Viimasel ajal on sagenenud tõsised koerarünnakud, kuid kohalikel omavalitsustel puuduvad reaalsed võimalused vastutustundetuid koeraomanikke korrale kutsuda. Seadusemuudatus, mis on hetkel menetluses, annaks omavalitsustele õiguse trahvida hoolimatuid loomaomanikke kuni 6400 euroga.
Statistika näitab, et talvekuudel saavad koerarünnakute tõttu viga keskmiselt neli inimest kuus, samas kui suvel tõuseb see arv seitsme kuni üheksani.
Kehtivate seaduste kohaselt saab omavalitsus sekkuda alles siis, kui koer on juba kedagi rünnanud. Ennetavalt saab omavalitsus vaid vestelda loomaomanikuga ja juhtida tema tähelepanu võimalikule ohule. See tähendab, et kui koer käitub agressiivselt, kuid pole veel kedagi rünnanud, ei ole omavalitsusel õigust omaniku suhtes meetmeid rakendada.
Üks seadusemuudatuse algatajatest, Tiit Maran (SDE), tõdes, et kohalike omavalitsuste võimalused ennetavalt tegutseda on hetkel piiratud.
“Kui on teada, et teatud koerad on agressiivsed, saab omavalitsus küll omaniku poole pöörduda, kuid viimane võib seda lihtsalt ignoreerida. Hetkel on ainus võimalus veenda ja selgitada, kuid reaalseid meetmeid rakendada ei saa,” selgitas Maran.
Seadusemuudatuse eesmärk on anda omavalitsustele suuremad volitused, et nad saaksid ohtlike koeraomanike vastu tegutseda juba enne, kui keegi kannatada saab. Muudatuste jõustumisel saavad omavalitsused teha järelevalvet koerte ja kasside pidamise eeskirjade üle, teavitada avalikkust võimalikust ohust, teha ettekirjutusi ning rakendada sunniraha juhul, kui ettekirjutusi eiratakse.
“Trahv on siiski viimane abinõu,” rõhutas Maran. “Esmalt püütakse omanikuga vestelda, selgitada ja anda ettekirjutusi. Kui kõik muud meetmed ei anna tulemusi, alles siis on võimalik trahvi rakendada. Oluline on, et omavalitsused saaksid tegutseda ennetavalt, et vältida olukordi, kus inimene saab koerarünnakus vigastada, kuigi seda oleks olnud võimalik ära hoida.”
Politsei- ja Piirivalveameti arendusekspert Ly Kallas lisas, et politsei sai eelmisel aastal üle 1300 loomadega seotud väljakutse, millest 550 olid seotud koertega. Kokku algatati enam kui 70 väärteomenetlust.
Seadusemuudatus annaks kohalikele omavalitsustele rohkem võimalusi ennetada ohtlikke olukordi, mis võivad viia rünnakuteni, ning kaitsta seeläbi nii inimesi kui ka loomi.