Vaimne läbipõlemine võib saabuda hiilivalt. Järgnevalt on välja toodud seitse viitavat tunnust, mis võivad viidata vaimsele kurnatusele või läbipõlemisele.
Esmakordselt tõstatati vaimse läbipõlemise teema 1970. aastatel, et kirjeldada psühholoogilisi muutusi, mille põhjustab pidev ja vaimselt nõudlik töökoormus, nagu märgib Äripäev.
Mis on need seitse kriitilist hoiatusmärki?
Kas tunned end üha küünilisemana? Peegelda, kas oled muutunud küünilisemaks võrreldes varasemate aegadega. Kas suhtumine sõpradesse on muutunud mõnitavaks? Uuringud näitavad, et küünilisus võib olla mehhanism stressi maandamiseks.
Kas tahaksid põgeneda? Asjatundjad väidavad, et soov kõik hüljata ja minema tormata võib olla läbipõlemise tunnus. Taoline kõrvalehoidumine on märk, mida inimesed kasutavad alateadlikult, kui vaim on kurnatud.
Unustad või ajad segi lihtsaid rutiine. Kui leiad, et unustad olulisi tähtpäevi või ei suuda tavapärastele toimingutele keskenduda, võib see viidata vajadusele end rohkem välja puhata. Hollandi teadurid on leidnud, et raskused igapäevaste toimingute meenutamisel on stressi ilming.
Tunnetad pidevat väsimust. Kui tunned vajadust laupäeva hommikul tavapärasest kauem magada, kuid see ei kõrvalda väsimust, võib see viidata tööstressile. Emotsionaalne kurnatus on üks vaimse läbipõlemise indikaatoreid.
Oled alaliselt rahulolematu. Kui pead oma ülemust ja kolleege alaväärseks, võib see olla läbipõlemise märk. On tõsi, et kriitika võib vahel olla õigustatud, kuid liigne kriitilisus võib samuti viidata läbipõlemisele.
Kahetsevad oma saavutusi. Vaatamata kõvasti tehtud tööle võid tunda kahtlust oma töö olulisuses ja saavutustes. Teadlased peavad seda tüüpiliseks läbipõlemise tunnuseks.
Terviseprobleemid ilmnevad. Kui sind vaevavad peavalud või muud terviseprobleemid, millele arstid põhjust ei leia, võib olla aeg oma töökoormuse üle vaadata. Erinevad uuringud näitavad terviseprobleemide ja läbipõlemise vahelist seost.
Kuidas läbipõlemisega toime tulla?
Võta hoolimata kohustustest aeg maha – lülita end töömõtetest välja ja veeda aega sõpradega.
Hellita end – külasta spaad, naudi head kontserti või tegele millegi muuga, mis pakub vaheldust tavapärasele.
Vähenda oma kohustuste nimekirja.
Julge oma ülemusega rääkida ja jaga temaga oma murekohti.
Muuda oma tööpäeva struktuuri, näiteks tööülesannete järjestust.
Otsi uusi tegevusi tööl – liitu uue projektiga.
Planeeri puhkus.