Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised

Venemaa peatas osaluse vilja väljaveo kokkuleppes Ukrainast

Venemaa teatas täna laupäeval, 29. oktoobril, et peatas osaluse ÜRO poolt vahendatud vilja väljaveo kokkuleppes Ukrainast.

Otsus tehti pärast tänast Ukraina-poolset massiivselt droonirünnakut Krimmile. Vene kaitseministeerium teatas, et Ukraina ründas laupäeva varahommikul Musta mere laevastikku Sevastoopoli lähedal annekteeritud Krimmi poolsaarel 16 drooniga ning et Briti mereväe „spetsialistid” aitasid „terrorirünnakut” koordineerida, vahendab Reuters.

Venemaa teatas, et tõrjus rünnaku, üks miinijahtija sai vaid väikseid vigastusi, kuid sihikule võetud laevad olid seotud Ukraina Musta mere sadamatest väljuva viljakoridori ohutuse tagamisega.

„Vene pool peatab osalemise Ukraina sadamatest põllumajandussaaduste ekspordi lepingute täitmisel,” seisis kaitseministeeriumi avalduses.

Venemaa teatas, et samm, mis vähendab Ukraina teravilja eksporti oma ülitähtsatest Musta mere sadamatest, tehti droonirünnaku ja Briti spetsialistide osalemise tõttu.

Suurbritannia teatas laupäeval, et Venemaa väited, sealhulgas selle kohta, et Briti mereväe töötajad lasid eelmisel kuul Nord Streami torujuhtmeid õhku, on valed ja nende eesmärk oli juhtida tähelepanu kõrvale Venemaa sõjalistest ebaõnnestumistest Ukrainas.

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski kantseleiülem Andri Jermak süüdistas Venemaad „fiktiivsete terrorirünnakute väljamõtlemises oma objektide vastu”, samas kui välisminister Dmõtro Kuleba ütles, et Moskva kasutas tehingu nurjamiseks „vale ettekäänet”.

„Kutsun kõiki riike üles nõudma Venemaalt näljamängude lõpetamist ja kohustuste uuesti täitmist,” ütles Kuleba.

ÜRO vahendatud teraviljatehing on toiduturgude jaoks ülioluline: see võimaldab eksportida teravilja Ukrainast, mis on üks maailma suurimaid teravilja eksportijaid, mille peatas Venemaa sissetung.

Pärast seda, kui Venemaa ja Ukraina allkirjastasid 22. juulil Türgis ÜRO toetatud Musta mere teravilja algatuse, on Ukrainast eksporditud üle 9 miljoni tonni maisi, nisu, päevalilletooteid, otra, rapsi ja soja.

Kuid enne Ukraina Musta mere teravilja eksporti lubava teraviljatehingu lõppemist 19. novembril on Venemaa korduvalt öelnud, et sellega on tõsiseid probleeme. Lääne ametnike sõnul aitab igasugune Ukraina eksport toidukriisi leevendada.

Venemaa teatab ÜRO peasekretärile Antonio Guterresele ametlikult peagi Ukraina Musta mere teraviljalepingu peatamisest, ütles Venemaa ÜRO suursaadiku asetäitja Dmitri Poljanski.

ÜRO on olukorraga seoses Venemaa võimudega ühenduses, ütles ÜRO pressiesindaja.

ÜRO abijuht Martin Griffiths ütles alles kolmapäeval, et on „suhteliselt optimistlik”, et lepingut pikendatakse ka pärast novembri keskpaika.

„Kuigi hinnad Läänes alanesid, ei võitnud Venemaa sellest lepingust midagi,” ütles Türgi kaitseanalüütik Turan Oguz. „Ma arvan, et Venemaa taganemise peamine põhjus on Lääne ükskõiksus Venemaa suhtes.”

Vaid 24 tundi enne seda, kui Venemaa peatas leppes osalemise, pöördus ÜRO peasekretäri Antonio Guterrese pressiesindaja osapoolte poole palvega pakti uuendada.

„Rõhutame selle kiireloomulisust, et aidata kaasa toiduga kindlustatusele kogu maailmas ja leevendada kannatusi, mida see ülemaailmne elukalliduse kriis põhjustab miljarditele inimestele,” ütles ÜRO pressiesindaja Stephane Dujarric.

Dujarric ütles, et „valitsused, laevafirmad, teravilja- ja väetistega kauplejad ning põllumehed üle kogu maailma” otsisid selgust tehingu tuleviku osas.

Venemaa välisministeerium teatas, et pärast rünnakuid Venemaa laevastikule ei saa Vene pool tagada „Musta mere algatuses” osalevate tsiviilotstarbeliste kuivlastilaevade ohutust ning peatab selle rakendamise tänasest määramata ajaks.

Venemaa põllumajandusminister Dmitri Patrušev ütles varem laupäeval, et Venemaa on Türgi abiga valmis järgmise nelja kuu jooksul vaestele riikidele tasuta tarnima kuni 500 000 tonni teravilja ja asendama Ukraina teravilja.

„Selle aasta saaki arvestades on Venemaa Föderatsioon igati valmis asendama Ukraina teravilja ja tegema soodsa hinnaga tarneid kõikidesse huvitatud riikidesse,” ütles ta.

eestinen.fi

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik