Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
people gbe2333ce9 640

Arvamusfestivalil kriisist ja julgeolekust: mida peab häda korral tegema riik ja mida kodanik?

Eesti erakorralisteks oludeks valmisoleku erinevad aspektid alates paanika külvamisest kosmoseinterneti ja eraomandi riiveni on luubi all Arvamusfestivali kriisi ja julgeoleku alal 11. ja 12. augustil Paides. Mis on kriisideks valmistumisel hästi ja mis mitte? Kui palju võib loota riigi peale ja mida peab ise tegema? Kahel päeval võtavad eri valdkondade eksperdid mitmed kriise ja julgeolekut puudutavad küsimused detailse vaatluse alla.

 

REEDEL KORRALDAB KÕIK KOLM ARUTELU SISEMINISTEERIUM.

Ala esimeses arutelus „Millist rolli omavad kogukonnas siseturvalisuse vabatahtlikud kriiside lahendamisel?“ räägivad Joanna Lennard (Eesti Abipolitseinike Kogu tegevjuht), Marek Väljari (Eesti Naabrivalve tegevjuht) ja Piia Kallas (Päästeliidu tegevjuht) sellest, kuidas saaksid vabatahtlikud panustada kodukoha turvalisena hoidmisse ning kui olulisel kohal on nende abi elanikkonnakaitse toimimisel. Ka võetakse ette suurimad murekohad – näiteks ei tea siseturvalisuse vabatahtlikud, kuidas nad saaksid oma oskusi kriisides välja pakkuda, sest koordineeritus on selles osas puudulik. Arutelu juhib Päästeliidu vabatahtlik Rasmus Kagge.

Arutelul „Lapsed on targad“ saavad sõna lapsed ja noored, kes räägivad sellest, kuidas on kõige õigem erinevates kriisides käituda ning mida tuleks teha.

Reede viimane arutelu „Õigeaegne ohuteavitus või paanika külvamine“ võtab luubi alla selle, kas kriisideks valmistumise õpetused tekitavad inimestes kindlustunnet ja valmisolekut või mõjub sellest rääkimine hoopis vastupidi ning tekitab hirmu. Viola Murd (Siseministeeriumi pääste- ja kriisivalmiduse asekantsler), Ando Leppiman (Eesti Varude Keskuse juhatuse esimees) ja Margus Lindmäe (Päästeameti Saaremaa päästekeskuse juhataja) arutavad muuhulgas, kust läheb piir ohu teadvustamise ja hirmutamise vahel ning kas paanika võib tekitada suuremat kahju kui oht ise.

Laupäevase kriisi ja julgeoleku ala aruteluringi avab Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, kelle eestvedamisel arutletakse teemal „Kas toidu tagamine on vaid ettevõtete mure?“. Kelle mure see siis tegelikult on ning mida tuleks teha, et toidu varustuskindlus oleks üle terve Eesti tagatud, arutlevad Alo Aasma (Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi asekantsler), Mati Mõtte (RAKE majandusarengu ja ettevõtluse teemavaldkonna juht), Rainer Rohtla (Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimees) ja Ülo Kivine (Nordic Milk juhatuse liige).

Internetil on kriitiline roll nii riigi kaitsmisel kui ühiskonna toimimisel. Milline on Eesti võimekus tagada vajalik ühendus kriisiolukorras ning kuidas saab kosmoseinternetti kasutada püsiühenduse viimiseks üle kogu Eesti, räägivad kell 14 arutelul „Kosmoseinternet – päästab sõja ja metsaküla?“ Rauno Gordon (VAAL Airships OÜ asutaja ja tehnoloogiajuht), Kaupo Rosin (Välisluureameti peadirektor) ja Madis Võõras (EASi ja KredExi ühendasutuse kosmose ning CERNi büroo tiimijuht).”

Riho Ühtegi (Kaitseliidu ülem), Keith Tarakanov (Pataljoniveebel, Kaitsevägi), Airi Tooming (Naiskodukaitse esinaine), Anu Rannaveski (Kaitseressursside Ameti peadirektor) ja Ilmar Raag (ettevõtja) saavad sõna kell 16, kui arutelul „Milline on meie valmisolek riigikaitseks?“ küsitakse muuhulgas ka seda, milline on aga meie inimeste valmisolek sõjaliseks riigikaitseks ning kui hästi toimib meie reservsüsteem.

Kriisi ja julgeoleku ala lõpetab kell 18 advokaadibüroo RASK arutelu „Mis maksab kotka lend? Kes selle kinni maksab?“, kus Tarmo Jüristo (kodanikuaktivist), Karin Bachmann (EKA õppejõud, maastikuarhitekt), Silvia Lotman (ELF juhatuse liige, looduskaitse ekspert), Hanno Pevkur (kaitseminister) ja RASKi vandeadvokaat Villy Lopman arutlevad selle üle, kas ja kuidas võiks riik hüvitada inimestele nende maad, kui riigil on seda eri vajadusteks tarvis. Ja kuidas teha seda selliselt, et püsiks õiglus ja tugevneks ühiskondlik kooskõla.

Ala arutelude korraldajad on Siseministeerium, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, Kaitseressursside Amet, advokaadibüroo RASK ja Eesti Interneti Sihtasutus. Kahel festivalipäeval toimub kokku seitse temaatilist arutelu.

Täpne kava

PROGRAMM REEDEL, 11. AUGUSTIL:
12:00-13:30 MILLIST ROLLI OMAVAD KOGUKONNAS SISETURVALISUSE VABATAHTLIKUD KRIISIDE LAHENDAMISEL?
14:00-15:30 LAPSED ON TARGAD!
16:00-17:30 ÕIGEAEGNE OHUTEAVITUS VÕI PAANIKA KÜLVAMINE
PROGRAMM LAUPÄEVAL, 12. AUGUSTIL:
12:00-13:30 KAS TOIDU TAGAMINE ON VAID ETTEVÕTETE MURE?
14:00-15:30 KOSMOSEINTERNET – PÄÄSTAB SÕJA JA METSAKÜLA?
16:00-17:30 MILLINE ON MEIE VALMISOLEK RIIGIKAITSEKS?
18:00-19:30 MIS MAKSAB KOTKALEND? KES SELLE KINNI MAKSAB?

Vaata toimuva kohta jooksvat infot Facebookis juba praegu ürituselt: “Arvamusfestival 2023: Kriisi ja julgeoleku ala“. Kes ei saa kohale tulla, sellel on võimalik arutelusid jälgida ka ülekande vahendusel Facebookis.

Vaata ka:

Edda Paukson

Edda Pauksoni ennustused 2025. aastaks: Puu Mao aasta toob tasakaalu ja muutusi

Edda Pauksoni ennustused aastaks 2025 keskenduvad traditsiooniliselt tähemärkide mõjutustele, aastale tervikuna ning sellele, kuidas astroloogilised

armastus.minuaeg.com

Kuidas ma oma abielu päästsin

Abielu on keeruline. See on armastuse, kompromisside ja kasvamise teekond, kuid samas ka teekond, mis