Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
e sigaret

Ära usu neid tervistkahjustavaid müüte!

Kuna tavasigarettide suitsetamine on muutunud ebapopulaarseks, on lühikese ajaga turule toodud palju uusi alternatiivseid tubakatooteid, millega inimeste sõltuvusest jätkuvalt kasu lõigata. Uute toodetega käib kaasas ka palju teadmatust ja valeinfot, mistõttu ei oska inimesed neid karta. Tervise Arengu Instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Veerpalu lükkab ümber enamlevinud müüdid.

Müüt: e-sigaret või huuletubakas on head alternatiivid sigarettidest loobumiseks.

Tõde: nikotiinil on kahjulik tervisemõju, olenemata millisel kujul seda tarvitatakse.

Nikotiin on tugevatoimeline närvimürk, mille toimel kujuneb narkootilistele ainetele omane sõltuvus. E-sigareti kasutajad võivad võrreldes sigareti suitsetajatega tarbida enese teadmata veelgi rohkem nikotiini, kuna e-sigaretist jätkub kauemaks kui tavalisest sigaretist. Kui ühes sigaretis on kuni 1 mg nikotiini, siis ühes milliliitris e-sigareti vedelikus on lausa kuni 20 mg nikotiini.

Suitsetamisega võrreldes on huuletubaka tarvitamisel risk nikotiinist sõltuvusse jääda 2–4 korda suurem. Kuna huuletubakas on limaskestaga otseses kontaktis, jääb nikotiin inimese organismi kauemaks ning selle tase on ühtlasem kui tavasigarette suitsetades. Samuti on tõenäoline, et kehasse jõuab sel viisil rohkem nikotiini.

Mida nooremana alustada huuletubaka tarvitamist, seda kiiremini ja tugevamalt kujuneb välja nikotiinisõltuvus ning seda raskem on loobuda selle tarvitamisest. Seega asendades tavalised sigaretid e-sigarettide või huuletubakaga, vahetad lihtsalt ühe tervistkahjustava harjumuse teise vastu.

Müüt: tubaka- või nikotiinitoodete tarvitamine rahustab meelt ja pakub pingetele leevendust.

Tõde: nikotiin hoopis ergutab närvisüsteemi ja suurendab stressitaset.

Nikotiin on stimulant, mis ergutab närvisüsteemi ja kogu keha aktiivsust muutes meid seeläbi ärevamaks. Nikotiini tarvitamine kahjustab kesknärvisüsteemi ja võib kutsuda esile ärevus-, tähelepanu- ja keskendumishäireid. Eriti ohtlik on nikotiin noortele – inimese aju areneb kuni 26. eluaastani ja nikotiin mõjutab just seda ajupiirkonda, mis vastutab tähelepanu, mälu, õppimise, meeleolu ja impulsside kontrolli eest.

Nikotiinist loobumisel paraneb märkimisväärselt ajutegevus, kasvab erksus ja keskendumisvõime. Samuti paraneb mälu ning kaovad mõtlemist segavad peavalud.

Müüt: e-sigaretid on ohutud, kuna sisse hingatakse vaid veeauru.

Tõde: e-sigaretid sisaldavad erinevaid tervist kahjustavaid mürgiseid aineid.

E-sigaret ehk veip kuumutab vedelikku, mille aerosoole kasutaja suu kaudu sisse hingab. Sarnaselt tavasigaretiga sisaldab e-sigaret tervisele ohtlikke aineid ja selle tarvitamine võib põhjustada erinevaid tervisekahjustusi. E-sigareti vedelikud võivad olla nikotiiniga või ilma. Nikotiini sisaldavad e-sigareti vedelikud on ohtlikud, kuna nikotiin ise on närvimürk, mis tekitab sõltuvust.

Kuid ohutud ei ole ka nikotiinivabad e-sigaretid. E-sigareti sisse hingatavas aerosoolis leidub näiteks glütserooli, propüleenglükooli, formaldehüüdi, atseetaldehüüdi, arseeni ja atsetooni. Tegu on erinevate kemikaalidega, mida kasutatakse ka keemia-, toiduaine- ja tekstiilitööstuses. Need on ohtlikud ained, mis võivad sissehingamisel põhjustada mürgistusi ja pahaloomulisi kasvajaid.

Lisaks sisaldab e-sigareti aerosool raskmetalle nagu plii, tsink, alumiinium, nikkel ja tina, mis on samuti sissehingamisel tervisele kahjulikud ja võivad viia vähi tekkeni. Toksilised on ka e-sigareti vedelikes sisalduvad maitse- ja lõhnaained, mis võivad kahjustada inimese veresoontes paiknevaid rakke ning südame tööd.

