Sunday , 22 December 2024
Erakorralised uudised
1800ss getty rf man with hangover

10 müüti pohmelli kohta.

Parim viis pohmelli vältida on üldse mitte juua. Et paremini piiri pidada, testi oma teadmisi pohmelli tekkimise põhjuste ja mõjude kohta.

 

1. Pohmelli põhjustab vedelikukaotus

Vedelikukaotus on üheks pohmelli põhjustajaks, kuid kaugeltki mitte ainsaks. Tõepoolest, ühe alkoholiühikuga koos väljub kehast peale joodud koguse lisaks 100 ml vedelikku. Näiteks juues viis õlut kaotab organism liigselt juba liitri vedelikku.

Kuid kas liitri vee joomine päästab sind pohmellist? Tõenäoliselt mitte. Vedelikukaotuse ja pohmelli kattuvateks sümptomiteks on janu, nõrkus ja peavalu. On sul kunagi olnud pohmelli, mille puhul sa ei suuda süüa ning veedad päeva wc-s oksendades? Päevavalgus on tapvalt ere ja ladusate lausete moodustamine näib võimatu? Need sümptomid ei ole kuidagi seotud vedelikukaotusega, vaid alkoholi toksilise mõjuga.

 

2. Kohv või külm dušš leevendab pohmelli

Läksid eelmisel õhtul mõne napsuga liiale. Paned hommikul kohvi tulele ja hüppad külma duši alt läbi, et ennast virgutada. Mõlemad võivad sind veidikeseks ergutada, kuid pohmelli need ei ravi. Tegelikult võib kohv selle veel hullemaks ajada, kuna viib omakorda vedelikku organismist välja. Niisiis vaheta kohv vee vastu – seda eriti juhul, kui oled oksendanud ja seetõttu veel enam vedelikku kaotanud.

3. Pealevõtmine aitab

 

Arvatakse, et hommikune peaparandus leevendab pohmelli. Tegelikult ei vasta see tõele. Pohmell hakkab tekkima ajal, kui alkoholitase veres langeb ning kõige tugevamad sümptomid saabuvad siis, kui alkoholi tase veres on nullini jõudnud. Alkoholi peale rüübates lükkad pohmelli lihtsalt edasi. Mingil ajal tuleb sul tahes-tahtmata kaineks saada ning pohmell tekib ikkagi. Alko asemel joo parem vett või spordijooki, et taastada kaotatud vedeliku, elektrolüütide ja vitamiinide tase.

 

Hommikune pealejoomine on sageli ka tõsiseks ohumärgiks, et sul võib olla probleeme alkoholi liigtarvitamisega. See on ka üheks alkoholisõltuvuse tunnuseks.

4. Peo lõpus söömine teeb pohmelli kergemaks

Oleks see vaid nii! Tore oleks, kui ohjeldamatule joomisele saaks peale süüa suure burgeri ja hunniku friikaid ning järgmine hommik oleks muretu. Paraku see nii ei toimi.

Toit võib kahtlemata aidata pohmelli ennetada, kuid sa pead sööma enne jooma hakkamist. Parimaks valikuks on rasvased toidud, mis imenduvad aeglaselt. Kui jood täis kõhu peale, jõuab alkohol sinu vereringesse aeglasemalt ja järgmise päeva pohmell on veidi kergem.

5. Pohmakas tekib ainult peale kõva joomingut

Purjutamine ehk binge drinking, mis tähendab suurte koguste joomist eesmärgiga purju jääda, garanteerib järgmiseks päevaks pohmelli. Samas ei ole vaja selleks et pohmell saada ennast alati purju juua, mõnel inimesel piisab selleks isegi ühest joogist. Pohmelli tekkimine sõltub muuhulgas sinu kehamassist ja soost. Ka näiteks tekib pohmell kergemini inimestel, kes kannatavad migreeni all või võtavad ravimeid, mis mõjutavad maksa ensüüme.

 

6. Õlu ja vein on paremad kui kanged alkoholid

Mõned inimesed vannuvad, et õllest ja veinist ei teki nii hullu pohmelli, kui kangetest jookidest. Tegelikult jääd sa purju ja saad pohmelli ükskõik millisest alkohoolsest joogist, sest kõik sisaldavad etanooli. Pole ka oluline, mis järjekorras sa neid jood.

