Toetuste vastuvõtmine ahjude vahetamiseks on hetkel peatatud, kuid jätkub jaanuaris, keskendudes väiksema sissetulekuga ahjuomanikele. Taotlejad peavad esitama tõendi oma sissetulekute kohta.
Tallinna Nõmme piirkonnas, kus on palju ahiküttega elamuid, on huvi ahjude vahetamise vastu suur, vastavalt linnaosa vanema Karmo Kuri sõnadele.
Eestis on umbes 215,000 ahiküttega majapidamist. Septembris tekkis IT-süsteemi rikke tõttu probleeme väikeelamute kütteseadmete uuendamise taotluste vastuvõtmisel. Uue taotlusvooru tingimused muudetakse, et vältida taotluste ülekoormust, keskendudes väiksema sissetulekuga ja saastatud õhuga piirkondades elavatele inimestele.
Ahjutoetuse taotlemiseks tuleb esitada tõend sissetulekute kohta. Kliimaministeeriumi asekantsler Timo Tatar märkis, et sissetuleku tõendamine ei ole keeruline ja selleks tuleb teha mõned klikid maksu- ja tolliametis.
Toetuse tingimused jäävad peamiselt samaks, toetuse määr on 50 kuni 70 protsenti ja maksimaalne toetus elamu kohta on 10,000 eurot. Küll aga on kütteseadme taastamise piirhind 6400 eurot, märkis pottseppade liidu juhatuse liige Mati Malm.
Töö tellija peab tagama, et tal on ahju maksumuse raha olemas, sest pottsepad ei alusta tööd ilma ettemaksuta. Kredex peaks lahendama, kuidas toetada kütteseadmete uuendamist sellisel juhul.
Meetme muudatused ei hõlma siiski ahiküttega kortermaju, mis on arvukad üle Eesti. Kadrioru Seltsi esindaja Priit Muuga tõi välja, et saaste tekib ahjust, olenemata maja suurusest, kuid kortermajad jäävad praegusest meetmest välja.