Thursday , 26 December 2024
omavalitsus

Abivajaduse hindamine muutub kohalike omavalitsuste jaoks lihtsamaks

Kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad saavad STAR keskkonnas kasutada elektroonilist hindamisvahendit, mis lihtsustab täisealise inimese abivajaduse hindamist. Uus lahendus võimaldab sotsiaaltöötajatel koguda ja analüüsida abivajaja teavet ühtses, standardiseeritud vormis, vähendades seeläbi hindamise piirkondlikke erinevusi. See tagab kõigile abivajajatele elukohast sõltumatu ühtlase ja võrdse kohtlemise.

“Iga inimene väärib võimalust saada vajalikku tuge, sõltumata tema elukohast. Uue STARi hindamisvahendi abil saavad kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad lihtsamini välja selgitada, millist abi inimene täpselt vajab ja kuidas seda parimal viisil pakkuda. Tänu uuele süsteemile ei pea inimene ka samu andmeid korduvalt esitama, sest vajalik teave tuleb automaatselt riiklikest andmebaasidest. Kasutusmugavus on see suund, mille suunas liikuda soovime,” sõnas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Abivajaduse hindamine on esimene samm, kui inimene pöördub omavalitsuse poole abi saamiseks või kui omavalitsus saab teate abivajavast inimesest. See protsess on oluline, et tuvastada inimese vajadused ja määrata sobivad teenused. STAR-i uus hindamisvahend on eriti kasulik kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajatele, kes hindavad inimese esmast abivajadust ja sotsiaalkindlustusameti (SKA) teenuste konsultantidele, kellel on igapäevaselt vaja hinnata erihoolekande ja sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuste vajadus.

Hindamisandmed on seotud rahvusvahelise funktsioneerimisvõime klassifikaatoriga, mis võimaldab ühtlustada ja võrrelda abivajaduse hindamist. Tööriist on liidestatud riiklike andmebaasidega, et vajalik teave koonduks automaatselt ning vähendaks dubleerivate andmete kogumist. See muudab abivajajate jaoks protsessi lihtsamaks ja kiiremaks, andes sotsiaaltöötajatele samal ajal täpsema ülevaate inimese olukorrast.

STAR-i hindamisvahendi arendamisel lähtuti Praxise analüüsist ja tõenduspõhistest hindamismeetoditest, mis aitavad sotsiaaltöötajatel abivajadust objektiivsemalt ja usaldusväärsemalt hinnata. Hindamisvahend võeti kasutusele 2024. aasta oktoobris.

Projekti “Täisealise abivajaduse hindamine” arendatakse Sotsiaalkindlustusameti, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) ja arenduspartneri TripleDev OÜ ja Trinidad Wiseman OÜ koostöös ning rahastatakse välisvahenditest, SOM-i TAT eelarvest (Sotsiaalministeeriumi Toetuse andmise tingimused rakendusasutuse tegevusteks).

Vaata ka:

numbrid 1

Numeroloogia 2025: Aasta tähendus ja energiad

Numeroloogias taandatakse aastaarv ühekohaliseks numbriks, summeerides selle numbrid:2 + 0 + 2 + 5 =

josh appel NeTPASr bmQ unsplash

OLULINE: Sularahamaksete puhul hakkab kehtima ümardamisreegel alates 1. jaanuarist 2025

Uue aasta algusest jõustub Eestis sularahaga maksmisel ümardamisreegel, mille kohaselt korrigeeritakse ostukorvi lõppsumma lähima viie