Balti kinnisvaraturg on jõudsalt taastumas ning on 2025. aastal eeldatavasti läbimas kasvufaasi. Aktiivselt on tegutsemas nii kohalikud kui ka rahvusvahelised investorid, kuigi viimased on olnud Balti turul viimastel aastatel taandunud. Ebakindlate rahvusvaheliste kapitalivoogude tõttu on kohalikud investorid kinnisvaramaastikul domineerimas.
Colliers Baltics andmetel oli kogu Baltikumi kinnisvara investeeringute maht 2024. aastal 830 miljonit eurot, märkides madalaimat taset viimase kümnendi jooksul. Kaubanduspindadega seotud investeeringud moodustasid 50% kõigist tehtud tehingutest. Samal ajal on näha olnud laias plaanis kontori- ja hotellisektorite langust.
Optimismiks on siiski põhjust, sest aastal 2025. oodatakse turgude stabiliseerumist ning taastumist. Uute arenduste turule tulemisega seoses prognoositakse tehingute mahu taastumist vähemalt miljardi euro künniseni.
Uute arenduste seas on esile kerkimas preemium-klassi varad ning elamud ja ka alternatiivsed sektorid nagu andmekeskused. Investoritel on kõrge huvi kaasaegsete arenduste vastu, kus on kasutatud jätkusuutlikke lahendusi, mis vastavad ESG (jätkusuutlikkusel põhineva äri põhimõtted: keskkonnategurid – Environment, sotsiaalsed tegurid – Social ja juhtimisalased tegurid – Governance) põhimõtetele ning pakuvad ka paindlikkust renditingimustes.
Kasvav linnastumine on omakorda nähtavalt suurendanud nõudlust segakasutusega arenduste järele, mis ühendavad elamu-, äri- ja puhkealasid.
Investeerimisvõimalused Balti Kinnisvaras
Balti riikide kinnisvaraturg on investoritele atraktiivsed valitsuse poolt pakutavate võimaluste tõttu. Nende meetmete hulka kuuluvad näiteks maksusoodustused, toetused ja lihtsustatud haldusprotseduurid. Nii stimuleeritakse majanduskasvu ning Balti riigid muudetakse atraktiivseks ärikeskkonnaks nii kohalikele kui ka rahvusvahelistele ettevõtetele.
Kaasagsed ettevõtted otsivad üha enam kulutõhusaid ruume, mis vastavad ESG standarditele. See hõlmab mitmeid sfääre, alates energiaefektiivsetest lahendustest, kuni paindlikke ruumide ja hea ligipääsetavusega asukohani. Balti riikide linnastumise kasv on tekitanud tüüpilisi väljakutseid nagu eluasemete puudus ja koormus taristule.
Arendajad tegelevad nende probleemidega, luues segafunktsiooniga arendusi, mis ühendavad elamualasid kontorite ja puhkealadega. Urbanist Carlos Moreno populaarne visioon “15-minuti linnast” on realiseerumas. Uued segakasutusega arendused loovad võimaluse igapäevastesse sihtkohtadesse jõudmiseks kulutada kas jala või jalgrattaga liikudes vaid 15 minutit.
Arendaja Estmak Capital arendab mitmeid kaasagsetele suundadele vastavaid projektide kaudu. Näiteks Explorer ärihoone on Eesti esimene LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Platinum sertifikaadiga pärjatud arendus. Explorer kasutab energiatõhususe tagamiseks uusimaid tehnoloogilisi lahendusi, pakkudes klientidele inspireerivaid merevaadetega kaasaegseid kontoriruume, mida on võimalik kliendi vajadustele vastavalt kohaldada.
Teine märkimisväärne segakasutusega arendus on Wittenhofi projekt Tallinnas, mis ühendab elamu- ja äripinnad. Kasutatud on innovaatilisi energiatõhusaid lahendusi, katuseterrasse ja rohelisi alasid, mis on mõeldud üldkasutuseks. Tähelepanu äratab ka arenduse strateegiline asukoht parkide ja transpordipunktide lähedal, suurendades selle atraktiivsust potensiaalsete investorite jaoks veelgi.
Keskkonnasäästlikkus ja Innovatsioon Ehituses
Jätkusuutlikkuse eesmärkidega seotud Euroopa Liidu-ülesed nõuded ja suunad muudavad ka Baltikumis kasutatavaid ehituspraktikaid. Roheliste sertifikaatide nagu LEED nõudlus on ülemaailmselt tõusnud. Ka Balti riikides kasutatakse üha enam energiatõhusaid lahendusi, mis on seotud ka taastuvenergia ning roheliste, loodussõbralike materjalide kasutamisega.
Estmak Capital keskendub ökoloogilise jalajälje vähendamisele nii läbi uute materjalide kui innovaatiliste tehnoloogiate kasutuselevõtu. Uudsed automatiseeritud süsteemid optimeerivad energiakasutust läbi nutikate kütte- ja jahutussüsteemide kasutuse. Uudsed maaküttelahendused energiavaiade näo tagavad madalad küttekulud ning efektiivse energiakasutuse aasta läbi.
Samuti on Estmak Capital esimese arendajana Eestis löönud käed projektiga Makeitneutral. See innovatiivne projekt tagab puude istutamise iga üüri- või müügitehingu puhul, mille arendaja sõlmib.
