Eestis on silmitsi seismas veeteenuste kiiresti halveneva olukorraga, kui praeguseid arengusuundi ja investeeringute vajadusi arvesse võtta. Täna tajutavad veeteenuste hinnad võivad lähiajal märkimisväärselt suureneda, ohustades sellega kvaliteetse veeteenuse kättesaadavust kõigile Eesti elanikele.
Eesti Omanike Keskliidu juhatuse esimees, Andry Krass, kes on ühtlasi tarbijate häälekandja veereformi küsimustes, toob välja, et reformimine on hädavajalik. Ilma oluliste muudatusteta võib kvaliteetne vesi muutuda luksuskaubaks, eriti väiksema elanikkonnaga piirkondades. Krass rõhutab, et tuleb tugevdada mitte ainult väikeste omavalitsuste võimekust, mida võiks saavutada vee-ettevõtete konsolideerimisega, vaid ka teenuse hinnastamist ja investeeringute toetamist.
Eesti Omanike Keskliidu analüüs näitab, et veeteenuse sektori põhiprobleem seisneb kohalike omavalitsuste võimekuse erinevuses ja keskvõimu poolse toetuspoliitika mõjus. Kuigi riigi ülesanne peaks olema vähendada ebavõrdsust omavalitsuste vahel, näib, et praegune süsteem pigem süvendab seda, eelistades võimekamaid ja konkurentsivõimelisemaid omavalitsusi ning nende vee-ettevõtteid.
Teine suur probleem on tarbimispõhine hinnakujundus, mis paneb omavalitsuste veeinfrastruktuuri investeeringud sõltuvusse tarbijate käitumisest, muutes investeeringute tasuvusajad subjektiivseks. See asjaolu omab olulist mõju laenu saamise võimalustele ning laenuintressidele, mida omavalitsused vajavad taristu arendamiseks. OECD eksperdid on samuti juhtinud tähelepanu vajadusele veeteenuste hinnakujunduse muutmiseks.
Kliimaministeeriumi poolt moodustatud veereformi juhtrühm, kuhu kuuluvad mitmete ametkondade ja organisatsioonide esindajad, sh Eesti Omanike Keskliit, konkurentsiamet ja terviseamet, on loodud selleks, et tegeleda nimetatud küsimustega ja töötada välja jätkusuutlikke lahendusi.