Ilmselt saad sa köögis päris hästi hakkama, mis aga ei tähenda, et sa üldse vigu ei teeks. Isegi kui sul toidud alati hästi välja kukuvad, võiksid need ehk olla veelgi paremad ja maitsvamad.
Ilmselt saad sa köögis päris hästi hakkama, mis aga ei tähenda, et sa üldse vigu ei teeks. Isegi kui sul toidud alati hästi välja kukuvad, võiksid need ehk olla veelgi paremad ja maitsvamad. Kas oled kunagi mõelnud, et võib-olla õpetasid ema ja vanaema midagi valesti? Nüüd on sul võimalus teada saada, mida me köögis sageli valesti teeme, ning seega neid vigu edaspidi vältida ja veelgi paremini süüa teha!
Viga nr 1: makaronide keetmine liiga väikeses potis
Miks see pole hea: esiteks ei ole näiteks spagette keetes üldse võimalikki neid väikesesse potti mahutada, pead need katki murdma, mis ei ole muidugi just parim lahendus. Teiseks muutuvad mis tahes makaronitooted liiga väikeses potis keetes kleepuvaks ja nätskeks.
Kuidas seda viga parandada: võta suur pott, täida veega ja oota, kuni vesi hakkab ägedalt keema. Kui vesi keeb, lisa soola ja puista makaronid vette. Erinevus võib olla üllatav.
Viga nr 2: toidu lõikamine vale noaga
Miks see pole hea: mõtle kõigepealt, kui palju sul nuge on ja kui erinevad need üksteisest on. Selleks on ju kindlasti oma põhjus? Vale nuga sama hästi kui hävitab toidu ja nurjab seega hoolikad ettevalmistused, mida roa valmistamiseks teed.
Kuidas seda viga parandada: kasuta alati käsiloleva toimingu jaoks õiget ja sobivat nuga. Pika laia teraga suurt üldnuga võib kasutada enamiku toiduainete hakkimiseks, viilutamiseks tükeldamiseks ja peenestamiseks. Kui aga koorid midagi või eemaldad seemneid, kive, varsi jms, on väike õhuke nuga parim valik. Kui aga tahad lõigata leiba, torti, küpsetisi, tuleb sellega kõige paremini toime sakilise teraga nuga.
Viga nr 3: hakkimine liiga väikesel lõikelaual
Miks see pole hea: võid ju mõelda, et väikest lõikelauda on lihtsam pesta, kuid tegelikult tekitab see köögis palju rohkem prahti ja segadust, kuna toit pudeneb väikeselt lõikelaualt maha, nii et pead sellevõrra rohkem tööpinda puhastama. See on siiski ainult üks probleemidest: lõikelaua väike pind ei lase sul ka õigesti lõigata, nii et koostisosad ei tule just päris õige kujuga.
Kuidas seda viga parandada: lahendus on lihtne – võta suurem lõikelaud. Kui sa pole kindel, kas suuremat lõikelauda on ikka vaja, proovi järgida üht lihtsat reeglit: kui vajad suurt nuga, läheb sul vaja ka suurt lõikelauda.
Viga nr 4: kõikide toiduainete säilitamine külmkapis
Miks see pole hea: enamikku toiduaineid tuleb hoida külmikus, et need ei rikneks, kuid on toiduaineid, mida ei peaks külmikus hoidma. Ühed sellistest on tomatid. Tomati rakud on väga õrnad, nii et liiga külm (või liiga soe) hoiukoht võib põhjustada rakuseinte purunemist, mis muudab tomatid maitsetuks. Teine näide toiduainetest, mida ei tohiks külmikus hoida, on leib.
Kuidas seda viga parandada: ära hoia külmakartlikke toiduaineid külmikus. Võid neid hoida köögi tööpinnal, nii et nad on värske õhu käes. Vaata aga, et nad ei puutuks kokku kuumusega ega oleks päikese käes.
Viga nr 5: nugade pesemine nõudepesumasinas
Miks see pole hea: kas sind paneb imestama, miks su noad on alatasa nürid? Eks ikka sellepärast, et pesed neid nõudepesumasinas. Nõudepesumasin on suurepärane leiutis, kuid kuum vesi, nugade üksteise ja teiste nõude vastu puutumine ning kuivatustsükli kuumus on nugade jaoks lihtsalt liig mis liig.
Kuidas seda viga parandada: lahendus on lihtne, aga tõhus – pese nuge käsitsi. See võib võtta mõne hetke kauem aega, aga nii on üsna kindel, et noad püsivad hoopis kauem teravad.
Viga nr 6: toidu valmistamine liiga täis kuhjatud pannil
Miks see pole hea: võid ju arvata, et säästad aega, kui kuhjad panni nii täis kui vähegi võimalik, kuid toidu kvaliteet kannatab selle all kõvasti. Kenasti praetud toidu asemel saad aurutatud ja vettinud roa, mis pole eriti maitsev. Samas hakkab toit ka panni külge, nii et pesemine võtab pärast rohkem aega.
Kuidas seda viga parandada: vaata, et praetavad tükid ei puutuks üksteisega kokku ja et neil oleks pannil piisavalt ruumi. Kui sul ei ole piisavalt suurt panni, prae parem mitmes satsis või kasuta korraga kahte panni.
Viga nr 7: taina liigne segamine
Miks see pole hea: kui segad tainast liiga palju, gluteen aktiveerub. Toit tuleb kõva ja elastne, mis võib olla mõne toidu juures hea, kuid kindlasti mitte õrnade küpsetiste puhul.
Kuidas seda viga parandada: kui teed tainast õhuliste küpsetiste jaoks, sega seda nii vähe kui võimalik ja nii õrnalt, kui vähegi saad. Tainast on kõige parem segada käega või elektrilise mikseri väikseimal kiirusel – nii saad kõige parema tulemuse.