Elamuarendus ja segakasutusega arendus
Linnastumisega seoses on tõusnud nõudlus elamupiirkondade järele, mis pakuvad uudset, integreeritud taristut. Segakasutusega arendused on muutumas üha populaarsemaks, kuna lahendavad mitmeid probleeme. Ühendades kontoriruumid, elamispinnad ja ka poed ning puhkealad, loovad sellised arendused võimaluse elavate mikrokogukondade tekkeks. Väheneb ka pendelränne, mille puhul inimesed läbivad igapäevaselt pikki vahemaid erinevate linnaosade vahel. Seoses pendelrändega on suurenenud koormus transpordisüsteemile, samuti väheneb inimeste heaolu vähese puhkeaja ning suurenenud heitgaaside hulga tõttu.
Estmak Capital’i Lāčplēša Skvērs arendus Riias on edukas segakasutusega kaasaegne kinnisvaraarenduse projekt, mis peab sammu kasvava linna ning uute linnaelanike vajadustega. Projekt ühendab edukalt mõjuva ajaloolise arhitektuuri kaasaegsete elamispindadega, mis vastavad modernsetele efektiivsus- ning mugavusstandarditele. Samuti pakub sama arendaja hoone Tallinna Kesklinnas ainulaadset kombinatsiooni majutusest Novotel Livingu unikaalses külaliskorteritega hotellis, koos kommertspindadega, mis asuvad hoone esimesel korrusel.
Paindlikud kontoriruumid ja hübriidtöö
Kuigi peale ülemaailmse pandeemia tippaastaid on kaugtöö mõnevõrra ohutuse paranemise ning riskide ümberhindamise tõttu vähenenud, on hübriidtöö mudel endiselt levinud ning muutnud ka äripindasid üürivate firmade nõudmisi ning eelistusi.
Ettevõtted eelistavad paindlikke tööruume, mis suudavad kohaneda äri vajadustega. Üks olulisemaid nõudmisi on hea internetiühendus ning vajalik sisseseade videokõnedeks ning -koosolekuteks. Modulaarsed kontoriplaneeringud on populaarsed nende võime tõttu kohaneda muutuvate ärivajadustega.
Samuti vahetatakse suuremad kontoripinnad välja kompaktsemate ruumide vastu, kus on uusimaid tehnoloogiad rakendanud ning kaasaegne varustus. See hõlmab näiteks sensoreid, mis aitavad optimeerida energiakulu ning ka kõrgema klassi energianõuetele vastavat ehitust.
Estmak Capital’i Explorer ärihoone on silmapaistev näide kaasaegsest ärihoonest, mis kõigile neile vajadustele vastab. Eelistatud on väiksema ja keskmise suurusega kontoriruume, mis on loodud tugeva rõhuga funktsionaalsusele. Samas on silmas peetud esteetikat ning mugavust, eesmärgiga luua inspireeriv keskkond, mis ruumides viibivate inimeste heaolu tõstab. Kompromisse ei ole tehtud ka energiatõhususes, mida tunnustab Eestis esimesena saavutatud LEED Platinum taseme sertifikaat.
Linnauuendus ja Ümberehitamine
Balti linnades on mitmed arendajad uuendamas unarusse jäänud piirkondi, leides häid võimalusi suurepärase asukohaga piirkondade revitaliseerimiseks. Arendajate tegevus taaselustab tühjad linnaosad ja tööstuspiirkonnad, andes uue hingamise tihtipeale unikaalsete piirkondadele. Ajaloolisele võlu kombineeritakse kaasaegse funktsionaalsusega ning säiliv kultuuripärand on atraktiivne elanikele, turistidele ja ka kaasagsetele investoritele.
Läti kinnisvaraarendaja Renoberg Estate alustas käesoleva aasta 25. märtsil Riia ajalooliste elamukvartali nimega “Stefani Majad” suuremahulist renoveerimist. Projekt koosneb kuuest hoonest, mis asuvad Brivibas ja Tallinas tänavate nurgal. Projekt valmib kolme aastaga ning koguinvesteering on 5.1 miljonit eurot.
Tallinnas on Taani arhitektuuribüroo Cobe taaselustamas ajaloolist Krulli tehasekompleksi, luues segakasutusega linnakvartali. Projekt keskendub materjalide taaskasutusele ning asukoha industriaalpärandi säilitamisele. Äripinnad keskenduvad ettevõtlusega seotud kogukondadele ning startupidele, samas ehitatakse arendusse ka 600 elamispinda.
Kokkuvõte
Balti kinnisvaraturg 2025. aastal on perspektiivikal arenguteel, mida kujundavad suunad jätkusuutlikkuses, innovatsioonid kaasaegses ehituses ja muutuvad eelistused seoses eluviisiga. Investeerimisvõimalused on mitmekülgsed nii elamukomplekside, ärikinnisvarade, paindlike kontoriruumide kui ka segafunktsionaalsete arenduste osas. Arendajad nagu Estmak Capital näitavad kindlat teed tulevikku, rakendades kõrgtehnoloogilisi lahendusi, mis käsitlevad modernsete linnakeskkondade väljakutseid, prioritiseerides samal ajal keskkonnasäästlikkust.