Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
Screenshot 2021 10 17 at 13.31.26

Viiekordsetes paneelmajades lõksus olevatele inimestele võiks pääseteeks olla lifti paigaldamine

„Meil on majas ja kogu Mustamäel palju inimesi, kes iseseisvalt trepist alla ei saa või kelle jaoks on see tõeline Kolgata tee,“ tõdes Retke tee 14 elanik ja KÜ juhatuse liige Lembit Lobja.

„Elanikkonna vanus Mustamäel ja ka mujal Eestis pigem kasvab ja mure süveneb – sellepärast tuleb sellega kiiremas korras tegelema hakata,“ lisas Lobja.

Tallinna suurtes elurajoonides on viiekordsetes majades – seega umbes pooltes majades – probleeme sellega, et kõrgematel korrustel elavad eakamad või vähese liikumisvõimega inimesed ei pääsegi oma kodust liikuma. Aga lisaks majades elavatele inimestele puudutab see nii otseselt kui kaudselt ka nende tuttavaid ja sugulasi.

„Paljud, eriti vanemad inimesed, ei saa näiteks külastada oma lapsi või osa-ajaliselt tööl käia, sest nende majast välja pääsemine on raskendatud, kuna treppidest liikumine on nende jaoks keeruline,“ märkis Mustamäe linnaosakogu aseesimees Aavo Vään.  „Rääkimata noortest emadest, kes peavad lapsevankriga käima mööda treppe.“

Liftide paigaldamine kortermajadesse, kus on 3, 4 või 5 korrust, kuid lifti pole, on saanud ka Riigikogu esimehe Jüri Ratase sõnul normaalsuseks mitmetes Euroopa riikides. „Näiteks tehakse sellised ümberehitusi laialdaselt Saksamaal ja aina juurde tuleb neid Soomes,“ märkis Ratas.



Ajendi liftide paigaldamiseks annab Ratase sõnul argielu.

„Ühelt poolt on tarvis tagada head ligipääsetavust inimestele, kes liiguvad vaid abivahenditega. Teisalt vajavad võimalust kergelt liikuda need meist, kellele üles-alla käimine suuremaid raskusi tekitab. Näiteks meie eakad ja ka lastega pered,“ märkis ta.

Maja välisküljele paigaldatav lift on kõige optimaalsem lahendus

Nii Tallinnas kui mujal Eestis mitmel pool esineva probleemi lahendamiseks on juba aastaid räägitud võimalusest paigaldada viiekordsetele paneelmajadele sarnaselt kõrgemate hoonetega liftid, mis võimaldaksid ka kõrgemal elavatel inimestel muretumalt liikuda.

„Samuti vähendaks see hooldekodu vajadust – inimene saaks jätkata elamist oma kodus ka pärast seda, kui ta vanuse või haiguse tõttu ei jaksa enam trepist kõrgematele korrustele tõusta. Praegu on paratamatuks lahenduseks sellisel juhul hooldekodusse kolimine,“ nentis Aavo Vään.



Umbkaudu tuhandet mustamäelast sel teemal küsitlenud Vään ei ole enda sõnul liftide rajamise plaanile kuulnud sisuliselt ühtki põhimõttelist vastuväidet. Küll aga tekitab inimestele küsimusi ja tõstatab probleeme selle töö hind ja teostamise metoodika.

„Kõige tõenäolisem, et liftišaht tuleb väljaspoole maja,  maja fassaadile, koridoriakende kohale ja majas sees lõhkumist ei toimu. Tulevase lifti uksed saavad paiknema seal, kus praegu on trepikoja koridori aknad,“ kirjeldas Aavo Vään.

On olemas ka variant, et ehitada lift maja sisse, aga see eeldab väga palju lõhkumist ja muudab ehitustööde ajal majas elamise ja majasisese liikumise väga keeruliseks.

Pilootprojekt viiakse läbi tuleval aastal Mustamäel

„Hiljuti peetud nõupidamisel jõuti järeldusele, et selleks, et seda asja inimestele suupäraseks teha ja propageerida, tuleks esmalt teha ära üks pilootprojekt, mille raames üks maja saaks sellised liftid. Siis oleks näha, mis probleemid seal tekkida võivad, milliseks kujuneb lõplik maksumus ja kõik muu,“ märkis Vään, kelle sõnul tehakse pilootprojektina esimene liftiehitus ära mõne Mustamäe maja juures juba järgmisel aastal, ent täpsemad detailid on veel selgitamisel.

Vääni hinnangul on mõistlik on see projekt teha Mustamäel, kuna selle teemaga on põhiliselt tegelenud Mustamäe linnaosa kogu juures tegutsev korteriühistute komisjon, mis on teinud ära tubli eeltöö – on võetud erinevad lahendused ja orienteeruv hinnapakkumine.

Ühe eelnimetatud lifti hind jääb Aavo Vääni andmetel 50 000 – 60 000 euro kanti ja kui arvestada sellega, et viiekordse maja püstakus on 15-20 korterit, siis ühe korteri kohta oleks lifti paigaldamise oriteeruv kulu esialgse plaani kohaselt umbkaudu 3000 eurot.

„Kindlasti tuleb siia taha riigi tugi ja samamoodi võiksid seda toetada ka kohalikud omavalitsused ja Euroopa Liit. Korteriomaniku maksta võiks sellest summast jääda umbes 1000 eurot, aga kõikide asjaolude selgitamiseks on ikkagi tarvis ära teha üks pilootprojekt, sest inimestele on muuhulgas ka väga oluline ära näha, milline see maja konkreetselt välja nägema hakkab,“ lisas Vään, kelle sõnul on mustamäelaste huvi projekti vastu väga suur.

„Ega lifti rajamine odav ei ole. See pole küll üle mõistuse kallis, aga kindlasti mitte odav. Samas on teine variant minna hooldekodusse ja see on nii riigile kui inimesele veel suurem majanduslik põnts,“ arvas Lembit Lobja. „See oleks meile nagu jumala õnnistus, kuid meie maja sinna pilootprojekti valitaks,“ lisas ta.

„Igal juhul näeb selle pilootprojektiga ära, kui kalliks ehitus läheb ja kas on võimalik leida mingeid kokkuhoiukohti. Võib-olla muutub hind ka pisut soodsamaks, kui piisav hulk maju korraga otsuse vastu võtavad – suurem tellimus peaks hinna ju odavamaks tegema,“ arvas Lobja.

Vaata ka:

sadness opportunity

Miks ma jäin…

Kui küsid, “Miks ma jäin?”, siis tundub, et see küsimus on sügavam ja emotsionaalselt laetud.

angry woman 1

15 veidrat märki, et inimene on emotsionaalselt ebastabiilne

Siin on 15 märki, mis võivad viidata emotsionaalsele ebastabiilsusele. Need pole alati lõplikud tõendid, vaid