-sigarettide kui ka nikotiinipatjade osas.
Belgia eeskuju: noorte kaitsmine
Ühekordsete e-sigarettide täieliku keelustamise taga on Belgias eelkõige soov kaitsta noorte tervist. Eestis kehtib praegu maitsestatud e-sigarettide vedelike müügikeeld ning kaugmüügi piirang, kuid TAI andmetel on e-sigaretid noortele siiski liiga kättesaadavad.
“Uuringud näitavad, et umbes 40% teenindajatest ei küsi noortelt dokumenti vanuse tõestamiseks,” nentis Sammel. Tema sõnul vajab olukord tugevamat järelevalvet ja rangemaid regulatsioone, et vähendada e-sigarettide pakkumist turul.
Üleeuroopaline regulatsioon kui lahendus
Eestis on arutatud ühekordsete e-sigarettide keelustamist, kuid sotsiaalministeeriumi keskkonnatervishoiu poliitikajuht Aive Telling sõnas, et praegu toetatakse pigem Euroopa-ülest lähenemist.
- “Ühe liikmesriigina ei ole võimalik saavutada soovitud efekti,” selgitas Telling.
- Euroopa Liidus on alanud ettevalmistavad arutelud, kuidas erinevate riikide vaates seda probleemi lahendada.
“Iga liikmesriigi olukord on erinev, nii kasutusmustrite kui toodete osas. Meie arvates peaks lahendus olema kogu Euroopa Liidu ülene, et saavutada tõeliselt mõjuvaid tulemusi,” lisas Telling.
Belgias tehtud otsus võib seega olla eeskujuks teistele liikmesriikidele, kuid Eestis oodatakse ühtsete Euroopa regulatsioonide jõustumist, enne kui kaalutakse ühekordsete e-sigarettide täielikku keelustamist.