E-SIGARET EHK VEIP

E-sigaret ehk veip on patareitoitel seade, mis kuumutab vedelikku, mille aerosoole kasutaja suu kaudu sisse hingab. E-sigarettides kasutatakse nii nikotiiniga kui ka nikotiinita vedelikke, mis sisaldavad mürgiseid aineid nagu karbonüülühendid ja raskmetallid.

Müüt: e-sigareti suitsetamine kõrvalseisjaid ei mõjuta.

Tõde: e-sigaretid on kahjulikud ka kõrvalseisjatele, kes hingavad sisse e-sigareti kasutaja väljahingatud aerosooli.

Uuringud kinnitavad, et e-sigarettide tarbimisel väljahingatav aerosool sisaldab mitmesuguseid mürgiseid aineid ja nikotiini. E-sigareti aerosoolist on leitud metallide peenosakesi, näiteks rauda, hõbedat, tina, niklit, alumiiniumit, vaske, pliid ja kroomi. Järelikult on ka e-sigareti passiivne suitsetamine ohtlik.

Nii suitsetamisel kui ka veipimisel eraldub ohtlikke aineid ka ümbritsevasse keskkonda. Seega oht kõrvalseisjatele ei piirdu ainult vahetult sisse hingatavate ainetega, vaid jätkub ainete ladestumisel keskkonda.

„Suitsuvaba“ ja „tubakavaba“? Ära lase end eksitada! Milline on nende kõlavate sõnade tegelik tähendus?

Alternatiivsete tubaka- ja nikotiinitoodete tootjad reklaamivad end sageli sõnadega „suitsuvaba“ ja „tubakavaba“ lootes jätta mulje justkui oleks tegu sigarettidest oluliselt tervislikumate toodetega. Tegelikult sisaldavad aga kõik need tooted kahjulikke aineid, millest oleks parem täielikult loobuda.

Suitsuvabad tooted

Tegu on suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubakatoodetega, mille tarvitamiseks ei ole vaja põlemisprotsessi. Näiteks närimistubakas, nuusktubakas ja huule- ehk mokatubakas. Suitsuvabad tubakatooted sisaldavad nikotiini, mis tekitab sõltuvust, millest on väga raske vabaneda. Suitsuvabad tubakatooted on klassifitseeritud kantserogeenseteks ehk vähki tekitavaks ning teadaolevalt sisaldavad need 28 erinevat vähki tekitavat ainet.

Tubakavabad tooted

Tegu on toodetega nagu näiteks e-sigaretid ja nikotiinipadjad, mis ei sisalda tubakat, kuid võivad sisaldada nikotiini. Nikotiinipadi, mida slängis ka tupsuks või snusiks kutsutakse, on väike nikotiini, tselluloosi, lõhna- ja maitseaineid ning parabeene sisaldav kotike, mis pannakse huule alla. Sealt imendub nikotiin läbi igemete vereringesse.

OLULINE TEADA!

Nikotiin on närvimürk, mis kahjustab tervist. Lisaks põhjustab nikotiinipatjade kasutamine suu limaskesta kahjustusi nagu põletikud ja igemehaigused.

Teine tubakas? Nikotiinipadjad ja e-sigaretid ei vii sõltuvuse nõiaringist välja

Maitsete lubamise eest seisvad e-sigaretimüüjad räägivad salaturust ja sellest, et nende toode pole mõeldud lastele. Nikotiinipatjade näitel on paraku aga näha, et nende kättesaadavuse suurendamine on hüppeliselt kasvatanud tarbimist kõigis vanuserühmades, ka noorte hulgas, kirjutab sotsiaalministeeriumi keskkonnatervise ja kemikaaliohutuse juht Aive Telling.

Ajalugu kordab ennast. Maitsestatud tubakatoodete keelustamise arutelu toimus kümmekond aastat tagasi ning täna oleme me samas punktis tagasi.

Toona olid maitsestatud tubakatoodete keelamise põhjused samad mis täna e-sigarettide puhul ning praktiliselt samad on ka tööstuse vastuargumendid, nagu salaturu tõus ning ka see, et toode ei ole mõeldud lastele.

Toona sai esikohale seatud tervise kaitse ja just laste tervis. Suitsetamine on sellest ajast kõikides vanuserühmades vähenenud ja seda ka noorte hulgas.

