Tomat on populaarne vili, mida süüakse nii värskelt, kuivatatult kui kuumtöödeldult. Tomatist valmistatakse ka mahla, pastat ja ketšupit. Vili sisaldab vähe kaloreid, sest tomatis on 93-95% vett. Küll aga leidub tomatis mitmeid kasulikke vitamiine, mineraale ja põnevat antioksüdanti lükopeeni, mida inimese keha ise sünteesida ei suuda.
Tomat sisaldab kasulikke toitaineid
Tomatis leidub kasulikke A-, C-, K-, E-vitamiine, folaate ja B6-vitamiini. Mineraalidest sisaldab vili vaske, rauda, joodi, fluori, fosforiühendeid, magneesiumi ning tsinki, enim aga kaaliumi ja mangaani. Taimed omastavad mineraalaineid mullast, seetõttu sõltuvad mineraalainete kogused kasvupinnasest ning väetamisest.
Tomatis leidub lükopeeni ja beetakaroteeni
Tomatile annavad tema ilusa värvuse pigmendid lükopeen ja beetakaroteen. Teadlased on avastanud, et lükopeen on tõhus antioksüdant, millel on järjepideva tarbimise korral vähki ja südame-veresoonkonnahaigusi ennetav toime. Regulaarne tomati söömine aitab vältida insulti, diabeeti ning osteoporoosi.
☞ Lükopeeni leidub enim tomati koores.
Kuumtöödeldud tomat on kasulikum kui värske
Tomatit on soovitatav süüa nii värskelt kui kuumtöödeldult, hea on aga teada, et kuumtöödeldud tomat on kasulikum. Tänu kuumutamisele suureneb tomatis lükopeeni kogus veelgi. Seega on tomatikaste värskest tomatist kasulikum!
Lisa tomatitoitudele või värskele tomatile kvaliteetset oliiviõli!
Lükopeen on rasvlahustuv nagu ka mõned B-grupi vitamiinid, mida tomatis leidub. Rasvlahustuvate vitamiinide puhul on hea teada, et organism vajab nende heaks omastamiseks rasva.
☞ Tomatid on külma vastu tundlikud, sellepärast ära pista neid külmkappi, vaid hoia toatemperatuuril.
allikas: rimi.ee