Kolme kümnendi satelliidipiltide põhjal tehtud uuring hoiatab, et 75% metsast on muutunud varasemast vähem vastupidavaks ning puudel läheb kauem aega, et taastuda kliimamuutustest tingitud põudadest või inimtegevusest tingitud tulekahjudest ja lageraietest, vahendab BBC. See võib aga viia puude massilise suremiseni, mille tulemusena muutub suur osa Amazonasest savanniks, mis on teistsugune ökosüsteem kui vihmamets ning neelab vähem süsihappegaasi.
Uuring näitab ka, et mets, mis asub lähemal põllumajandus- ja linnastunud aladele ning teedele, on vähem vastupidav kui inimtegevusest kaugemal asuv mets, vahendab The Guardian. Samuti kaotasid metsa kuivemad alad enam stabiilsust kui märjemad, mis tekitab muret, kuna Valitsustevaheline Kliimamuutuste Nõukogu on ennustanud Amazonase piirkonna üldist kuivamist kliimasoojenemise tõttu.
Hiiglasik Amazonase vihmamets talletab süsihappegaasi, mis atmosfääri jõudnuna aitaks kaasa kliimasoojenemisele. Varasemad uuringud on näidanud, et teatud osad Amazonasest eritavad juba enam süsihappegaasi, kui seda kinni püüavad, ning kui puud surema hakkavad, vabaneb ka praegu talletunud süsihappegaas õhku, kirjutab BBC.
Allikas:roheportaal.delfi