Lisaks tasub meeles pidada, et:

• punane vein sisaldab tanniine, mis mõnel inimesel tekitavad peavalu,

• erinevate jookide segamini joomine ärritab magu ja võib pohmelli hullemaks teha,

• rohkesti lisaaineid sisaldavad, enamasti tumedat värvi joogid, nagu punane vein, brändi ja portvein, tekitavad suurema pohmeluse,

• kange alkoholiga õhtut alustades kaovad piirid sageli kiiremini ning lõpetad sellega, et jood rohkem kui plaanisid

 

7. Trenn aitab

Kuigi trenn võib aidata järgmise hommiku süümepiinade vastu, ei ole senised uuringud näidanud, et see aitaks alkoholi füüsilisi järelmõjusid leevendada. Saad ainult joodud kalorid ära põletada. Ka valitseb peale joomist sinu organismis vedeliku- ja toitainete puudus. Sportides kaotad veelgi vedelikku ja vajalikke aineid, nii et lõpptulemus võib olla veel halvem enesetunne, raskematel juhtudel isegi terviseohtlik seisund. Vedelikupuuduses organismi termoregulatsioon on häiritud, nii et kuuma ilmaga sportides võid kergelt üle kuumeneda.

Pohmelli ajal on nii reaktsiooniaeg, käe- ja silma koordinatsioon kui tasakaal häiritud ning see mõjutab sinu tulemusi spordialadel, mis nõuavad kiiret ja täpset tegutsemist.

8. Valuvaigisti enne magamaminekut

Alkoholiga koosvõttes võib atsetaminofeen (paratsetamool) rikkuda maksa. Aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen võivad koos alkoholiga ärritada magu ning põhjustada verejookse.

Õhtul pole valuvaigisti võtmisest kasu – see pakub valust leevendust vaid mõneks tunniks ja magades sa niikuinii seda valu ei tunne. Võta vajadusel valuvaigistit hommikul.

9. Naistel ja meestel tekib pohmell samamoodi

Tegelikult tekib naistel pohmell kergemini. Isegi kui naine on meestega täpselt samas kaalus, jääb ta väiksemast alkoholikogusest purju. Mehe keha sisaldab suuremas koguses vett, mis aitab alkoholi lahjendada ja selle mõjusid vähendada. Meeste organism toodab ka rohkem alkoholi lagundada aitavat ensüümi.

10. Pohmakas pole suur probleem

Pohmell näitab, et keha on liigse alkoholiga mürgitatud. Suurem joomine mõjutab kesknärvisüsteemi ning ajukeemiat, seetõttu tekib peavalu, uimasus ja iiveldus. Sinu soolestik on ärritatud ja põletikuline. Jah, tõenäoliselt sa paraned ruttu ning võib-olla sind ei morjenda kannatamine pärast head pidu. Kuid alkoholiga üle pingutamine on alati riskantne. Liiga palju juues võib tekkida alkoholimürgistus, võid kaotada teadvuse, tekkida võivad hingamisraskused. Sa võid isegi surra. Ükski pidu ei ole seda väärt.

Lisaks läheb sul pohmelli põdemise tõttu kaduma suur hulk väärtuslikku aega, mida võiksid paremini kasutada. Võib-olla ei jõua sa õigeks ajaks tööle või ei jõua sinna üldse, võib-olla jäävad sul veetmata väärtuslikud tunnid koos pere ja lähedastega. Tasub kaaluda, kas see kõik on seda väärt

Pohmelli saab ennetada

Pohmell on üks ütlemata ebameeliv tunne, mis järgneb enamasti käest läinud piduõhtule. On siiski mõned võtted, kuidas seda leevendada või ennetada.

Teaduslikult pole molekulaarsel tasandil kindlaks tehtud, miks täpselt pohmelli sümptomid tekivad, kuid enamikku neist seostatakse vähemal või suuremal määral vedelikupuudusega kehas ehk dehüdratsiooniga, kirjutas Postimees Tervis.

Miks tekib vedelikupuudus, kui alkoholi tarbides ju ometi juuakse vedelikku?