Nikotiinisõltlaste järelkasvu tagamine toidab ka salaturgu

Nüüd oleme seisus, kus noored tarvitavad erinevaid uusi nikotiinitooteid ning võitlus käib selle eest, et tooted oleks paremini kättesaadavad ning tagasi lubataks juba keelatud e-sigarettide maitsed. Osaliselt on see juba ka õnnestunud: maitsestatud e-sigarettide keeldu muudeti riigikogu liikmete ettepanekul ning tagasi lubati mentoolimaitselised e-sigaretid.

Pakkumise suurendamine ning kättesaadavuse hõlbustamine ei vähenda nõudlust, nagu väidetakse, vaid vastupidi.

Nikotiinipatjade näitel näeme, et toote turule tulemisel vähenes küll snusi salaturg pea olematuks, kuid tarvitamine suurenes järsult. Seda ka noorte hulgas. Noorte nikotiinitoodete tarvitamise vähendamiseks ei ole seega lahendus pakkumise ja kättesaadavuse suurendamine. Samuti oleks salaturu vähendamiseks kasulik just nõudluse vähendamine. Nikotiinisõltlaste järelkasvu tagamine toidab ka salaturgu.

Piirikaubanduse probleemid sõltuvad vaatepunktist

Palju tuuakse piirangutele vastuväiteks piirikaubandust Lätiga, vaikime aga sellest, et meie ise oleme samasugune probleem Soomele. Sellel suunal toimib piirikaubandus nikotiinipatjadega.

Soomes on üle 4 mg nikotiinisisaldusega tooted hoopis retseptiravimid. Läti näite pideval rõhutamisel on veel lisaks piinlik aspekt, et Läti on üritanud juba tükk aega oma piiranguid kehtestada nii e-sigareti maitsetele kui ka nikotiinipatjadele nikotiinisisalduse piiriks 4 mg, see on aga takerdunud just selle taha, et seal väidetakse poliitikutele, et Eestis kohe muudetakse seadus tagasi ning ka nikotiinipatju ei saa reguleerida, kuna siis tekib piirikaubandus Eestist.

Paraku on meil vastastikku samad etteheited. Maitsestatud e-sigaretid on keelatud Soomes, Leedus, Taanis, Norras ja Ungaris. Lätis on maitsestatud e-sigarettide keeld läbinud parlamendis teise lugemise, Hollandis on keed jõustumas, Slovakkias ja Hispaanias on maitsestatud e-sigarettide keelamise protsess käimas. Selle põhjal ei saa väita, et Eesti on üksik saareke, kus maitsestatud e-sigaretid on keelatud.

Nikotiini ja tubaka tarvitamine Eestis tervisekaotuse riskitegurite eesotsas

Soome on seadnud eesmärgi saada 2030. aastaks tubaka– ja nikotiinivabaks riigiks. Strateegias „Eesti 2035“ seatakse viis pikaajalist väärtuspõhist eesmärki, mis on aluseks riigi strateegiliste valikute tegemisel ja mille elluviimisse panustavad kõik Eesti strateegilised arengudokumendid.

Inimeste tervise ja eluea arenguvajaduste all on dokumendis kirjas: ligi 53% tervisekaotusest on tingitud riskiteguritest või -käitumisest (2017. aastal). Tervisekaotust põhjustavate riskitegurite ja -käitumise eesotsas on Eestis kõrge vererõhk, tasakaalustamata toitumine, nikotiini ja tubaka tarvitamine, liigne kehakaal ja vähene füüsiline aktiivsus, alkoholi ja narkootikumide tarvitamine.

Oluline on ühiskonnas tunduvalt enam vähendada nii nikotiini, tubaka, alkoholi kui ka narkootiliste ainete tarbimist. See siht peaks olema meie tegevuse aluseks.

OLULINE TEADA

Põhjalikku infot erinevatest tubakatoodetest ja nõuandeid, kuidas kahjulikust harjumusest loobuda, leiad lehelt tubakainfo.ee.

Allikas: https://www.virtuaalkliinik.ee.ee

Vaata ka:

love 2331486 960 720 576x560 1

Armastuse horoskoop – Reede, 24. jaanuar 2025

♈ JäärTäna võid tunda tugevat tõmmet kellegi uue või juba tuttava inimese vastu. Julge teha

a person sitting in front of a group of cards

Taroskoop – Reede, 24. jaanuar 2025

♈ Jäär – TornTäna võib elu sulle ootamatult midagi muuta või vanu struktuure purustada. Ära