Inimkehas on väga täpselt paika pandud vedeliku tasakaal ja selle regulatsioon. Ajus toodetakse hormooni nimega vasopressiin (ka antidiureetiline hormoon). See hormoon on vastutav liigse vedeliku väljaviimise tõkestamise eest. Ehk siis, kui retseptoritest tuleb infot, et kehas on vedelikku liiga vähe või kui selle soolsus on juba liiga suur, siis hakkab aju tootma vasopressiini, et vähendada vedelikukadu urineerimise kaudu.Alkohol aga pärsib selle hormooni tootmist ajus. Ehk siis keha ei hoia enam vedelikku nii palju kinni. Iga ühiku joodud alkoholi kohta toodetakse nii palju vasopressiiini, et uriini tekib tavapärasest kogusest 120 ml enam. Seega juues ära 120 ml ehk ühe pokaali veini, väljutatakse kehast 240 ml vedelikku uriini näol. Pika õhtu jooksul võib sellega tekitada organismile märkimisväärse vedelikupuuduse, mis annab hommikul tunda ebameeldivate sümptomitena. Lisaks mängib hommikuse halva enesetunde puhul rolli ka alkoholi sekkumine normaalsesse glükoosi ainevahetusse, mille tagajärjel võib tekkida organismis liigselt piimhapet ja veresuhkur võib langeda.

Kuidas siis organismi kaitsta?

Kõige lihtsam on muidugi alkoholi mitte tarbida. Kuid alkoholi saab tarbida ka mõistlikult, organismi võimalikult vähem kurnates.Eelnevalt oli juttu, et iga ühiku alkoholi kohta väljutatakse 120 ml vedelikku lisaks. Lihtne oleks mõelda, et järelikult tuleb iga shot’i kohta võtta lisaks 120 ml vett. Nii lihtne see paraku pole, sest suu kaudu tarbitud veest imendub meie kehasse umbes pool või kolmandik. Kui me võtame alkoholi ühikuks 120 ml veini, siis sinna kõrvale peaks seega ära jooma 240–360 ml vedelikku. Ja see on kõigest liigse vedelikukao ennetamine.

Kindlasti ei ole soovitatav alkoholi tarbida koos kohviga ja eriti palju halba võib kohv teha joomisjärgsel hommikul, sest ka kofeiin on tugev diureetikum ehk viib omakorda vedelikku kehast välja, mis süvendab organismi vedelikupuudust. Oluline on jälgida, et alkoholi tarbima hakates ei oleks organismis juba vedelikupuudust ehk alkoholi ei tohi juua januga. Eelnevalt tuleb janu kustutada nt mineraalveega ja organismi vedelikutasakaal paika saada.

Edasi võiks tarbida iga alkohoolse joogi klaasi kohta kõrvale/vahele vähemalt samas koguses vett.

Klaas vett on kindlasti omal kohal ka enne magama minemist.Vee valikul võiks eelistada gaseerimata ja madala mineraalainete sisaldusega vett. Siiski on ka kõrge mineraalsusega gaseeritud vesi igal juhul parem, kui üldse mitte vett tarbida.Oluline on silmas pidada, et kokteilide puhul ei saa alkoholile lisatud mahla või muud jooki arvestada vedelikuna, mis aitab meil säilitada veetasakaalu organismis. Nii ei saa viinakokteili puhul arvestada viina ja mahla eraldi. Tegemist on umbes 250 ml alkohoolse joogiga, mille kangus on näiteks kümme protsenti, mitte 4 cl 40-protsendist alkoholi ja 200 ml mahla. Mahl ei sobi organismile vedeliku taastamiseks oma suhkrusisalduse tõttu. Seepärast tuleb alkoholiga koos tarvitada just vett.

Loe ka: Peavalu tüübid.

Vaata ka:

horoscope 2

Kellel tuleb tähemärkidest Esmaspäev 23.12.2024 hea päev ja kellel halb päev? Uuri järgi!

Esmaspäeval, 23. detsembril 2024, on mitmetel tähemärkidel oodata nii positiivseid kui ka väljakutseid pakkuvaid hetki.

horoskoop tahemargid 1

Kolme sodiaagimärgi raskused lõppevad esmaspäeval, 23. detsembril 2024

Neitsi (23. august – 22. september)Viimastel nädalatel on Neitsi tundnud, et elus valitseb segadus ja